Pytania, które zada ci dziecko. Może warto się na nie przygotować już dziś?

Prawo autorskie: choreograph / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: choreograph / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wielu rodziców, a nawet zdecydowana większość ma problemy z odpowiedzią na podstawowe pytania dotyczące naszego świata i życia. Kłopotów przysparzają im zwłaszcza te, na temat kosmosu, planety, czy ludzkiego ciała. Do takich wniosków doszła ekipa pracująca przy przygotowaniach do brytyjskiego programu telewizyjnego "Co wiedzą dzieci".

Przeprowadzono badania na grupie 2,5 tysiąca rodziców i jak się okazało wyzwaniem bywają:

Skąd się bierze prąd? Dlaczego niebo jest niebieskie? Czym jest nieskończoność? Dlaczego, gdy kroimy cebulę płaczemy? Dlaczego ptaki latają? Skąd się biorą dzieci?

To ostatnie, bywa najtrudniejsze. Szokujący jest fakt, iż w tych badaniach, siedmiu na 10 rodziców odpowiadało, że dzieci przynosi bocian, a 23 procent rodziców mówiło o tym, że znalazło dziecko pod krzakiem agrestu, co dla Brytyjczyków oznacza to samo, co dla nas znalezienie dziecka w kapuście. Zadziwiający jest również to, że wśród tych rodziców, średnia wieku dziecka, w którym uświadamia się je na temat rozmnażania wyniosła - 10 lat.

Pytania o religię, Boga, śmierć
O to, co się dzieje z człowiekiem, gdy umrze. Czterech na dziesięciu rodziców mówi, że idziemy do nieba, albo piekła, a że zmarły zmienia się w anioła, twierdzi 25 procent. Tylko 1/6 rodziców opowiada dziecku o zwłokach, które potem trafiają do trumny i na cmentarz, lub są kremowane.


Pytania sfery moralnej
Dlaczego ludzie się zabijają? Dlaczego rodzą się niepełnosprawni? Dlaczego są gejami?
Aż 63 procent rodziców twierdzi, że udzielają odpowiedzi na wszystkie te i podobne pytania, nawet jeśli wiedzą, że nie jest to wyjaśnienie prawidłowe. Z kolei 56 procent przyznało, że wspomaga się internetowymi źródłami. Okazało się również, że 1/10 rodziców zmyśla odpowiedź, gdyż czuje się zażenowany swoją niewiedzą.
Top 20 pytań, z którymi muszą uporać się rodzice:
Skąd się bierze prąd?
Co to są czarne dziury?
Co to jest nieskończoność?
Dlaczego niebo jest niebieskie?
Dlaczego mamy rok przestępny?
Dlaczego ptaki latają?
Dlaczego płaczemy przy krojeniu cebuli?
Skąd się bierze wiatr?
Dlaczego morze jest słone?
Jak duży jest świat?
Co się z nami dzieje po śmierci?
Co to jest liczba pierwsza?
Czy Bóg istnieje?
Skąd się bierze burza?
Dlaczego mrugamy?
Skąd się biorą dzieci?
Dlaczego samoloty latają?
Co to jest czas?
W jaki sposób Święty Mikołaj wchodzi do komina?
Skąd się bierze woda?

Dzieci zadają mnóstwo pytań kierując się różnymi motywami. Nie zawsze chodzi tu o informację. Często chcą zwrócić na siebie uwagę. Proszą tym samym o wsparcie, bliskość, chcą nawiązać jakikolwiek kontakt. Po co, gdzie, dlaczego, jak? Większość z tak zadawanych pytań przez dziecko ze swej natury są filozoficzne.
dr Krzysztof Kamiński, WSP Łódź
gazeta.edu.pl

"Wielu myślicieli mówi wręcz o okresie filozoficznym w rozwoju dziecka (od momentu kiedy zaczyna mówić po 5-6 rok życia). Ten etap pokrywa się czasowo z największą chłonnością intelektualną człowieka. Z drugiej strony nie można zapominać, że pierwsze lata człowieka, co jest bezsporne, są decydujące dla całego życia. Zaprzepaszczenie tego czasu skutkuje nieodwracalnymi konsekwencjami. Straconych sposobności nie będzie można już nadgonić. Na wiele pytań nie będzie już okazji odpowiedzieć. Wiele kwestii nie zostanie przedyskutowanych. Horyzont mądrościowy dorastającego człowieka zawęża się. Człowiek ubożeje."

Drodzy rodzice, zastanówcie się dobrze, jakich odpowiedzi chcecie udzielać swoim dzieciom, gdy padnie jedno z trudnych pytań?

Źródło:telegraph.co.uk, uptoclouds.pl, gazeta.edu.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE