Dziecko połyka wybielacz. Czy wiesz jak udzielić mu pierwszej pomocy?

Prawo autorskie: redpepper82 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: redpepper82 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wizja mrożąca krew w żyłach. Dla Ciebie to przecież oczywiste, że dziecko nie ma dostępu to toksycznych substancji. Tabletki do zmywarki trzymasz w domu na najwyższej półce w kuchni, a środek do czyszczenia rur w zamkniętym na klucz garażu. Sytuacja zatrucia nie ma szans się zaistnieć.

Jak się jednak okazuje do samego Centrum Zdrowia Dziecka trafia każdego tygodnia 2-3 dzieci zatrutych detergentami. Zatrucia tego rodzaju to przeważnie skutek wypadku. Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, jeden malutki łyk i nieszczęście gotowe.

Połknięcie przez dziecko kilku kropel środka do czyszczenia łazienki lub kawałka kostki do toalet może spowodować ciężkie oparzenia jamy ustnej, przełyku i żołądka. Jeśli masz pewność lub nawet jedynie podejrzewasz, że dziecko zjadło substancję żrącą, odpowiednia reakcja z Twojej strony ma ogromne znaczenie. Na szali leży życie Twojego dziecka.

Bardzo ważne, abyś znała te kilka zasad udzielania mu pierwszej pomocy:

Zachowaj zimną krew
Nie wolno Ci panikować. To nie czas, by załamywać ręce, trzeba działać. Musisz teraz skupić się na kilku ważnych rzeczach. Nie pozwól, aby wizja najgorszego zarzuciła Ci klapki na oczy.

2. Wezwij służby ratunkowe
Przyjrzyj się dziecku, oceń jego stan, sprawdź czy oddycha, czy jest przytomne. Gdy zadzwonisz na pogotowie będziesz musiała podać kilka istotnych informacji.

3. Nie wolno Ci prowokować wymiotów u dziecka
Jeśli substancja żrąca dostała się do żołądka malucha - trudno, nie możemy już nic z tym zrobić. Detergent już raz przepłynął przez jamę ustną i przełyk dziecka, spowodował oparzenia. Maluch nie może zwymiotować, ponieważ doszłoby wtedy do ponownych obrażeń. Pocieszeniem jest fakt, że żołądek człowieka posiada pewną naturalną ochronę przed działaniem toksycznych substancji.

4. Ustal jaki detergent połknęło dziecko
Zanim przyjadą służby medyczne, musisz spróbować zorientować się, co zjadło Twoje dziecko. Będzie to cenna informacja dla ratowników. Zabezpiecz opakowanie detergentu i zapakuj je tak, by wziąć je ze sobą do szpitala. Zostanie tam wykonana w laboratorium analiza składu chemicznego toksycznej substancji. Będzie to pomocne w ustaleniu właściwej odtrutki.


Pamiętaj, aby w domu nigdy nie przelewać detergentów z oryginalnych pojemników do innych, zastępczych. W sytuacji zatrucia dziecka, etykiety substancji chemicznych są bezcennym źródłem informacji dla Ciebie i lekarzy. Akcja ratunkowa przebiega wtedy znacznie szybciej.

5. Czekając na przyjazd służb medycznych sprawdź czy dziecko połknęło substancję o odczynie zasadowym czy kwasowym i odpowiednio zareaguj.
Na co dzień nie interesuje nas skład chemiczny substancji czyszczących, które znajdują się w naszym domu. Warto wiedzieć, że najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Twojego dziecka są zasady, czyli substancje żrące, takie jak granulki i płyny do czyszczenia rur. Mniej, ale jednak wciąż bardzo niebezpieczne są kwasy: kapsułki do prania, tabletki do zmywarek, wybielacze.

Jeśli Twoje dziecko połknęło zasadę, czyli środek żrący, zaobserwujesz u niego silny ból w jamie ustnej, gardle i brzuchu. Mogą pojawić się wymioty oraz duży obrzęk. Zauważysz również zmiany w ustach dziecka w postaci białych lub czarnych nalotów oraz ran oparzeniowych. W takim przypadku, gdy dziecko jest przytomne, możesz podać mu mleko wymieszane z białkiem jajek kurzych. Uważaj, by pojąc dziecko, nie wywołać u niego wymiotów.

Jeśli wiesz, że Twoje dziecko połknęło kwas (tonik, peeling, krem, wybielacz, tabletkę do zmywarek) daj mu do picia niegazowaną, pitną wodę w ilościach, które nie wywołają wymiotów.

Gdy nie jesteś pewna jaką substancję połknęło dziecko, zareaguj tak, jakby to był kwas - daj maluchowi do picia spożywczą wodę niegazowaną.

Jeśli masz wątpliwości…
Nawet gdy nie jesteś pewna czy dziecko rzeczywiście miało kontakt z substancjami toksycznymi, pakuj rzeczy i jedź do szpitala. Lekarz zbada malucha, sprawdzi, czy nie doszło do oparzenia lub zatrucia. Nigdy nie bagatelizuj sytuacji, gdy w grę wchodzi życie lub zdrowie Twojego dziecka.

Źródło: eDZIECKO
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE