Zabawa z dzieckiem to wyzwanie. Czy dorośli potrafią się jeszcze bawić?

Fot. 123RF
Zabawa z dzieckiem - cóż to za filozofia?! “Cały dzień siedzisz ze słodkim bobaskiem, opiekujesz się nim i się bawisz. Żyć nie umierać” - raz po raz mówią znajomi, a największą trudność widzą tylko w nieprzespanych nocach, czy przymusowej izolacji od wielkiego świata dorosłych. W praktyce jednak bardzo często okazuje się, że to właśnie zabawa jest przyczyną największych frustracji części świeżo upieczonych rodziców.

Zapytacie “jak to”, “ci ludzie to już chyba nie mają większych problemów”? Jednak nie wszystko jest tak proste, jak można by przypuszczać.

Czy dorośli potrafią się jeszcze bawić?
Na szczęście, mimo zmieniających się trendów, przychodzących i ulatujących metod, mody czy popularności, rodzice wciąż dążą do pełnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu dzieci, a zabawa pozostaje ich najważniejszą i główną aktywnością. Czy jednak w dzisiejszych czasach, gdy tak bardzo stawiamy na świadomość w wychowaniu i kształtowaniu młodego człowieka, my dorośli — potrafimy się jeszcze bawić?

Tak. Na szczęście. Czasem zbyt zadaniowo traktujemy wspólnie spędzany czas, mamy zbyt wygórowane oczekiwania, ale jedno pozostaje niezmienne — jesteśmy dla siebie nawzajem, czas zabawy, to czas budowania więzi.

Zabawa nie dla każdego. Dlaczego nie potrafimy się bawić, tak jak byśmy chcieli?
Nie każdy rodzic dobrze odnajduje się w świecie wyimaginowanych przyjaciół czy trywialnych zabaw, nie każdy równie ochoczo udaje zwierzątka, ale bardzo często okazuje się, że największą trudnością jest brak pomysłu na zabawę.

Problem z pozoru błahy i prosty do rozwiązania, może jednak skutecznie "obrzydzić" nam zabawę — od wyliczanek zaczynając, na rodzinnym wypadzie do wesołego miasteczka kończąc. Jak poskromić zabawowego potwora i zmniejszyć własne bariery?

Smart Start, czyli wspólne i udane początki

Kiedy rodzi się dziecko wiemy mało, dopiero uczymy się siebie nawzajem, ale jedno wiemy na pewno — zawsze zależy nam na tym, aby nasze dziecko dostało w życiu to co najlepsze. Aby jak najlepiej wspierać jego rozwój, jednocześnie go nie ograniczając i mu nie szkodząc. Wiemy, że chcemy dać mu cały świat. Warto zacząć od podstawowej aktywności jaką dla każdego dziecka jest zabawa. Szczególnie bezcenna dla najmłodszych odkrywców.

10 zasad udanego startu - czyli jak rodzic wkracza w świat zabawy


1. Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych oczekiwań — nie stawiaj warunków. Nie każde słowo, ruch, zabawa musi mieć "akademicki" i udowodniony naukowo cel. Szybko przekonasz się, że prawie każda wspólna rozrywka z dzieckiem, czemuś służy.


2. Baw się dobrze — nie pozwól przytłoczyć się książkowym i poradnikowym regułom. Jeśli korzystasz z książek, wybieraj takie, które radzą — nie nakazują.

3. Dbaj o bezpieczeństwo — nie tylko fizyczne, ale i psychiczne was obojga. To, że dziecko nie wykazuje zainteresowania jakąś aktywnością, nie oznacza, że jego rozwój jest zaburzony —każdy człowiek ma inne zainteresowania na różnych etapach życia. Pozwalaj na wasze wspólne odkrywanie świata.

4. Zaszalej — spróbuj popuści wodze fantazji na tyle, na ile jesteś gotowy.

5. Nie wymagaj od dziecka — zabawa to nie musztra. Nie musisz sztywno trzymać się zasad gry, to przecież zabawa!

6. Pozwól sobie pomóc — korzystaj z pomocy specjalistów, książek i doświadczenia innych rodziców. Luz nie oznacza ignorancji. Zdobywając wiedzę o rozwoju twojego dziecka, upewnisz się w swoich decyzjach. Wiedza o celowości niektórych działań i ich znaczeniu w rozwoju malca, pozwoli ci czerpanie większej satysfakcji ze wspólnej zabawy.

7. Poszerzaj swoją wiedzę, lecz nie zapominaj o zdrowym rozsądku — czasem pokusa zaklęta w słowach “edukacyjny”, “interaktywny” czy "wpierająca i kreatywna" bywa silna. Jednak nie wszystko na raz. Najlepsza zabawa jaką możesz wybrać dla twojego dziecka, to ta ulubiona. Spokojnie, będziesz wiedzieć, że dokonujesz trafnych wyborów.

8. Zadbaj o różnorodność. Nie ma nic gorszego niż nuda i rutyna. Proponuj, wymyślaj i modyfikuj. Kończą ci się pomysły — zajrzyj do ściągawki i znów zmieniaj, mieszaj i łącz.

9. Wsłuchaj się w wasze potrzeby — tak - wasze! Zabawa ma sprawiać przyjemność i nieść pożytek wszystkim jej uczestnikom!

10. Nie zmuszaj się i nie wstydź — jeżeli nie jesteś typem komika, postaw na inny rodzaj aktywności. Nie każdy jest urodzonym wodzirejem. Nawet z niemowlęciem możesz bawić się na setki sposobów!

Najlepszym sędzią trafności rodzicielskich wyborów jest dziecko. A przy odrobinie wiary w dobrą zabawę i z pomysłami, zostaniesz najlepszym kompanem na wyprawy w dziecięcy świat.

Pogotowie książkowe i skarbnica pomysłów

Półki księgarń uginają się od tzw. "mądrych książek", a wśród nich można znaleźć prawdziwe perełki. Książki o zabawach? Tak, są i takie — warto w gąszczu dostępnej literatury wybrać pozycje wartościowe i wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

W co się bawić? To nie jedyne pytanie, które zaprząta głowy rodziców, często zastanawiamy się "po co?".

"Start smart. Praktyczne ćwiczenia według metody udanego startu" — książka, który uczy, proponuje i tłumaczy

Czytaj więcej

To zestawy niezwykle praktycznych i przyjemnych ćwiczeń, które nie tylko wpływają pozytywnie na rozwój dziecka, ale także wzmacniają rodzicielskie więzi i sprawiają wiele radości. Margaret Sassé znany i ceniony na całym świecie ekspert w dziedzinie rozwoju dzieci. Była założycielką i dyrektorem centrum aktywizacji małych dzieci o nazwie "Toddler Kindy GymbaROO", które do dziś działa w Australii i ma swoje filie na całym świecie.
"Udany start" to program ćwiczeń opracowany z myślą o zdrowym i całościowym rozwoju dziecka, uwzględniający zarówno jego potrzeby fizyczne, jak i emocjonalne. Korzystają z niego rodzice, ponadto stanowi on podstawę działania profesjonalnych ośrodków fizjoterapeutycznych.

Zalety: Praktyczny zbiór ćwiczeń, zarówno fizycznych, jak i rozwijających intelektualnie, które każdy rodzic może samodzielnie wykonywać ze swoim dzieckiem. Pogodne, a zarazem precyzyjne ilustracje ułatwiające wykonanie wszystkich ćwiczeń. Stymulacja rozwoju i doskonała zabawa w jednym.

Dobra literatura dla rodziców, to ta, która nie nakazuje. Taki właśnie jest "Smart start". Tłumaczy, pokazuje... Jest drogowskazem. Bez zbędnej filozofii, jasno wyjaśnia dlaczego niektóre formy ćwiczeń i zabawy są pomocne dziecku w jego naturalnym rozwoju. Z taką wiedzą, gdy widzimy sens, cel i rozumiemy dlaczego nasza latorośl upodobała sobie daną zabawę, dużo łatwiej jest jej towarzyszyć.

Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się również seria albumów poświęconych zabawie wspierającej rozwój dziecka. Pięknie wydane książki oprócz setek (ba! tysięcy, gdy zliczymy wszystkie woluminy) propozycji na aktywną zabawę, zostały opatrzone ciekawymi komentarzami i uwagami dotyczącymi rozwoju dziecka.

„Zabawy z niemowlakiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka” — książka dla rodziców dzieci do pierwszego roku życia

Czytaj więcej

W tej książce rodzice znajdą ponad 100 wesołych i twórczych zabaw, które wspierać będą prawidłowy rozwój ich maleństw – od chwili narodzin aż do pierwszego roku życia.
Znajdą w niej także mnóstwo praktycznych porad, które ułatwią im opiekę nad ich małymi skarbami.
– zabawy dotykowe
– zabawy ruchowe
– zabawy na dworze
– zabawy podczas zmieniania pieluchy
– zabawy poznawcze
– zabawy rozwijające zmysły
– zabawy w kąpieli
– zabawy w samochodzie
Autorzy tej książki to nie tylko eksperci w rozwoju niemowlaków, ale także szczęśliwi rodzice sześciorga dzieci. Zaprezentowali oni w tej publikacji imponujący zestaw ponad 100 zabaw dla niemowlaków – wspierających ich fizyczny, emocjonalny i poznawczy rozwój. Wierzymy, że dla wszystkich rodziców staną się one wspaniałą inspiracją oraz nieocenioną pomocą w tej najcudowniejszej przygodzie życia, jaką jest rodzicielstwo.„ Zabawy z małym dzieckiem, czyli jak łatwo wspierać rozwój swojego dziecka” — książka dla rodziców dzieci do trzeciego roku życia

Czytaj więcej

Każdy maluch w zupełnie naturalny sposób odczuwa potrzebę zabawy, podążanie za tymi dzielnymi odkrywcami jest dla rodziców i opiekunów nie lada wyzwaniem! Już samo nieustanne wymyślanie niezliczonych zabaw i ćwiczeń, które zaangażują i zafascynują malucha może być próbą ognia nawet dla osób o bardzo bogatej wyobraźni. Z tego właśnie powodu powstała ta książka. Oferuje ona wartościowe pomysły na organizowanie inspirujących i kreatywnych zabaw w przestrzeni domowej i na rodzinnych wycieczkach.

Różnorodność zabaw uwzględnia zapotrzebowanie małego dziecka na urozmaicanie aktywności, a elastyczność wskazówek zachęca rodziców do dostosowywania gier i scenariuszy do indywidualnych potrzeb dziecka, jego temperamentu, upodobań i umiejętności. Prócz tego wszystkim ćwiczeniom przyświeca filozofia „celowej zabawy” – zostały one tak pomyślane, by rozwijać pełen wachlarz umiejętności poznawczych, społecznych i motorycznych małego dziecka, a przy tym zapewnić mu maksimum wspaniałej zabawy."Mamo, pobaw się ze mną! 1001 zabaw na 5 lat udanego rozwoju." — książka dla rodziców dzieci do piątego roku życia

Czytaj więcej

Zabawa dla rodziców na całym świecie stanowi naturalny sposób budowania więzi z noworodkami, maluchami i przedszkolakami. Zabawa z dziećmi to nie tylko rozrywka, to także jeden z najlepszych sposobów uczenia się nowych umiejętności, rozwijania wyobraźni, zaszczepiania chęci do nauki i kształtowania u dziecka poczucia własnej wartości.
Zabawy zamieszczone w tej książce wypróbowało już tysiące dzieci na całym świecie, co daje pewność, że te zabawy nie tylko bawią, ale i uczą. Z dumą prezentujemy tę książkę jako doskonałą pomoc w mądrym wychowaniu waszych pociech.

Dlaczego warto nabyć tę książkę:
– przygotowana przez specjalistów, zajmujących się rozwojem małych dzieci, opracowujących profesjonalne programy do pracy z maluchami,
– to zbiór ponad 100 zabaw i aktywności, które nie tylko sprawią rodzicom i dzieciom mnóstwo radości, ale i zadbają o integralny rozwój każdego malca.

Znów książka okazuje się wartością uniwersalną, a gdy pójdziemy za wskazówkami autorów, szybko pozwolimy sobie na własne zabawowe konfiguracje. Bo przecież i książka jest wspaniałym rekwizytem!

Książki znajdziecie w dobrych księgarniach oraz na stronie www.jednosc.com.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE