Jeśli twój maluch zaczął chodzić w tym wieku, to czeka go świetlana przyszłość!

Prawo autorskie: dubova / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: dubova / 123RF Zdjęcie Seryjne

Pierwsze kroki stawiane przez pociechę to bez wątpienia powód do dumy. Szczególnie, jeśli maluch zaczął chodzić jako pierwszy spośród wszystkich dzieciaków Twoich znajomych. Wieści, które nadchodzą do nas zza oceanu, spowodują, że ucieszysz się jeszcze bardziej. Naukowcy udowodnili, że dzieci, których rozwój ruchowy przebiega wyjątkowo dynamicznie, mają większe szanse odnieść sukces w przyszłości.

Badania, których wyniki opublikowano na łamach dziennika medycznego "Pediatrics", zostały przeprowadzone na grupie 599 dzieci i podzielone na dwa etapy. W pierwszym poddano analizie kroki milowe w rozwoju ruchowym maluchów, tj. siadanie, stawanie, raczkowanie, chodzenie, natomiast w drugim zbadano poziom rozwoju poznawczego tych samych dzieci, gdy osiągnęły one wiek 4 lat. Okazało się, że maluchy, które samodzielnie potrafiły utrzymać równowagę stojąc już w 9 miesiącu życia, osiągały dużo wyższe wyniki w testach badających rozwój poznawczy, niż dzieci, które w 11 miesiącu jeszcze nie były w stanie samodzielnie utrzymać się na nóżkach.

Główny autor badań, Akhgar Ghassabian, adiunkt w Narodowym Instytucie Zdrowia w Stanach Zjednoczonych, wiąże ogromne nadzieje z wynikami analiz przeprowadzonych przez jego zespół. Twierdzi on, iż pomogą one ulepszyć działania prowadzone w ramach interwencji wczesnodziecięcej.
Akhgar Ghassabian
główny autor badania

Nasze wyniki są zgodne z wynikami badań podłużnych przeprowadzonych kilka lat temu, które udowodniły wówczas, że wiek, w którym dziecko zaczęło chodzić, ma wpływ na rozwój jego pamięci. Biorąc pod uwagę postęp w dziedzinie opieki prenatalnej, styl życia współczesnych kobiet i dzieci, postęp w interwencjach medycznych i wczesnodziecięcych, podjęliśmy nasze badania w celu ustalenia tego, co niezwykle ważne: czy wiek, w którym dziecko osiąga konkretne kroki milowe ma rzeczywisty wpływ na dalszy jego rozwój.

Naukowcy podkreślają, iż jak najwcześniejsze wykrycie zaburzeń rozwoju jest niezwykle istotne. Odpowiednio wczesna interwencja może znacznie poprawić rozwój dziecka w przyszłości. Autorzy badań podkreślają, że wyniki nie są reprezentatywne. Nie uwzględniają one na przykład specyfiki rozwojowej bliźniąt.


Mimo, że badania nie są w pełni satysfakcjonujące, naukowcy wiążą z nimi wielkie nadzieje. Planowane jest rozszerzenie analiz dotyczących związku rozwoju motorycznego dzieci z ich rozwojem poznawczym, a także wpływu tych asocjacji na dorosłe życie maluszków.


Źródło: fitPREGNANCY
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Syndrom końca wakacji daje wam w kość? Oto 5 taktyk na przetrwanie
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć