5 języków miłości, w których powinieneś mówić do dziecka. Używasz ich?

Prawo autorskie: nadezhda1906 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: nadezhda1906 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Zapewne każdy rodzic stara się okazać swojemu dziecku miłość najlepiej, jak potrafi. Pytanie tylko, czy dzieci właściwie odczytują nasze intencje? Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na to, by pokazać maluchom, jak bardzo je kochamy.

„Mamusiu, nie chcę przyjęcia urodzinowego, chcę po prostu być przy tobie!” – trudno o bardziej jasny komunikat, że mimo najlepszych chęci rodzic nie wypełnia potrzeb emocjonalnych dziecka. Da się temu zaradzić. Dr Gary Chapman w swojej książce “Pięć języków miłości” prezentuje niezawodne sposoby na okazanie dziecku uczuć i zbudowanie emocjonalnej więzi z nim.

1. Słowa afirmacji
„Mamo, masz śliczną sukienkę”, „Tato, spójrz na mój rysunek” – w ten sposób dziecko mówi ci o tym, co mu się podoba i szuka wyrazów uznania dla siebie. Dlatego właśnie warto chwalić zarówno wysiłki, jak i osiągnięcia dziecka i powstrzymać się od przykrych słów krytyki. Warto jednak pamiętać przy tym, by pochwały były konstruktywne. Zamiast wychwalać dziecko ot tak, za wszystko czego tylko się dotknie, przyjrzyjmy się jego działaniom i doceńmy wysiłek, starania, dobre intencje.

2. Wspólnie spędzony czas – ważniejsze jak, niż ile
Dziecko może domagać się tego, by rodzice spędzali z nim czas, bawili się, grali w gry. Czasem to może być wspólna zabawa, a czasem po prostu wysłuchanie tego, co dziecko ma nam do powiedzenia. Ważne jednak jest, by był to czas w stu procentach poświęcony dziecku. Bo czy jest coś ważniejszego niż ono?


3. Przyjmowanie i dawanie prezentów
Dzieci niekiedy czują potrzebę obdarowywania bliskich im osób. To może być ich zabawka, kwiaty zerwane w ogrodzie lub choćby na osiedlowym trawniku, cukierek, rysunek – to wszystko są sposoby naszego dziecka na okazanie nam miłości. I warto odwdzięczyć się dziecku tym samym. Małe, niedrogie upominki (zwłaszcza jeśli znajdziemy coś, co dziecko bardzo lubi) lub coś, co przygotujemy własnoręcznie będzie idealne. To naprawdę nie muszą być kosztowne prezenty.
4. Usługiwanie
Gdy dziecko nieustannie prosi mamę o szklankę wody lub tatę o to, by przyniósł ulubiony stołeczek tak naprawdę może czuć potrzebę okazania mu miłości. A to może się dziać przez usługiwanie dziecku. Spokojnie, tu nie chodzi o wyręczanie dziecka i nie powierzanie mu żadnych obowiązków przez lata. Chodzi jedynie o okazanie czułości poprzez zapewnienie tego, czego od nas potrzebuje. Jeśli widzisz, że twoje dziecko potrzebuje okazania mu miłości właśnie w taki sposób, możesz specjalnie dla niego przygotować jego ulubioną potrawę, samodzielnie wykonać ozdoby na jego przyjęcie urodzinowe, pomóc mu przy trudnym zadaniu z matematyki.

5. Dotyk
Przytulanie, buziaki, pieszczoty – dla niektórych dzieci właśnie to jest podstawową formą okazywania uczuć. Fizyczna bliskość daje poczucie bezpieczeństwa, dlatego warto takiego malucha sadzać między rodzicami lub brać na kolana. Okazaniem naszych uczuć może być także trzymanie dziecka za rękę, przybijanie piątki, obejmowanie go ramieniem.

Znajdź unikalny język twojego dziecka
“Każdy rodzic powinien uważnie obserwować jak dziecko okazuje swoje uczucia innym członkom rodziny” – mówi Pia Acevedo, terapeutka, zwolenniczka korzystania z metody pięciu języków miłości. To według niej pomoże zlokalizować nie tylko wiodący, ale także drugi preferowany język miłości dziecka.

Każdy maluch jest inny. Jeden może potrzebować fizycznej bliskości, podczas gdy dla innego największe znaczenie mają pozytywne słowa na jego temat wypowiedziane przez rodzica. Ważne jest by odkryć, jaką formę okazywania uczuć preferuje twoje dziecko. Jak to zrobić? Oczywiście najłatwiej będzie regularnie wykorzystywać wszystkie pięć rodzajów okazywania dziecku uczuć i obserwować, który z nich ma dla niego największe znaczenie. Spokojnie, nie rozpieścimy go w ten sposób nadmiernie. Raczej nauczymy, jak należy okazywać uczucia bliskim mu osobom.

Źródło: Smart Parenting
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE