Kobieta poroniła i… okazało się, że jednak jest w ciąży. Jakim cudem lekarze to przegapili?

Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: subbotina / 123RF Zdjęcie Seryjne
Pewną kobietę, która poroniła spotkała niezwykła niespodzianka. Po kilku tygodniach lekarze stwierdzili, że w jej macicy pozostał jeszcze jeden płód.

32-letnia Sadie Brittle i jej mąż Gary byli zrozpaczeni, gdy u kobiety stwierdzono ciążę pozamaciczną. W tej sytuacji konieczne było usunięcie jednego jajnika wraz z zarodkiem. Smutne zdarzenie miało miejsce w kwietniu, jednak po nim kobieta wciąż czuła się jakby była w ciąży – dokuczały jej mdłości, a jej brzuch powiększał się. Była przekonana, że to działanie hormonów ciążowych, które pozostały w jej organizmie.

W końcu jednak zrobiła test ciążowy, którego wynik był pozytywny. Zaskoczona para skontaktowała się z położną, ta wysnuła hipotezę, że w ciele kobiety mogło zostać kilka komórek płodu – i to one przyczyniły się do mylnego wyniku testu.
Sadie zdecydowała się jednak skontaktować z lekarzem. Badanie ultrasonograficzne rozwiało wszelkie wątpliwości – dzięki niemu wyraźne słychać było bicie serca płodu. Okazało się, że kobieta była w 19 tygodniu ciąży, dalsze badania wykazały, że płód rozwija się prawidłowo.

Był to rzadki przypadek ciąży heterotopowej
Zjawisko to polega na istnieniu dwóch ciąż w jednym czasie: prawidłowej, która jest umiejscowiona w macicy i drugiej, pozamacicznej. W przypadku Sadie druga ciąża umiejscowiła się w jajowodzie. Sama ciąża pozamaciczna to stosunkowo częste zjawisko, zdarza się średnio raz na 100 przypadków. Prawdopodobieństwo wystąpienia ciąży heterotopowej to 1: 30 tysięcy. W przypadku Sadie lekarze skupili się na ciąży pozamacicznej, a ich uwadze umknął drugi, prawidłowo umiejscowiony zarodek.


Szczęśliwa para ma już imię dla dziecka: Teddy. Wybrali je na samym początku, gdy tylko dowiedzieli się o pierwszej ciąży.

Źródło: The Daily Mail
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE