W jakim domu wychowują się ludzie sukcesu? Cechy rodziny, która zapewni dziecku życiową pomyślność

Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dla własnego dziecka chcemy wszystkiego co najlepsze. Robimy co możemy, by zapewnić mu w życiu dobry start. Już od dnia jego narodzin miewamy obawy o jego przyszłość, która jest tak zależna od nas. Od tego jak go wychowamy i jaką rodziną będziemy - zależy najwięcej. Odpowiedzialność bywa przytłaczająca. Czasami ta troska przeradza się w nadmierny lęk o jego losy: Czy sobie w życiu poradzi ? Czy robimy coś nie tak (albo niewystarczająco dobrze, czym nieświadomie możemy mu te skrzydła podciąć)? Wiele środowisk z całego świata zajmuje się badaniami nad powiązaniami okresu dzieciństwa z wpływem na dorosłe życie człowieka. Oto kilka potwierdzonych faktów.

Obowiązki i oczekiwania
Dzieci które od początku mają swoje obowiązki w domu uczą się, że każdy ponosi w życiu za coś odpowiedzialność. Dodatkowo są bardziej empatycznie i lepiej potrafią współpracować w grupie. Od wczesnego dzieciństwa dziecko powinno być angażowane w prace domowe. Wystarczy dostosować je odpowiednio do jego wieku, predyspozycji. Nawet trzylatek może włożyć talerz do zmywarki, pomóc nakryć stół, wrzucić bieliznę do prania, czy ściereczką wycierać z mamą szafki, dbając o czystość w swoim pokoju. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego odkryli też, że to jakie rodzice mają oczekiwania wobec swoich dzieci, wiąże się z wysiłkiem jakie one wkładają potem w naukę.

Mama - tata i ich wykształcenie
Relacje między rodzicami muszą być zdrowe. To wszystko. Ważne, żeby dziecko wychowywało się w domu, w którym wszyscy się szanują. Tam, gdzie wielkie i częste konflikty, możliwości dziecka, jego potencjał, jest blokowany. Pamiętajmy o tym za każdym razem, jak tylko przyjdzie nam ochota na zrobienie awantury, albo roztrząsanie małżeńskich problemów w obecności dzieci. Prócz tego, naukowcy z Michigan potwierdzili, że mamy które mają wysokie wykształcenie bardzo się starają by ich dzieci również takie zdobyły, dlatego w tych przypadkach, gdzie rodzice zakończyli swoją edukację na etapie szkoły średniej powinno się je mocniej w tym wspierać.


Tyle naukowcy, ale czy wysokie wykształcenie jest gwarantem sukcesu? Przykłady z życia pokazują, że niekoniecznie. Zależy od dziedziny. Mnóstwo wykształconych ludzi z kilkoma dyplomami nie mają siły przebicia, a z kolei ci bez nich, mogą mieć ciekawy pomysł i większą determinację.
Matematyka i rozwój umiejętności społecznych
Badania na grupie 700 dzieci udowodniły, że zachowania społeczne, relacje, sposoby rozstrzygania konfliktów ukształtowane w młodym wieku, były powielane w życiu dorosłym. Zdolności współpracy są tu kluczowe. Z kolei obserwacje 35 tysięcy przedszkolaków z Kanady, USA, oraz Anglii dowiodła, że Ci, którzy rozpoczęli naukę matematyki wcześniej zyskują sporą przewagę w podejściu koncepcyjnym. Takie dzieci mają też mniejsze problemy z koncentracją.

Aktywna mama i wysoki status
Badania dowiodły, że córki pracujących mam zdobywają lepsze wykształcenie, częściej zajmują stanowiska kierownicze i uzyskują wyższe dochody. Z kolei synowie mam pracujących mają większą skłonność do zachowania spójności pomiędzy życiem zawodowym, a obowiązkami domowymi. Drogie mamy pracujące! Nie miejcie wyrzutów, że spędzanie za mało czasu ze swoimi pociechami, tak naprawdę są tu same korzyści, dla budżetu domowego również. A większość rodzin w których wychowali się przyszli ludzie sukcesu, ma raczej wysoki poziom materialny i społeczny.

Docenianie mimo porażki i...po prostu miłość!
Nie ma w tym nic odkrywczego. Jeśli rodzice traktują swoje porażki jak doświadczenie, nieunikniony element życia ( a nie koniec świata), z którego wyciągają wnioski i idą dalej, tego samego uczą dziecko. Ono obserwuje i naśladuje. A żeby odnieść sukces najważniejsze jest nauczyć się... przegrywać. Rodzic powinien pomóc zrozumieć dziecku emocje jakie mu wtedy towarzyszą i pokazać, że to skupienie się na możliwościach rozwiązaniach problemu jest tu istotne, a nie porażka, która już się dokonała. Ważne, żeby nie tracić entuzjazmu. Ponadto amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka współtworzył badania na temat rozwoju dzieci. Dowiedli, że te które doświadczają więcej czułości ze strony rodziców, zwłaszcza w okresie 0 - 3 lat, odnoszą większe sukcesy w nauce, a jako dorośli, częściej mają udane związki i zadowalające życie zawodowe.

Czuła miłość daje najwięcej korzyści, a tą może zapewnić każdy rodzic, bez względu na sytuację ekonomiczną, czy społeczną. Warto o tym pamiętać.

Źródło: uptoclouds.pl, businessinsider.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE