
REKLAMA
Wystarczy jedna, mała zmiana w diecie niemowlęcia, aby zapobiec nadwadze dziecka w przyszłości. Jeśli zwykle nie zwracałaś większej uwagi na rozmiar butli, w której podawałaś pokarm swojemu maluszkowi, od teraz z pewnością będziesz czujniejsza.
Na łamach dziennika Pediatrics opublikowano raport z badań zatytułowanych “Rozmiar butelki a wzrost wagi u niemowląt karmionych butelką.” Celem ich przeprowadzenia było wspomaganie przeciwdziałania otyłości wśród dzieci.
Naukowcy wzięli pod lupę rozwój 298 niemowląt, którym rodzice od 2 miesiąca ich życia podawali pokarm w ściśle określony sposób. W jednej grupie karmiono dzieci butelkami w rozmiarze średnim - o pojemności mniejszej niż 6 uncji (ok. 180ml), a w drugiej grupie podawano maluszkom pokarm w dużych butlach o pojemności większej niż 6 uncji.
Okazało się, że maluszki które były karmione dużymi butlami, na badaniach okresowych po 6 miesiącu ich życia osiągały wagę o 0,16 kg większą i miały ogólny większy przyrost masy w stosunku do długości ciała, niż bobasy karmione mniejszymi dawkami pożywienia.
Różnica w przyroście wagi wynosząca 0,16 kg nie wydaje się być zatrważająco duża. Przewodniczący grupy badaczy przeprowadzających badanie, Charles Wood, tłumaczy również w wywiadzie dla portalu Parents.com, że w przypadku badań przeprowadzanych na niemowlętach należy wziąć pod uwagę fakt, iż przyrost wagi w ich przypadku jest kwestią bardzo indywidualną, związaną ze specyfiką rozwoju danego dziecka.
Liczba zdaje się nie odgrywać istotnej roli w przytoczonych tu badaniach. Ich wyniki są dowodem na to, że nie tylko rodzaj mleka (mleko matki czy mleko modyfikowane) ma wpływ na przyrost wagi dziecka, ale również sposób w jaki dziecko jest karmione.
Uczeni w raporcie z badań podsumowują: “Chociaż kwestia wzrostu wagi dziecka w okresie niemowlęcym jest złożona, rozmiar butelki może być czynnikiem ryzyka szybkiego przyrostu wagi i przyczyną otyłości w przypadku niemowląt karmionych wyłącznie mlekiem modyfikowanym.”
W badaniach nie brały udziału dzieci karmione butelką zawierającą mleko matki.
W badaniach nie brały udziału dzieci karmione butelką zawierającą mleko matki.
Źródło: Parents.com
Może cię zainteresować także: Bez kolki, bezpiecznie i komfortowo - co warto wiedzieć o karmieniu butelką