Kolczyki szkodzą. Wczesne przekłuwanie uszu dziecka jest przyczyną wielu późniejszych alergii

Prawo autorskie: audiohead / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: audiohead / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kolczyki u małych dziewczynek to temat kontrowersyjny. Jedni nie widzą w tym nic złego, bo sami nosili błyszczące ozdoby we wczesnym dzieciństwie, inny twierdzą, że to głupota, rzecz zbędna, która nie ma żadnego celu, prócz rzekomego upiększania. Podobnie jak malowanie ust, ale jednak nieco bardziej inwazyjna, bo w końcu wymaga przekłucia ciała.

Prócz estetycznego i etycznego aspektu, dochodzi kwestia zdrowotna. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzili badania, które wykazały, że zawarty w biżuterii nikiel powoduje, że dziewczynki, którym przekłuto uszy w bardzo młodym wieku, częściej mają różne objawy alergiczne, które dają o sobie zdać dopiero wiele lat później. I nie ważne czy to są kolczyki srebrne, czy złote, bo zawsze są one łączone z innymi metalami. Jak zauważa jeden z internautów:
internauta Pockerface
tvn24.pl

“W jubilerstwie używa się stopu złota z niklem, miedzią, srebrem, paladem. Metale te nadają mu kolor, a także zmieniają twardość czy ciągliwość. Czyste, 24-karatowe złoto ze względu na miękkość nie nadaje się do jubilerstwa, więc miesza się je z innymi metalami, np. z niklem, uzyskując białe lub bardzo jasne.

Badania przeprowadzono na grupie 428 uczniów. Część dzieci była w wieku 7-8 lat, w drugiej grupie były nastolatki: 16-17. Aż u 30 procent dzieci potwierdzono alergię na nikiel, z czego zdecydowana większość uczulonych, to dziewczynki, które nosiły kolczyki w dzieciństwie.

Nikiel bardzo często powoduje uczulenia. Niekiedy rodzice nie zdają sobie z tego sprawy i ewentualne wypryski na skórze dziecka interpretują jako alergię pokarmową, czy nawet uczulenie na mleko. Co ciekawe i trochę przerażające, organizm ludzki „koduje” w sobie ten kontakt z uczulającym metalem i w przyszłości może to doprowadzić nawet do reakcji alergicznych przez założenie aparatu ortodontycznego.
alergikus.pl

„Alergia na metal ma najczęściej objawy skórne jak zaczerwienienie, wysuszanie, łuszczenie, swędzenie czy opuchlizna skóry. Także mogą pojawić się objawy inne niż skórne jak zapalenie spojówek czy duszności, które mogą prowadzić nawet do astmy. W przypadku alergii na metale objawy po kontakcie z alergenem mogą występować nawet jeszcze przez kilka tygodni. Najczęściej uczulającymi metalami są nikiel, aluminium czy chrom ale należy pamiętać, że można się uczulić na każdy inny metal.”

W trwających trzy lata badaniach przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny na grupie 22 tysięcy osób, okazało się, że na alergię cierpi nawet 40 procent społeczeństwa i nawet połowa mieszkańców dużych miast, ale tylko co trzeci alergik ma trafnie postawioną diagnozę.


Źródło:tvn24.pl, odetchnijspokojnie.pl, alergikus.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE