Awantura o mycie. Sprawdzone sposoby, by dziecko chętniej brało kąpiel, myło włosy i szczotkowało zęby

Prawo autorskie: ja_rek / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: ja_rek / 123RF Zdjęcie Seryjne


Krzyk, płacz, chowanie się pod łóżko. Wcale nie chodzi o sytuację, kiedy to mówimy dziecku, że pora jechać już do dentysty. Niektóre z nas, zmagają się z taką rozpaczą malucha w momencie, gdy zbliża się czas kąpieli, szorowania zębów, a nawet - w chwili, gdy trzeba umyć ręce.


Powody takiej “alergicznej” reakcji mogą być różne. W przypadku zbliżającej się wieczornej kąpieli maluch może protestować, ponieważ wieczorna toaleta oznacza tylko jedno - trzeba będzie pójść spać. Jeśli chodzi o mycie zębów - maluszek może nie lubić smaku pasty albo też drażni go dotyk włosków szczoteczki. Gdy nieprzyjemne jest mycie rąk, może to być skutek jakiejś nadwrażliwości lub przesuszonej skóry dłoni malucha. Za to podczas mycia głowy, dzieci nie tolerują najczęściej piany z szamponu wpływającej do oczu, ust, uszu.


Dla każdej z przyczyn niechęci do mycia można znaleźć unikalne rozwiązanie. Tym, co sprawdzi się w każdym z opisanych przypadków będzie zamienienie rutynowych czynności toaletowych w zabawę. Głównym problemem niechęci dzieci do mycia się jest to, że jest ono dla nich po prostu nudne. Czas to zmienić.


Sposoby na zachęcenie malucha do kąpieli

1. Kup do łazienki kilka zabawek do wody: żaglówki, kaczuszki, łodzie podwodne. Gdy Ty będziesz dokładnie mydliła malucha, on zajmie się wtedy świetną zabawą.

2. Zaprowadź nową zasadę w domu: “Bańki mydlane można puszczać tylko w wannie”. Wytłumacz, że to dlatego, iż pękające mydlane kule mogą tworzyć zacieki na kanapie i ścianach.

3. Niech kąpięl w Waszym domu zamieni się w codzienną wyprawę na plażę lub basen. Pozwól maluchowi wchodzić do wanny w stroju kąpielowym. Dla urozmaicenia może on również pobawić się w trakcie kąpieli dmuchanymi akcesoriami do pływania - kółkiem lub rękawkami.

4. Jeśli nie macie wanny tylko prysznic, poprzyklejaj na kafelkach różne zabawki na przyssawki. Zadaniem malucha będzie trafiać w nie podczas strzelania z pistoletu na wodę. Kąpanie od razu stanie się frajdą, a nie obowiązkiem.

5. Jeśli posiadacie wannę, zadbaj o to, aby kąpiel zawsze kojarzyła się maluchowi z duuuuużą pianą. W sprzedaży dostępne są również atrakcyjne dla dzieci musujące kule, które barwią wodę. Codziennie możecie używać innego koloru.

6. Dopóki letnia pogoda będzie Wam sprzyjać i jesteś szczęśliwą posiadaczką ogrodu, przenieś wieczorne kąpiele do ogródka! Nalej świeżą wodę do dziecięcego baseniku i mobilna wanna gotowa.

Sprawdzone tricki na dokładne mycie rąk

1. Powieś nad umywalką instrukcję, jak powinno się poprawnie myć ręce. Najlepiej jeśli będzie ona atrakcyjna wizualnie, stworzona z myślą o dzieciach. Możesz wydrukować ją w wersji czarno-białej i pokolorować ją wspólnie z maluchem. Wtedy pobudzisz jego zaangażowanie.

2. Możesz spróbować kupić ładny, kolorowy dozownik, aby spodobał się Twojemu dziecku i wzbudził jego zainteresowanie.

3. Dzieci bardzo lubią angażować się w czynności, które dają im przeświadczenie, że są one już duże i samodzielne. Zaaranżuj łazienkę na nowo, aby maluch poczuł się ważny i mógł sam myć ręce bez Twojej pomocy. Kup specjalne, kolorowe schodki pod umywalkę i zawieś na wysokości dziecka kolorowy haczyk z nowiutkim ręcznikiem z jego ulubionymi postaciami z bajek. Takie spersonalizowane stanowisko powinno zachęcić małego buntownika.

4. Daj dziecku zadanie do wykonania. Wręcz mu plastikową zabawkę i powiedz, że trzeba ją dokładnie umyć mydłem. Maluch przy okazji umyje rączki.

5. Zamień mycie rąk w zabawę. Napuść do umywalki troszkę wody z mydlinami i zachęć dziecko do puszczania w niej łódek. Na końcu łódki trzeba będzie bardzo dobrze umyć. Oczywiście wodą i mydłem.

Mycie głowy może być przyjemne

1. Zamień mycie głowy w zabawę w fryzjera. Spodoba się ona szczególnie dziewczynkom. Sprawdźcie jakie finezyjne fryzury można stworzyć, gdy włosy są mokre. Możesz również zaaranżować przestrzeń w łazience na wzór salonu fryzjerskiego. Podstaw stołek pod wannę, niech maluch na nim usiądzie i przechyli głowę do tyłu. Dzięki temu piana nie dostanie się do oczu.

2. Spraw, by mycie włosów kojarzyło się dziecku z przyjemną zabawą. Maluch może założyć maskę z rurką i umyć włosy podczas nurkowania. Aby było atrakcyjnie, wrzuć do wanny kilka zabawek, które opadną na dno.

3. Skutecznym trickiem, który “odczaruje” znienawidzone mycie włosów, będzie przygotowanie dla dziecka małych ręczników, którymi będzie ono mógł zasłonić sobie twarz, podczas gdy Ty będziesz mydlić i płukać jego włosy. W ten sposób nieprzyjemna piana nie będzie spływać maluchowi po twarzy.

4. Warto spróbować namówić dziecko do przyjęcia innej pozycji podczas mycia głowy. Jeśli macie w domu wannę, spróbuj usadowić malucha w wyżej opisany sposób kojarzony zwykle z salonem fryzjerskim. Jeżeli w Waszej łazience znajduje się jedynie prysznic, zaproponuj brzdącowi, aby stanął lekko w rozkroku i opuścił głowę w dół.

Metoda na szczotkowanie zębów

1. Spróbuj zachęcić malucha do przetestowania elektrycznej szczoteczki do zębów. Najczęściej dzieci bardzo pozytywnie na nie reagują - wydają im się one śmieszne.

2. Jeśli Twój maluch szybko traci cierpliwość i za krótko myje zęby, umieść w Waszej łazience radio lub odtwarzacz płyt. Zadaniem dziecka będzie wtedy umyć zęby w trakcie trwania jednej, całej piosenki.

3. Wybierzcie się z dzieckiem na zakupy i zaproponuj mu, aby samo wybrało sobie akcesoria do mycia ząbków. Obecnie w sprzedaży dostępny jest ogromny wybór różnych kubeczków, szczoteczek i past, które często pokryte są nadrukami przedstawiającymi popularne postacie z bajek. Buntownik z pewnością nieco odpuści, gdy zostanie wyposażony w taką atrakcyjną wyprawkę.

4. Zamieńcie mycie zębów we wspólną zabawę. Maluszek wtedy będzie szczotkował zęby Tobie, a Ty jemu. Uśmiejecie się!

5. Wymyśl dla malucha bajkę o myciu zębów. Czarnymi charakterami będą w niej złowrogie bakterie, a szczoteczka do zębów wcieli się w rolę superbohatera.

6. Dobrym pomysłem może okazać się także nadanie imion każdemu z ząbków malucha. Podczas szczotkowana będziecie mieli okazję przywitać się z każdym z nich. Zęby mogą otrzymać nie tylko imiona, ale również ksywki oraz ciekawe życiorysy.

Źródło: edziecko

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...