7 rzeczy, które sprawią, że twoje dziecko będzie mądrzejsze. Obalamy mity!

Prawo autorskie: Prometeus / 123RF Zdjęcie Seryjnes
Prawo autorskie: Prometeus / 123RF Zdjęcie Seryjnes
Moje dziecko jest najpiękniejsze, najsilniejsze, najmądrzejsze i w ogóle najwspanialsze. Tak powie każda mama. Obiektywnie jednak patrząc na kwestię – bywa różnie. Niektóre dzieciaki przejawiają większy talent matematyczny, inne są bardziej uzdolnione plastycznie, jeszcze inne świetnie biegają.

Istnieje mnóstwo publikacji mówiących o tym jak stymulować rozwój dziecięcego mózgu, co jeść a czego unikać by maluch sprawniej się rozwijał. Naukowcy podają przykłady ćwiczeń umysłu i podkreślają, że rośnie pokolenie małych geniuszów. I to wszystko jest ważne, potrzebne i skuteczne.

Jest jednak spora ilość mitów na temat tego co sprawia, że dziecko jest mądrzejsze i bardziej inteligentne. Obalamy 7 z nich.

MIT 1
Szerokie czoło i duża głowa

Większa głowa nie oznacza, że kryje się w niej większy mózg. Z kolei większy mózg nie powoduje, że stajemy się mądrzejsi. Jak wyjaśnia amerykańska antropolog Diane Bales istnieją na to niezbite dowody. Przykład: delfiny mają większy od ludzkiego mózg. Z kolei mózg szczurów składa się z większej ilości komórek. To jednak nie powoduje, że te zwierzęta są mądrzejsze od ludzi. Nasze mózgi są bardziej efektywne. I na ich rozwój nie wpływa rozmiar. Tym bardziej głowy czy czoła.

MIT 2
Muzyka klasyczna

Wiele mówi się o tzw. „efekcie Mozarta”, wg. to której teorii (w uproszczeniu) dzieci, które od najmłodszych lat słuchają więcej muzyki klasycznej mają wyższe IQ od tych, które z Mozartem styczności nie mają. Niektórzy naukowcy uważają, że to tylko iluzja. Dlaczego? Mózg rozwija się, gdy jest stymulowany. Między innymi również muzyką, choć niekoniecznie Mozartem – może to być pop, rock a nawet twórczość własna na cymbałkach. Jeśli więc z hasła „muzyka klasyczna” wykreślimy drugi człon obalimy mit!
MIT 3
Kwestia mleka

Niektórzy przekonują, że im więcej dziecko spożywa mleka, tym lepiej dla jego mózgu. Otóż niekoniecznie. O ile produkty mleczne wspierają rozwój kości i są niezbędne dla małego organizmu, o tyle nie mają większego znaczenia dla naszego mózgu. Dzieci rozwijają się i uczą poprzez zabawę, doświadczanie, odkrywanie świata. Dzięki temu są mądrzejsze i bystrzejsze. Samo mleko czy odpowiednia dieta nie wystarczą.


MIT 4
geny

W wielu pracach naukowych z zakresu neurologii podkreśla się jak istotne są doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. To one wpływają na to w jaki sposób dane komórki w mózgu się łączą i jakie zwoje są tworzone. Jeśli nie pozwalamy dziecku próbować określonych rzeczy, część mózgu odpowiedzialna za daną dziedzinę nie będzie się rozwijała – nie wykształcą się odpowiednie połączenia a co za tym idzie w określonym obszarze dziecko nie będzie najmądrzejsze. Dlatego pozwólmy dzieciom przeżyć jak najwięcej!

MIT 5
Okres prenatalny

To co dzieje się z dzieckiem jeszcze będącym w brzuchu mamy wpływa na jego rozwój. I na rozwój jego mózgu także. Mówi się wiele o pozytywach – puszczaniu maluchowi muzyki, czytaniu bajek, rozmawianiu z nim. One stymulują rozwój mózgu. Ale negatywne działanie również odbija się na małym człowieku. Stosowanie przez mamę używek, picie alkoholu, palenie papierosów mogą powodować poważne zmiany w mózgu dziecka.

MIT 6
Mózg w pełni rozwinięty

Prawdą w tym przypadku jest to, że dziecko w momencie przyjścia na świat ma wykształcone jednie komórki mózgowe. Połączenia między nimi najszybciej tworzą się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Później jednak nie przestają się rozwijać. I w powiedzeniu, że człowiek uczy się przez całe życie jest mnóstwo prawdy. Przez całe życie bowiem tworzą się nowe połączenia i struktury. Tyle, że nieco wolniej niż na samym początku.

MIT 7
Głośne i kolorowe zabawki

Dla maluchów to wyzwanie. Zabawka która gra, śpiewa, świeci, jest kolorowa i ma wiele funkcji na pewno sprawi, że malec świetnie się rozwinie. Błąd. Czasem dla dzieci jest tego wszystkiego za dużo. Wiele maluchów wybiera pustą, plastikową butelkę wypełnioną ryżem zamiast wielofunkcyjnych edukacyjnych stolików. Dlaczego? Malcowi łatwiej skupić się na pojedynczym zadaniu i dokładnie je przeanalizować, niż zajmować się wszystkim na raz. Drodzy rodzice, pamiętajcie, że te zabawki mają być dla dzieci, a nie dla was!

Maluchy na początkowym etapie życia najbardziej potrzebują opieki i bliskości ze strony rodziców. Te doświadczenia są niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Dlatego najlepsze co możecie dać dzieciom by rosły najmądrzejsze i rozwijały się najlepiej jest czas. Podczas spaceru pokaż maluchowi gdzie jest listek, gdzie ptaszek a gdzie Pani. Odwiedźcie wspólnie bibliotekę, wypożyczcie książkę i poczytajcie przed snem. Grajcie w gry planszowe, odwiedzajcie muzea, jedźcie na wycieczkę za miasto. Bądźcie ze sobą!

Inspiracja: smartparenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE