10 nawyków rodzicielskich, które powinnaś w sobie rozwinąć zanim Twoje dziecko stanie się nastolatkiem

Prawo autorskie: stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: stockbroker / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dzieci tak szybko rosną. Ani się obejrzysz, a Twój maluch będzie chciał pojechać sam na kolonie, po raz pierwszy się zakocha oraz wynegocjuje powroty do domu po 22:00. Gdy robimy stop klatkę i patrzymy na naszą pociechę przez pryzmat wspomnień, popadamy w nostalgię i wzdychamy “Jak ten czas szybko leci…”

Jeśli popadam w tego typu zadumę i przeklinam wygłodniały ząb czasu, powracam myślami do zdania, które ostatnio usłyszałam: “Czas, zanim nam coś odbiera, to nam tą rzecz daje”.

Warto sobie uświadomić, jak wielkie znaczenie ma każdy dzień spędzony z kilkuletnim dzieckiem. Kiedy stanie się ono nastolatkiem, to nie Ty będziesz mówiła, że nie możesz, bo idziesz do pracy, ale to Twoja pociecha oznajmi Ci, że nie ma dla Ciebie miejsca w grafiku. Przecież życie, gdy ma się naście lat, jest takie absorbujące: koncerty, ogniska, wyjazdy, domówki, zakupy z przyjaciółką. Zabawa z mamą w domu już nie będzie główną atrakcją dnia.

Jak w wielu innych przypadkach, jeśli chodzi o dobre kontakty rodziców z ich nastoletnimi dziećmi, sprawdza się przysłowie: “jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. Zadbaj o swoją relację z maluszkiem, pielęgnuj wspólne chwile, twórz Wasze wspólne rytuały. Zaufanie, którym nastolatkowie darzą swoich rodziców, tworzy się od momentu ich narodzin.


Jeśli chcesz, by Twój maluch, będąc nastolatkiem, zwierzał Ci się ze swoich problemów, szukał w Tobie oparcia i miał Cię za najlepszego przyjaciela, wypracuj w sobie tych 10 rodzicielskich nawyków, które niezwykle zacieśnią Waszą relację:

1. Wspólne obiady
Podstawą dobrej relacji rodzic - nastolatek jest możliwość wspólnego spędzania czasu twarzą w twarz oraz przede wszystkim - obustronna gotowość do tego. O ile Ty być może nie będziesz miała z tym problemu, Twoje zbuntowane dziecko - i owszem.

Jeśli od maleńkości Twoja pociecha będzie przyzwyczajona do wspólnego jedzenia posiłków, z przyjemnością będzie chciała wracać do tego rytuału, gdy podrośnie.

2. Jedzenie i jazda samochodem bez telefonu w dłoni
Pamiętaj, jeśli wspólne posiłki mają być owocne, nie mogą ich zakłócać żadne łącza - czy telefoniczne czy internetowe. Niech w Waszym domu obowiązuje zasada, że telefon można mieć ze sobą wszędzie, tylko nie przy stole w kuchni czy w jadalni. Ten obszar jest miejscem tylko i wyłącznie dla smakowania potraw, i celebrowania chwil razem.

Czas bez telefonu powinnaś również zarządzić podczas jazdy samochodem. Jeśli Twoje dziecko będzie często obserwowało Cię w sytuacji, kiedy prowadzisz telefon i namiętnie rozmawiasz z koleżanką na Facebooku, bądź pewna, że gdy Twój nastolatek zda prawko, też tak będziesz robić. Aż przechodzą ciarki po plecach na samą myśl o takiej sytuacji, prawda?

3. Pytaj “Jak Ci minął dzień?”
Rodzice mający dzieci w wieku nastoletnim często narzekają na to, że ich pociechy nie chcą z nimi rozmawiać, nie mówiąc już o zwierzaniu się. Zrezygnowane matki i ojcowie wzdychają wtedy: “Ach, ta dzisiejsza młodzież…”.

Pomyśl jednak, dlaczego nastolatek miałby mieć nagle ochotę otwierać się przed Tobą, jeśli dotychczas nigdy tego nie robił.

Od maleńkości okazuj swojemu dziecku zainteresowanie jego sprawami, nawet jeśli te dziecięce problemy wydają Ci się błahe. Nawet się nie obejrzysz, a te bagatele przerodzą się w poważne sprawy. Jeśli zapewnisz sobie dostęp do “maluchowych” błahostek, zwiększą się Twoje szanse na otrzymanie dostępu do młodzieżowych strapień.

4. Przytulanie
Nastolatek nie potrzebuje już tak bliskiego kontaktu fizycznego, jak kilkuletni brzdąc. Wykorzystaj czas, gdy maluch jest maluchem i tul go jak najwięcej. Gdy będzie starszy, przytulanie się do mamy nie będzie dla niego niczym nienaturalnym - przecież zawsze to robiliście!

Obejmuj więc kilkulatka, gdy chcesz mu powiedzieć coś miłego, pochwalić, pocieszyć, przywitać się. Takie gesty wchodzą w krew.

5. Bądź na bieżąco z technologią
Nie ma się co czarować, życie młodzieży w dużej części toczy się w wirtualnej rzeczywistości. Jeśli w pewnym momencie się zapomnisz i przegapisz kilka technologicznych nowości, utracisz dostęp do kanałów, które mogłyby Ci pomóc w utrzymywaniu dobrego kontaktu z dorastającym synem lub córką.

Poza tym, będąc na bieżąco z aplikacjami i internetowymi nowinkami, zapewnisz sobie zasobny “bank” tematów do rozmów z nastolatkiem. Prawdopodobieństwo, że usłysz kiedyś od dziecka “Mamo, Ty się nie znasz” znacząco się zmniejszy.
6. Poznaj znajomych dziecka
Zapewniam Cię, że choćbyś nie wiem jak się starała, nie będziesz miała wpływu na to, jakich kolegów dobierze sobie Twoje dziecko. Tym, co jednak możesz zrobić, jest dowiedzenie się kim oni są.

Zachęcaj malucha, by zapraszał do siebie swoich kolegów z przedszkola i szkoły. Możesz pomagać mu organizować pidżama party czy filmowe wieczorne z popcornem. Bądź jedną z tych “wyluzowanych” mam, która dla znajomych dzieci jest “spoko”.

Jeśli Twój maluch zostanie wychowany w przekonaniu, że zapoznanie rodzica z kumplami niczym złym nie grozi, jako nastolatek nie będzie miał oporów, by przedstawić Ci pierwszą dziewczyną czy chłopaka. A na poznaniu go na pewno będzie Ci bardzo zależeć...

7. Interesuj się jego/jej zainteresowaniami

Od maleńkości dziecka interesuj się tym, co je fascynuje. Rozmawiaj z nim o jego pasjach, zadawaj dużo pytań, próbuj go dodatkowo inspirować i mobilizować do rozwoju. Pokażesz przez to dziecku, że w nie wierzysz i ufasz mu.

Nawet jeśli niektóre zainteresowania Twojej pociechy budzą w Tobie wątpliwości, nie dyskredytuj ich. Nigdy nie zarzucaj dziecku, że zajmuje się głupstwami. Pozwól mu samodzielnie testować jego szalone pomysły. Staraj się pełnić rolę obiektywnego doradcy.

8. Wspólne hobby
Jeśli jesteś w tej komfortowej sytuacji i podzielasz zainteresowania Twojego dziecka, rozwijaj je wraz z nim jak najczęściej. Jeśli będziecie mieć wspólne rytuały, np. filmowe niedziele lub weekendowe przejażdżki rowerowe, jest szansa, że “urosną” one wraz z Twoją pociechą.

Co prawda weekendy mogą przerodzić się w epizody raz na pół roku, ale najważniejszy jest fakt, że wciąż będzie Was coś łączyć.

9. Wieczory pod kocem

Wieczorny relaks na kanapie z kubkiem herbaty w dłoniach może się udać nie tylko w przypadku córek, ale również synów.

Nic nie zbliża ludzi do siebie tak bardzo, jak rozmowy. Szczególnie te wieczorne, gdy tak wiele jest do opowiedzenia po dniu pełnym wrażeń. Można wtedy podzielić się czymś wesołym, na spokojnie zastanowić się nad czymś trudnym lub “wygadać” swoje rozdrażnienie.

Podczas takich rozmów nie tylko ważnym jest, aby Twój maluch mówił, co go trapi, ale byś również i Ty opowiedziała mu o tym, co Cię spotkało.

10. Pogódź się z porażkami (oraz sukcesami) dziecka
Od okresu dzieciństwa Twojej pociechy kształtuj w sobie wyrozumiałą, otwartą postawę dla jego sukcesów i porażek. W Twoich oczach maluszek jak najmądrzejszy i najpiękniejszy, jednak nie wymagaj od niego, by we wszystkim co robi był najlepszy. Jest człowiekiem, to niemożliwe.

Jeśli postawisz poprzeczkę zbyt wysoko, Twój maluch nie będzie czuł się przy Tobie bezpiecznie. Jako nastolatek zacznie unikać dzielenia się z Tobą swoimi przeżyciami i doświadczeniami, ponieważ będzie obawiał się Twojej oceny. Staraj się być blisko jego spraw, jednak nie staraj się ich układać.

Źródło: parenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE