Prawidłowa dieta jest bardzo ważna dla rozwoju i funkcjonowania dziecka. Badania wykazały, że jednym z kluczowych czynników jakie wpływają na początku życia na nasz poziom IQ, jest karmienie piersią.
Naukowcy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wykazali w swoich badaniach związek karmienia naturalnego z poziomem inteligencji. Zbadano 468 dzieci, w okresie od niemowlęctwa do wieku szkolnego. Badanie przeprowadzono pięciokrotnie. Okazało się, że maluchy karmione piersią mają znacząco lepsze wyniki takich zdolności jak uwaga, pamięć, rozumienie związków przyczynowo-skutkowych, koncentracja itd.
Liczba IQ była wprost proporcjonalna do czasu w jakim dziecko było karmione naturalnie. Naukowcy wzięli po uwagę różne dane m.in. wykształcenie, płeć, ilość rodzeństwa, waga i wzrost. Jednak to sposób karmienia miał istotny wpływ na poziom inteligencji.
Dzieci karmione piersią mają wyższe IQ, od tych karmionych butelką
Czas karmienia - wynik IQ
3 miesiące - 2,1 punktu więcej
4-6 miesięcy - 2,6 punktu więcej
powyżej 6 miesięcy - 3,6 punktu więcej
Po drugie domowe jedzenie
European Journal of Epidemiology opublikowało wyniki badań, które udowodniły związek między dietą niemowląt, a ilorazem inteligencji w wieku 8 lat. Przebadano ponad 7000 dzieci.
Badacze porównywali zwyczaje żywieniowe dzieci w wieku 6, 15 i 24 miesiące. Podzielono je na różne kategorie: tradycyjne jedzenie, współczesne domowe, dania gotowe, karmienie naturalne i jedzenie śmieciowe. Ponowny pomiar polegał na sprawdzeniu ilorazu inteligencji dzieci, gdy miały 8 lat.
Dzieci, które karmiono naturalnie do 6 miesiąca i które później w wieku 15 i 24 miesiące jadły zdrowe posiłki, takie jak: surowe i strączkowe warzywa, nabiał i owoce, miały w wieku 8 lat wyższy wskaźnik IQ, o mniej więcej 2 pkt.
Natomiast u dzieci, których dieta zawierała m.in. słodycze i gazowane napoje, zanotowano niższe IQ o 2 pkt.
Wniosek?
Najważniejsze jest to, żeby dzieci dostawały dobrze zbilansowane posiłki, a ich dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. Już od najmłodszych lat należy wyrabiać w nich dobre nawyki żywieniowe - jedzenie 5 posiłków, sporadyczne sięganie po słodycze, nakładanie niewielkich porcji itd.
Czy jedzenie naprawdę ma wpływ na poziom IQ?
Ma, ponieważ dobrze odżywiony mózg będzie lepiej funkcjonował. Podobnie jak procesy poznawcze, takie jak pamięć, uwaga i koncentracja. W diecie dziecka powinny znaleźć się ryby, które są bogate w kwasy omega 3, rośliny strączkowe, kasze, mięso, warzywa i owoce.