6 sztuczek, dzięki którym niemowlak zaśnie w bezpiecznej pozycji na plecach

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
W przypadku niemowlęcia bardzo ważne jest, by spało ono w pozycji na pleckach – to zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Co jednak, jeśli dziecko przewraca się na brzuszek lub na bok? Przecież rodzice nie są w stanie czuwać nad nim przez całą noc.

To fakt, że wiele dzieci naturalnie przybiera inną pozycję snu niż na pleckach. Oto sześć wskazówek, które pomogą rodzicom ułożyć niemowlę w tej bezpiecznej pozycji.

1. Przełóż śpiące dziecko do łóżeczka tak, by tego nie poczuło
Jeśli dziecko poczuje, że jest odkładane, może się uruchomić np. odruch moro (czyli gwałtownym wyciągnięciem rączek i rączek), który przyczyni się do zmiany pozycji maleństwa. By tego uniknąć, warto jak najwięcej czasu spędzać z noworodkiem przytulonym do piersi – to będzie oczywiście nieco łatwiejsze w ciągu dnia. Dzięki temu noworodek nabierze poczucia bezpieczeństwa i jest szansa, że odruch moro nie wystąpi, gdy będziemy odkładać maleństwo do łóżeczka. Możesz też próbować kłaść dziecko obok siebie na dużym łóżku (przy zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa, jak odsunięcie wszelkich poduszek z okolic buzi dziecka). Przy mamie lub tacie łatwiej będzie mu poczuć się bezpiecznie nawet w narzuconej pozycji na pleckach.


2. Pozwól dziecku głęboko zasnąć zanim odłożysz je do łóżeczka
Jeśli dziecko zasypia podczas karmienia piersią, nie spiesz się z odkładaniem go do łóżeczka. Warto przeczekać pierwszy, lekki sen (jakieś 20 minut) i odłożyć maleństwo dopiero, gdy prawdopodobnie śpi już mocno.

3. Usypiaj dziecko na swojej piersi
Tak, to najbardziej naturalne miejsce na sen dla dziecka. Pamiętaj, by główka dziecka znajdowała się wyżej niż pupa – to pozycja bezpieczna. Oddech rodzica odpowiednio stymuluje oddech noworodka i chociaż dziecko śpi na brzuszku, jest kontrolowane przez osobę dorosłą i w takim ułożeniu nie zaśnie zbyt głęboko.
4. Uwzględnij potrzeby dziecka
Jeśli twoje dziecko zasypia na brzuszku lub na boku, pozwól mu na to, ale tylko pod nadzorem osoby dorosłej. A kiedy zaśnie głęboko, zmień ułożenie jego ciała tak, by spało na boku. Być może będzie trzeba robić to stopniowo: najpierw odwrócić dziecko z brzuszka na bok i dopiero po chwili z boku na plecki.


5. Nie wpadaj w panikę
Dzieci powinny spać na brzuszkach przez pierwszych dwanaście miesięcy życia. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w drugim półroczu dzieci stają się już mobilne, także w czasie snu. I nie dasz rady czuwać przy nim przez całą noc! Dlatego zadbaj o to, by w pobliżu buzi dziecka nie znajdowały się żadne pluszowe zabawki, poduszki, kocyki i zaakceptuj fakt, że nie masz możliwości kontrolowania dziecka i jego bezpieczeństwa przez cały czas. I pamiętaj, że po sześciu miesiącach ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej gwałtownie spada.

6. Nie blokuj ruchów dziecka
Na rynku pojawiło się sporo śpiworków i becików, które uniemożliwiają dziecku zmianę pozycji. Nie warto ich używać. Owszem, dzięki nim dziecko nie przekręci się na brzuszek, ale mogą doprowadzić do tego, że niemowlę utknie w innej niebezpiecznej dla niego pozycji.

Źródło: BellyBelly.com.au

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE