Opatulanie może być niebezpieczne dla dziecka. Naukowcy tłumaczą, jak prawidłowo układać niemowlę do snu

Prawo autorskie: sergeevspb1976 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: sergeevspb1976 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wielu młodym rodzicom sen z powiek spędzają myśli o leżącym w łóżeczku obok świeżo upieczonym członku rodziny. Sama jeszcze pamiętam te cudowne i pełne emocji początki. Czy dalej nie jest za zimno, za gorąco, czy na pewno jest jej wygodnie. I czy oddycha.

Tak – martwiłam się o zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Tyle się o niej mówi a tak mało wiadomo. Pewnie stąd wzmożony niepokój.

Trafiłam wczoraj na tekst prezentujący nowe fakty dotyczące zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Autorzy omawiają w nim tzw. „swaddling”. Próbowałam znaleźć jakieś rozsądne tłumaczenie tego, o czym mowa, ale chyba w języku polskim nie ma odpowiednika tego zjawiska. Chodzi z grubsza o otulanie, szczelne owijanie dziecka kocykiem. Internet podpowiada mi, że jest to sztuka ciasnego owijania niemowlęcia w materiał (tkaninę, ubranie, kocyk) dla ciepła i bezpieczeństwa. Jest to regularna praktyka niewyspanych rodziców na całym świecie. Dzieci czują się wówczas jak w brzuchu mamy i się uspokajają.


Opatulanie może zwiększać ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej
Wielu z nas przeczytało tylko nagłówki i spanikowało. Naukowcy alarmują jedynie, że są pewne aspekty , na które rodzice kładący niemowlę do snu, powinni zwrócić szczególną uwagę. Owo „swaddling” ma być zarezerwowane tylko dla tych najmłodszych. Im bardziej maluch jest mobilny, tym bardziej powinno się unikać opatulania.
Jedna z autorek badań, do których pośrednio się odwołuję, Dr. Rachel Y. Moon z University of Virginia School of Medicine podkreśla, że metoda spowijania jest bezpieczna dla dziecka do 6go miesiąca życia. Nawet największy propagator swaddlingu, dr Harvey Karp zaleca tę metodę wyłącznie dla najmłodszych dzieci, do trzeciego miesiąca życia. U starszaków, nawet do pierwszego roku życia ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej rzeczywiście może być większe.

Jak spać bezpiecznie, gdy obok leży maluch?
Amerykańska Akademia Pediatryczna zaprezentowała wskazówki, które mają pomóc rodzicom (także tym opatulającym dzieci) spać spokojnie. To kilka zasad, które zapobiegać mają wystąpieniu SIDS.

• Niemowlęta powinny spać na plecach
• Materac/podłoże na którym odpoczywają powinno być odpowiednio twarde
• Poduszki, kocyki i inne miękkie przedmioty trzymaj poza łóżeczkiem
• Utrzymuj odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym śpi dziecko
• Nie przegrzewaj malucha
• Śpij w tym samym pomieszczeniu, albo w pokoju obok, ale nie w tym samym łóżku
• Karm piersią tak długo jak to możliwe
• Nie pal papierosów w otoczeniu malucha
• Używaj smoczka
• Unikaj klinów pozycjonerów i innych gadżetów „do spania”


Źródło: CNN

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE