Bóle głowy, karku, pleców, ryzyko powikłań w ciąży, a nawet rak. A wszystko przez... zęby

Prawo autorskie: BDS / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: BDS / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wciąż słyszymy jak ważne jak dbanie o zęby. Odpowiednia higieny jamy ustnej to nie tylko gwarancja ładnego uśmiechu, ale też kompleksowa ochrona swojego organizmu przed wieloma chorobami. Staramy się tego nauczyć nasze dzieci, podczas gdy sami czasami zapominamy, jak ważne są regularne kontrole u stomatologa. Większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, jak bardzo sobie szkodzimy ignorując choćby najmniejsze problemy z uzębieniem.

Dla stomatologów to już nie nowość, że kiedy pacjentka skarży się na silne bóle głowy, a neurolog i psychiatra nie potrafią pomóc, poprawa następuje po założeniu aparatu ortodontycznego. Podobnych przypadków jest więcej.
Magdalena Żywicka, stomatolog, implantolog
dla wysokieobcasy.pl

"Na bóle głowy może mieć wpływ brak trzonowców. Staw skroniowo-żuchwowy jest precyzyjnym mechanizmem, złożonym z panewki, kłykcia kości żuchwy i krążka stawowego, który się przemieszcza, gdy mówimy czy jemy. Kiedy tracimy ząb, kłykieć kości wchodzi głębiej w panewkę, uciskając krążek stawowy. To może powodować dolegliwości w szczytowej części kręgosłupa szyjnego, promieniujące na okolice czoła i całą czaszkę".

Ale różnego rodzaju bóle, choć dokuczliwe, wydają się być najmniejszym problemem. Choroby układu krążenia, cukrzyca, zatoki, nerki, wrzody, powikłania ciąży, a nawet nowotwory… To może dosięgnąć tych, którzy doświadczają przewlekłych stanów zapalnych w jamie ustnej. Lekarze uważają, że największym źródłem zagrożenia są: głębokie ubytki próchnicowe, źle wyleczone kanałowo zęby, ropnie, stany zapalne związane z wyżynaniem się ósemek. A już bardzo konkretny sygnał, że dzieje się coś naprawdę niedobrego, dają nam krwawiące, opuchnięte dziąsła i przykry zapach z ust.

Nowotwory
Kiepski stan dziąseł i w efekcie utrata zębów może zwiększyć ryzyko zachorowań na raka.
zdrowie.wp.pl

"Do takich wniosków doszli japońscy naukowcy z Nagoya. Opublikowali je w piśmie „Cancer Epidemiology, Biomarkers and Prevention”. Przez wiele lat analizowali częstość występowania 14 nowotworów złośliwych oraz stan uzębienia pacjentów. Wyniki były zaskakujące. Okazało się bowiem, że braki w uzębieniu zwiększały ryzyko raka przełyku - o 136 proc., raka głowy i szyi - o 68 proc. oraz raka płuc - o 54 proc. Badacze zaobserwowali też, że ryzyko zachorowania na jeden z tych nowotworów rosło wprost proporcjonalnie do liczby zębów, które pacjent utracił."

Choroba wieńcowa
Przewlekły stan zapalny dziąseł ma wpływ na zaburzenia krążenia. Istnieje związek pomiędzy chorymi dziąsłami, utratą zębów a bezobjawową postacią miażdżycy tętnic szyjnych, które są odpowiedzialne za dostarczanie krwi do mózgu. Jak się okazuje, bakterie znajdujące się w kamieniu nazębnym zostały odnalezione także w płytce miażdżycowej.
Zawał
wszystkie bakterie znajdujące się w naszych ustach, zębach i na języku przenikają do krwioobiegu. W przypadku gdy mięsień sercowy zaczyna być słaby, bakterie przez nie przepływające mogą przyczynić się do zapalenia zastawek, a nawet zawału.


Płuca
Troska o jamę ustną, zęby i dziąsła, to mniejsze ryzyko infekcji, np. zapalenia oskrzeli. Im więcej bakterii, tym większe ryzyko ich zassania do dolnych dróg oddechowych, co może doprowadzić nawet do zapalenia płuc.

Choroba wrzodowa
zdrowie.wp.pl

"Specjaliści nie mają złudzeń - stan uzębienia i higiena jamy ustnej wspomagają eliminowanie bakterii z żołądka. Lepiej nie dopuszczać do przedostawania się bakterii z jamy ustnej do żołądka, ponieważ taki proces osłabia warstwę śluzu, co sprawia, że silnie działa kwas żołądkowy. Unikanie leczenia może doprowadzić do rozwoju raka żołądka."

Zagrożona ciąża
Przed zajściem w ciąże, w trakcie i po niezbędne są kontrole stomatologiczne. Nie wszystkie mamy zdają sobie z tego sprawę, że zły stan zębów może wpłynąć na zdrowie przyszłego dziecka. Niezależnie od wszystkiego, warto jest leczyć zęby nawet już w trakcie ciąży. Zaniedbanie tego aspektu może wywołać wcześniejszy poród, niską wagę dziecka, mówi się nawet o zwiększonej umieralności niemowląt.

Pamiętajmy, że każdy ząb jest ważny, nie tylko te przednie, które pokazujemy uśmiechając się. Braki uzębienia z tyłu, pomijając już aspekt zdrowotny, wpływają też znacząco na wygląd. U kobiety po pięćdziesiątce powodują, że policzki zaczynają się zapadać, a więc wygląda ona na dużo starszą, niż jest w rzeczywistości.

Źródło:wysokieobcasy.pl, zdrowie.wp.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE