“Dziękuję” i “przepraszam” nie wystarczy. Czyli 10 dobrych manier, których rodzice nie uczą dzieci, a powinni!

Prawo autorskie: vanoa2 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: vanoa2 / 123RF Zdjęcie Seryjne
“Co się mówi?” - powiedziała do dziecka nie raz każda z nas. Wszyscy rodzice chcą przecież nauczyć swoje pociechy grzecznie zachowywać się w różnych sytuacjach. Skrupulatnie więc pilnujemy, by maluch pamiętał mówić: “dzień dobry”, “dziękuję”, “przepraszam”. Nie zapomnijmy jednak o tym, że dobre maniery na “magicznych słowach” się nie kończą.

Sheryl Eberly, autorka książki “365 dobrych manier, które powinno znać Twoje dziecko” przypomina, że istnieje całe mnóstwo różnych okoliczności, które powinniśmy omówić z maluchem, aby uchronić go przed popełnieniem gafy. Mamy czas, aż maluch dorośnie, więc spokojnie zdążymy przerobić wszystkie z nich.

Amerykańska pisarka podkreśla, jak ważne jest przekazywanie dzieciom wiedzy o dobrym zachowaniu: “Nauka dobrych manier pomoże Twojemu dziecku zachowywać się wobec innych z szacunkiem i nauczy go uwzględniać ich uczucia. Zyska ono również pewność siebie, ponieważ zawsze będzie wiedziało, co ma robić”.


Oto 10 kluczowych dobrych manier, którym rodzice zwykle nie poświęcają wiele uwagi, a powinni:

1. "Wstań, by okazać szacunek"
Maluch powinien wiedzieć, że niektóre sytuacje wymagają wyprostowanej postawy wyrażającej szacunek. Ucz malucha, by wstawał i podchodził do kogoś, gdy z kimś się wita oraz aby postarał się ładnie stać w miejscu, podczas apelu w szkole lub podczes przedstawienia na scenie.

2. "Pamiętaj, by szanować przestrzeń osobistą innych ludzi"
Maluchy często mają tendencję do zbytniego skracania dystansu w kontaktach z innymi ludźmi. Warto je uczulić, by starały się nie przystawiać swojej buzi zbyt blisko twarzy innych osób, gdy z nimi rozmawiają.

Na spacerze w parku możecie ćwiczyć z maluchem szanowanie przestrzeni innych przechodniów. Warto uczulać malucha, by rozglądał się biegając po alejkach, odchodził nieco na bok, gdy nadchodzi ktoś z naprzeciwka.

3. "Bądź miły do osób starszych"
Jeśli ktoś żyje dopiero niecałe 10 lat, trudno mu jest jeszcze pojąć różnice pomiędzy dziećmi, dorosłymi, a osobami w podeszłym wieku. Wychowując malucha warto od jego najmłodszych lat uczyć go szacunku i cierpliwości wobec osób starszych.Tłumaczyć mu, że starsi gorzej widzą i słyszą, poruszają się wolniej i nieraz wymagają większej opieki, niż dzieci.

Warto uświadomić maluchowi, że nie tylko powinniśmy z respektem traktować osoby dorosłe, które są nam obce, ale również tych, którzy są naszą rodziną. Tak samo, jak nie wypada nakrzyczeć na panią w sklepie, nie można też nieładnie odzywać się do babci i dziadka.

4. "Reaguj, gdy ktoś wchodzi do domu lub z niego wychodzi"

Gdy do domu przychodzą goście, dzieci mają tendencję do niezwracania na nich uwagi. Szczególnie, gdy zajęci są swoją zabawą, dom jest duży lub gość jest dla nich osobą dobrze znaną, albo odwrotnie - obcą, więc nie robiącą żadnego na nich wrażenia.

Dobrze jest uczyć malucha, by zawsze witał się z kimś, kto odwiedza wasz rodzinny dom. Wystarczy, że powie grzeczne “dzień dobry” i może już uciekać do swoich zajęć.

5. "Zapamiętuj imiona innych"
Umiejętność zapamiętywania imion innych ludzi jest niezwykle cenna i przydaje się na całe życie. Warto uczyć malucha, by zawsze uważnie słuchał innych, gdy mu się przedstawiają. Poradź swojemu brzdącowi, aby dopytał się powtórnie o imię, jeśli go nie dosłyszy, albo bo kilku minutach zapomni.

Pamiętanie imion nie tylko powoduje, że innym jest miło, gdy odpowiednio się do nich zwracamy, ale również my sami czujemy się swobodniej w kontakcie z nowo poznanym człowiekiem.
6. "Pamiętaj, że nie zawsze jesteś w centrum uwagi"
Szczególnie należy przypominać o tym maluchom podczas spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół. Zwykle wszyscy zwracają uwagę na dzieciaki, ponieważ są głośne, zabawne i absorbujące, jednak należy również uświadomić maluchowi, że nie jest on najważniejszy dla każdego.

Ty sama też potrzebujesz przecież nieraz porozmawiać z kimś, zjeść posiłek, zadzwonić do kogoś. Twój maluch musi mieć świadomość tego, że czasami będzie musiał w życiu poczekać na swoją kolej.

7."Zmieniaj temat rozmowy w miły sposób"
Nie wszystkie rozmowy, w których bierzemy w życiu udział, są dla nas porywające. Czasami zdarza nam się wymieniać z kimś poglądy na temat, który dla nas samych nie jest ważny, ale istotnym zdaje się być dla rozmówcy.

Cenną lekcją będzie dla malucha, gdy mu o tym opowiesz i uprzedzisz go, jak życzliwie może on zmienić temat rozmowy, jeśli coś go nudzi. Można wtedy porównać rozmawianie do gry w tenisa - raz piłka, czyli temat, jest po drugiej stronie, a raz po twojej. Troszkę czasu warto spędzić mówiąc o czymś, co interesuje kogoś innego, a później można wtrącić coś co nas interesuje. Można wtedy powiedzieć: “U mnie to jest tak, że..”, “A ja za to lubię/widziałam/byłam w….” lub “To ciekawe...a ja kiedyś….”

8. "Nie wskazuj ludzi palcem i nie przyglądaj się im"
Postaraj się spokojnie wytłumaczyć maluchowi, że wskazywanie kogoś palcem może być dla drugiej osoby nieprzyjemne. Poproś go, by sam postawił się w takiej sytuacji. Można się wtedy poczuć obgadywanym lub mieć wrażenie, że ktoś się z nas śmieje.

Warto wytłumaczyć maluchowi, że każdy jest inny, każdy lubi coś innego, inaczej się ubiera lub zachowuje i nie ma jednego wzoru na to, jak należy żyć. Gdy dziecko będzie uznawało różnice miedzy ludźmi za coś normalnego, nie będzie tak często zwracać uwagi na odmienność innych.

9. "Troszcz się o ludzi niepełnosprawnych"
Maluchy często przyglądają się osobom niepełnosprawnym z otwartymi ze zdziwienia ustami. Niejednokrotnie również zadają głośnym tonem pytania na ich temat.

Jest to niewinne zachowanie, ale warto jest zwrócić maluchowi uwagę, że może ono wprawić w zakłopotanie osobę, która wzbudza w malcu tak wielką ciekawość. Warto uczyć malucha dyskrecji. Prosić, by zadawał pytania, gdy osoba niepełnosprawna już odejdzie oraz aby postarał się zbyt długo na nią nie patrzeć, np. nie odwracać się do tyłu.

Warto dużo rozmawiać z dziećmi o osobach niepełnosprawnych, tłumaczyć im, że zasługują na szacunek. Można zachęcać malucha, by próbował postawić się w ich sytuacji oraz zapewniać go, że osoby z dysfunkcjami mogą być dla nas takimi samymi przyjaciółmi, jak wszyscy inni.

10. "Bądź miłym gościem "
Pewnie nie raz upominałaś swojego malucha, by posprzątał zabawki, zanim opuści czyjś dom. Być może zdarzyło Ci się też tłumaczyć mu, że nie można zbyt długo u kogoś przesiadywać. Nie są to jednak wszystkie zasady, których należy przestrzegać będąc “w gościach”.

Wytłumacz również maluchowi, by starał się dopasowywać do reguł panujących w danym domu. Jeśli u jego kolegi nie je się przed telewizorem bądź nie pozwala psu wskakiwać na kanapę, nie powinno się postępować inaczej.

Wystrzegaj też pociechę, by za każdym razem gdy przychodzi do znajomych w gości, nie biegła od razu do pokoju kolegi, tylko przywitała się najpierw grzecznie z jego rodzicami. Warto również nauczyć swojego brzdąca, by za każdym razem okazywał wdzięczność za gościnę, poczęstunek lub możliwość zabawy np. w basenie przy domu.

Pamiętaj, by za każdym razem chwalić dziecko za dobre zachowanie.

Żródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE