Dzieci nie powinny pić czystej wody. Oto, co należy zrobić, żeby nawodnić ich ciało

Co podawać dziecku do picia? Co powinno pić dziecko?
Co podawać dziecku do picia? Co powinno pić dziecko? Fot.123rf.com/bubutu
Czysta, źródlana lub mineralna. Prosto z butelki. Jeśli z kranu to tylko przegotowana i wystudzona. Najlepiej przefiltrowana. Im więcej dziecko jej wypije tym lepiej. Jeśli też tak uważasz, dałaś się porwać modzie na picie czystej wody. Nie jest to najlepsze dla twojego dziecka.


Nie mam jeszcze sześciu miesięcy
Bardzo często świeżo upieczone mamy pytają czym dopajać dzieci. Odpowiedź jest bardzo prosta. Niczym. Zarówno mleko matki jak i modyfikowane w 70 proc. składają się z wody. Jest to wystarczająca ilość, która zapewni, że nie będzie chciało mu się pić. Najlepszym momentem na rozpoczęcie podawania płynów jest czas, kiedy rozszerzamy dietę dziecka. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, żeby taki proces rozpocząć po ukończeniu szóstego miesiąca życia.


Mamusiu, chce mi się pić
W momencie kiedy zaczynasz karmić także innymi pokarmami pamiętaj, żeby dawać mu też coś do picia. Jednak czysta woda nie jest najlepszym rozwiązaniem, a ci, którzy krzyczą o jej zbawiennym wpływie na organizm nie mają 100 proc. racji.


Woda bardzo szybko wchłania się do organizmu dziecka. Żeby rzeczywiście dobrze nawodnić go w ten sposób należałoby pamiętać, że tylko wolne i regularne picie niewielkich ilości wody pozwoli na zatrzymanie jej w ciele. Wyobraź sobie teraz swoje dziecko, które co pół godziny przerywa zabawę po to, żeby podejść i wypić odliczone przez ciebie 50 mililitrów. Zwykle wygląda to trochę inaczej. Spragnione dziecko potrafi niemalże jednym łykiem wypić pół butelki. Efekt picia wody w taki sposób jest prosty do przewidzenia. Zamiast nawodnić organizm, większość płynu przeleci przez jego ciało i zostanie wydalona. A przecież nie o to ci chodzi.


Kilka prostych trików
Przeświadczenie o tym, że woda jest najzdrowszym napojem nie jest wyssane z palca. Jest w tym dużo prawdy. Jako podstawowy składnik każdego żywego organizmu musi być do niego dostarczana. Jednak u dzieci niekoniecznie w czystej formie. Jeśli nie chcesz, żeby jej picie kończyło się jedynie częstymi wizytami w toalecie, zastosuj poniższe triki, które pozwolą na lepsze nawodnienie.

Do butelki z wodą dziecka dodaj niewielką szczyptę soli, kilka kropli soku z cytryny i pół łyżeczki miodu. Dzięki tym składnikom napój wolniej będzie wchłaniał się do organizmu, a tym samym lepiej go nawodni. Dostarczysz też dziecku potrzebnych soli mineralnych i witamin.

Wyciśnij sok z owoców lub warzyw i uzupełnij go wodą w proporcjach pół na pół. Oczywiście sok będzie bardziej kaloryczny niż sama woda, ale także skuteczniej nawodni. W podanych proporcjach na pewno nie zaszkodzi dziecku, a dodatkowo dostarczy wartości odżywczych.
Podawaj dziecku herbatki owocowe. Nie musisz ich dosładzać. Jeśli od początku przyzwyczaisz go do tego smaku, chętnie będzie je pić. Bardzo dobrze smakują też z niewielką ilością miodu, ale w tym wypadku musisz pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością.

Woda sama w sobie nie jest złem. Wręcz przeciwnie, jest niezbędna do życia. Jednak trzeba umieć ją pić.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...