"Oddaj! To moje!" Jak nauczyć dziecko trudnej sztuki dzielenia się

Fot.  rafaelbenari / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fot. rafaelbenari / 123RF Zdjęcie Seryjne
Oddaj! To moje!
Nie dam ci tego!
Mamo, on mi zabrał zabawkę!
Nie dotykaj tego!


Te i wiele podobnych słów usłyszeć możecie od prawie każdego małego dziecka. Warto wiedzieć, że w drugim roku życia dziecko wkracza w nowy etap. Etap, w którym dzielenie się nie jest mile widziane. Ale spokojnie, brak chęci pożyczania zabawek wcale jeszcze nie oznacza, że dziecko wyrośnie na egoistę. Na tym etapie życia, maluch nie rozumie, że przedmioty mają swoich właścicieli. W jego odczuciu wszystkie rzeczy, które znajdują się wokół należą do niego i to on ma do nich prawo.

Im wcześniej jednak naukę współpracy i dzielenia się rozpoczniemy, tym lepiej dla wszystkich. Umiejętności te ułatwią bowiem dziecku funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego dziś podpowiemy wam, jak nauczyć dziecko dzielić się z innymi.

Warto się dzielić
Na placu zabaw, w piaskownicy, możesz powiedzieć: Jeśli nie pożyczysz Ani foremki, Ania pewnie nie pożyczy nam łopatki. Na pewno pożyczając sprawiłbyś jej dużą przyjemność - z doświadczenia wiemy, że ten sposób bardzo działa na wyobraźnie dzieci i...jest skuteczny!

Uczymy wrażliwości
Twoje dziecko mimo twoich próśb nadal nie chce się podzielić z Jankiem zabawką? Nie naciskaj, ale zwróć uwagę jak istotne są potrzeby też innych. Zaproponuj: "A może pójdziemy i poszukamy innej zabawki, którą Janek mógłby się pobawić?"
Zawsze pytaj
Twoje dziecko uwielbia swoje zabawki i pewnie najchętniej wcale by się z nimi nie rozstawało. Szanuj to. Zawsze, zanim weźmiesz jego kredki czy jakąkolwiek inną rzecz należącą do niego, zapytaj czy nie ma nic przeciwko. W ten sposób nauczysz go poszanowania własności.


Rozmawiaj i tłumacz
W prostych i zrozumiałych dla dziecka słowach, wytłumacz dlaczego warto się dzielić. Powiedz też, że piaskownica, w której właśnie się znajduje jest dostępna dla wszystkich dzieci. Wytłumacz, co oznacza słowo "pożyczam". Wyjaśnij, że pożyczenie zabawki jest tylko czasowe, a dana rzecz w końcu wraca do właściciela.

Doceniaj!
Twoje dziecko właśnie dało Zosi wiaderko? Wspaniale! Ale...nie zapomnij powiedzieć mu, jak bardzo jesteś z niego dumna.

Pamiętajmy, najwięcej problemów z dzieleniem się mają dzieci, które rzadko przebywają w towarzystwie rówieśników. Warto więc zadbać, aby nasza pociecha miała stały kontakt z innymi dziećmi.

Źródło: edziecko.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE