Czas nabrudzić i zrobić hałas, bo nadeszła najwyższa pora na zabawy sensoryczne z dzieckiem. Zastanawiasz się co to za wynalazek? Bez obaw, to nic skomplikowanego. Sama frajda dla dzieciaków, które będą zachwycone i chętne na więcej. Rodzice również, jeśli tylko przymkną oko na mały bałagan. Nie powinno być z tym problemu, przecież dla dzieci zrobimy wszystko.
Zabawy sensoryczne to aktywności, które stymulują i rozwijają zmysły Twojego malucha - dotyk, węch, smak, wzrok oraz słuch. Wystarczy odrobina wyobraźni, a ich arsenał staje się nieskończony.
Zabawy sensoryczne są ważne, ponieważ:
1. Stymulują integrację sensoryczną
Pojęcie integracji sensorycznej brzmi zawile, jednak wbrew pozorom, nie jest to nic skomplikowanego. Chodzi tutaj o zdolność malucha do odczuwania, rozumienia i organizowania informacji, które dostarczane są ze świata zewnętrznego poprzez zmysły. Jeśli funkcje te działają poprawnie, dziecko sprawnie dopasowuje swoje ruchy do otoczenia, szybko przyswaja nową wiedzą i reaguje adekwatnie do otaczającej go rzeczywistości. Przejawami zaburzonej integracji sensorycznej, które możemy zauważyć u dziecka na co dzień są na przykład: zbyt gwałtowna reakcja na dotyk lub dźwięki, słaba koncentracja, nadmierna aktywność, niezdarność, kłopoty z koordynacją.
2. Wspomagają rozwój ruchowy malucha
Zabawy sensoryczne przede wszystkim rozwijają sprawność manualną dziecka. Maluch podczas lepienia, zabawy szczypcami czy dotykania różnych faktur, ćwiczy swoje rączki, sprawność palców, precyzję oraz koordynację ruchów.
3. Pobudzają kreatywność
Z rozciągliwej gumy, sypkiego piasku, puchatej piany czy kolorowej wody można zrobić cuda. Pomysłów na zabawy z tymi przedmiotami jest tyle, ile osób podejmujących się jej. Zabawy sensoryczne oparte są o tworzenie dziwnych mikstur, skomplikowanych konstrukcji i nietypowych połączeń. Tutaj nie ma żadnych granic, zasad, ograniczeń. Nic tylko dać się ponieść fantazji. Jak inaczej można by przecież stworzyć miniaturowy świat dla mrówek lub ludziki z warzyw?
4. Odprężają
Zabawy sensoryczne opierają się na doznaniach doświadczanych tu i teraz, w tej konkretnej chwili. Pozwalają one oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat wyobraźni. Niektóre z zabaw pozwalają się wyciszyć - wymagają skupienia i precyzji, inne umożliwiają wyrzucenie z siebie negatywnej energii - dozwolone jest w nich ściskanie, rzucanie lub uderzanie z całej siły. Aktywności te są bardzo pomocne w uczeniu dzieci radzenia sobie z własnymi emocjami.
5. Są dobrą lekcją życia
Po pierwsze, zabawa sensoryczna może odbywać się w pojedynkę, ale jest jeszcze fajniejsza, gdy organizowana jest w duecie lub grupie. Takie aktywności uczą dzieci współpracy, dzielenia się, wspólnego planowania. Po drugie, do aktywności tych wykorzystuje się przedmioty codziennego użytku i surowce naturalne, dzięki czemu maluch ma szansę przekonać się jak niewiele potrzeba do szczęścia - nie tylko drogie zabawki i tablet są super.
Możesz nie być tego świadoma, ale już teraz pozwalasz maluchowi na wiele aktywności cieszących jego zmysły: ugniatanie ciasta na bułeczki, dekorowanie ciasteczek czy zabawa w piasku. Warto jednak wskoczyć na nieco wyższy poziom sensorycznej kreatywności. Oto przykładowe pomysły na zabawy cieszące 5 zmysłów Twojego dziecka:
Psoty miłe w dotyku - zmysł: dotyk
Okienne wyklejanki - Narysuj na kalce lub cienkim papierze śniadaniowym kontury rysunku np.: kształt baranka. Przyklej kalkę na okno i wręcz maluchowi watę. Zadaniem dziecka będzie odrywać małe kawałeczki puchatego materiału i przyklejanie go na przezroczyste rysunki.
Balonowe gniotki - Do balonów wspólnie wsypcie za pomocą lejka mąkę (niech maluch pozna jej konsystencję i przenosi ją do naczynia rączką). Gdy balon będzie pełny zawiąż go na górze i… gniotek gotowy. Można mu doczepić włosy z włóczki i namalować oczy i buzię markerem. Przyjaciel do ugniatania gotowy!
Malowanie stopami - Kto powiedział, że malować można tylko rękoma? Rozłóż folię na podłodze, połóż na niej papier i przygotuj miseczki z farbami do malowania rękoma. Maluch będzie zachwycony jeśli pozwolisz mu w nie wskoczyć i zamalować cały papierowy “dywan” w salonie.
Zabawy cieszące oczy - zmysł: wzrok
Świecące pudełko - Włóż do półprzezroczystego pudełka dekoracyjne światełka na baterie. Zadaniem malucha będzie na pokrywce świecącego pojemnika układanie wzorów z kolorowych kamyczków i koralików. Możecie pobawić się w prawdziwych ciemnościach!
Bystre oczko - Wrzuć do miski lub pudełka mnóstwo malutkich przedmiotów - ważne, aby każdych było po kilka egzemplarzy. Zadaniem malucha będzie wyszukiwanie konkretnych obiektów, np.: czerwonych sznurków lub niebieskich zakrętek. To cudowne ćwiczenie na spostrzegawczość.
Kolorowe mieszanki - To świetne zabawa ucząca maluchy sortowania przedmiotów według koloru. Wspólnie najpierw pomalujcie farbami makaronowe muszelki lub świderki na różne kolory. Gdy wyschną, zmieszajcie je wszystkie w pojemniku. Zadaniem malucha będzie rozdzielić pomieszane elementy według kolorów.
Pachnące aktywności - zmysł: węch
Zapachowe słoiczki - Zachęć malucha by zamknąć zapachy w malutkich słoikach. Możecie do nich wrzucić liście mięty, skórki pomarańczy, kwiaty, ziarna kawy - wszystko co pięknie pachnie. Obklejcie słoiki tak, by były nieprzezroczyste. Następnie na zmianę odgadujcie po zapachu co ukrywa się w środku.
Wianki - Wybierzcie się na spacer na łąkę i pozbierajcie bukiety polnych kwiatów. Następnie wykonajcie z nich wspólnie piękne wianki. Ta zabawa zarówno ćwiczy ręce jak również stymuluje węch.
Warzywne ludziki - Ludziki nie tylko można lepić z plasteliny, ale również z pachnących warzyw. Pokrój pietruszkę i marchewkę w słupki - będą to ręce i nogi, rzepę, seler w plasterki - powstanie w ten sposób brzuch, przygotuj również pęczek kopru i pietruszki - z nich będą włosy!
Hałasujące harce - zmysł: słuch
Kuchnia grająca - Wyjmij łyżki, sztućce, plastikowe talerze, kubki miski, i garnki. Zorganizujcie wspólnie kuchenną orkiestrę.
Instrumenty “coś z niczego” - Wystarczy zaopatrzyć się w zapas słoików, butelek, pudełeczek, papierowych torebek i woreczków foliowych. Wrzućcie do nich wszystko co, może zmieścić się w środku: groch, fasolę, makaron, ryż, ziarenka, kamyczki. Przyozdóbcie tak powstałe instrumenty papierem samoprzylepnym i wstążeczkami. Arsenał domowych instrumentów gotowy.
Pyszne gry - zmysł: smak
Galaretkowe bąbelki - Przygotuj dużą miskę z owocową galaretką. Wręcz maluchowi dziecięce sztućce. Galaretkę, gdy zastygnie, wyjmij z miseczki, tak by powstała kolorowa bańka na talerzu. Pozwól maluchowi zrobić z nią co chce. Z pewnością będzie zachwycony jej konsystencją i tym jak się trzęsie podczas dotyku!
Malowanie musami - palcami można malować za pomocą kolorowych farb do malowania rękoma, ale nie tylko! Wykorzystaj smaczne składniki letniej kuchni! Stwórzcie na biały talerzach pyszne obrazy z musu truskawkowego, musu z kiwi i banana!