Dzień jak co dzień. Akurat masz wolną godzinę w napiętym grafiku dnia. Jest piękna pogoda. Zabierasz malucha na pobliski plac zabaw. Obydwoje dobrze znacie to miejsce, przecież bywacie tu prawie każdego dnia. Uradowany maluch od razu biegnie na swoją ulubioną ślizgawkę. Na horyzoncie widać jego ulubionego kolegę, więc jesteś spokojna - nie będzie namawiał Ciebie do wbijania się w przymałą huśtawkę. Siadasz spokojnie na ulubionej ławce, otwierasz książkę… Stop. Zatrzymaj się jeszcze na chwilę. Sprawdź kilka ważnych rzeczy. Na placu zabawa może czyhać na Twoje dziecko niebezpieczeństwo.
Nawet jeśli byłaś w danym miejscu już wiele razy, powinnaś być czujna. Czasami niewiele potrzeba, aby sprawy przyjęły nieoczekiwany i nieprzyjemny bieg. Twój maluch może od razu przybiec z płaczem albo negatywne skutki swawolnej zabawy na świeżym powietrzu ujawnią się dopiero po powrocie do domu. Oto 9 rzeczy, o których powinnaś pamiętać:
1. Sprawdź stan piaskownicy
Mimo, że plac zabaw jest ogrodzony i zamykany na noc, w piaskownicy mogą czyhać na malucha niebezpieczne pułapki. Lepiej zawsze na początku podejdź i sprawdź jak wygląda piasek, przerzuć lekko łopatką jego wierzchnią część, upewnij się, że nie ma w nim butelek lub innych niepowołanych przedmiotów nie przypominających foremek. Jeśli plac zabaw znajduje się w parku, po sobotniej nocy w piaskownicy naprawdę może kryć się wszystko.
2. Zwróć uwagę, czy wszystkie drabinki są w dobrym stanie
Wiele wypadków na placach zabaw spowodowanych jest złym stanem drabinek. Stan publicznych placów zabaw powinien być oczywiście regularnie sprawdzany, jednak lepiej dmuchać na zimne.
W upalne dni nie tylko metalowe, ale również plastikowe elementy ślizgawek i huśtawek mogą się bardzo nagrzać. Grozi to poważnym oparzeniom ciała Twojego dziecka. Szczególnie, że dzieci latem są przecież kuso ubrane i o kontakt rozgrzanego metalu z gołą nóżką czy plecami nie trudno.
4. Zamknij bramkę
Niektóre place zabawa są ogrodzone i można wejść na nie jedynie przez bramki, które na dodatek są zamykane na noc. Jeśli mamy takie udogodnienie i możemy z placu zabaw uczynić teren zamknięty, wykorzystajmy to. Wtedy na pewno żaden maluch nie wybiegnie niespodziewanie na drogę, ani żaden niesforny pies nie dostanie się do środka.
5. Zapakuj: wodę, krem z filtrem i mokre chusteczki
Jeśli niemal codziennie bywasz z dzieckiem na placu zabaw, przygotuj sobie najlepiej specjalną torbę dedykowaną specjalnie do takich wyjść. Za każdym razem powinnaś bowiem zabierać ze sobą wodę - w upalne dni łatwo o odwodnienie, szczególnie gdy maluch hasa na drabinkach jak szalony.
Za każdym razem przed wyjściem z domu pamiętaj posmarować dziecko kremem do opalania. Taki kosmetyk warto jednak wziąć też ze sobą. Powinno się smarować kremem z filtrem co półtorej godziny, aby mieć pewną ochronę przed słońcem.
Warto również zabierać ze sobą mokre chusteczki lub żel myjący do rąk. Piaskownica i ziemia to przecież siedlisko bakterii, a maluch na pewno zgłodnieje, i będzie chciał dostać do rączki kanapkę, którą dla niego przygotowałaś.
Na placu zabaw lepiej sprawdzą się zabudowane buciki niż odkryte sandałki. Nie ma wtedy zagrożenia, że maluchowi wbije się patyk między palce u stóp lub uderzy dużym paluchem o wystający kamień lub słupek drabinki. O klapkach w ogóle nie ma mowy. Nie zapomnij również o nakryciu głowy dla maluszka, które ochroni je przed żarem lejącym się z nieba.
Latem lepiej nie szarżować. W godzinach od 10.00 do 15.00 słońce grzeje najmocniej i najłatwiej wtedy o oparzenia, odwodnienia czy nawet udar słoneczny. Najlepszym czasem w ciągu dnia na plac zabaw jest więc popołudnie. Maluch będzie miał więcej energii, ponieważ nie będzie męczył go upał. Ponadto, popołudniami jest najwięcej dzieci na placu zabaw, a więc istnieje wtedy największe prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko zawiąże nowe przyjaźnie.
8. Sprawdź ograniczenia wiekowe
Czasami zdarza się tak, że niektóre atrakcje na placu zabaw mają ograniczenia wiekowe. Dla bezpieczeństwa swojego dziecka zapoznaj się z nimi i wytłumacz maluchowi, że pojedyncze drabinki mogą być dla niego niebezpieczne. Jeśli bardzo będzie chciał z nich skorzystać to tylko z Twoją asekuracją.
Zwykle dla starszych dzieci przeznaczone są ścianki wspinaczkowe, pajęczyny, duże karuzele i huśtawki lub wysokie i skomplikowane konstrukcje ze ślizgawkami.
9. Miej dziecko na oku
Wystarczy sekunda, wszystkie o tym wiemy. Dlatego jeśli maluch znudzi się spokojną zabawą w piaskownicy, warto odłożyć książkę i uważnie obserwować jego “wygibasy” na ulubionych zjeżdżalniach. Obecność rodzica na placu zabaw nie tylko jest obowiązkiem w przypadku maluchów, ale również jeśli chodzi o starsze dzieci. O wypadek w takim miejscu nietrudno, a pomoc osoby dorosłej nie raz okazuje się niezbędna, by uniknąć stałego uszczerbku na zdrowiu dziecka.