Twoje dziecko ma gorączkę? Zawsze zwracaj uwagę na te 4 symptomy, połączenie ich jest niebezpieczne

Prawo autorskie: grinvalds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: grinvalds / 123RF Zdjęcie Seryjne
Kiedy zostajesz mamą zmienia się wiele. Ba – zmienia się wszystko. Również w kwestiach zdrowotnych. Katar u twojego maluszka urasta do rangi śmiertelnego zagrożenia.

Wiemy, że trochę przesadzamy, ale ta przesada nie wzięła się znikąd. Wiele młodych mam zaczyna panikować przy wielu, drobnych nawet odstępstwach od normy. Kiedy tylko maluch budzi się w środku nocy kichając, cały dom jest stawiany na nogi. Zwłaszcza, gdy okazuje się, że dziecko jest zaczerwienione, spocone i ma podwyższoną temperaturę.

Przede wszystkim nie panikuj! Sprawdź, czy maluch rzeczywiście ma gorączkę. Być może jest to jedynie skutek przegrzania lub ząbkowania. W wielu przypadkach gorączka nie powinna niepokoić. To znak, że organizm odpornościowy dziecka jest silny i walczy z jakąś anomalią. Czasem chłodny kompres wystarczy. Są jednak sytuacje, w których warto zwrócić szczególną uwagę na to, co dzieje się z maluchem. Zwłaszcza, jeśli pojawi się jeden z tych czterech symptomów:

Nieregularny oddech
Jeśli oprócz gorączki u dziecka występują problemy z oddychaniem to powinniście udać się natychmiast po pomoc lekarską. Niektóre dzieci z gorączką oddychają szybciej niż normalnie lub mają szybsze tętno. Jednak to, czy nieregularny oddech jest naturalną reakcją organizmu czy poważniejszym zaburzeniem, powinien ocenić lekarz.
Wysypka
Gdy dodatkowo na ciele dziecka pojawi się wysypka również najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Możliwe, że zmiany na ciele dziecka są tylko skutkiem ubocznym podwyższonej temperatury. Czasem jednak purpurowe plamy mogą oznaczać krwawienie skóry, które jest objawem poważnych chorób, takich jak zapalenie opon mózgowych lub posocznicy.


Ból gardła
Jeżeli twoje dziecko jest starsze i komunikuje ci, że boli je gardło lub ucho, a objawom towarzyszy temperatura – nie zapomnij przekazać tych informacji lekarzowi. Możliwe, ze gorączka jest następstwem pojawienia się stanu zapalnego w uchu lub gardle. Dziecko może więc cierpieć na anginę lub zapalenie ucha środkowego.

Drgawki
U niektórych maluchów mogą pojawić się drgawki. Są one bardzo często wywołane przez wirusy. Mogą oznaczać łagodną infekcję dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego. Mogą być również spowodowane przez szybki wzrost temperatury ciała. Zareaguj również, jeżeli podwyższonej gorączce będą towarzyszyć wymioty.

Kilka dodatkowych uwag:
1. Kiedy maluch ma temperaturę postaraj się zapewnić mu ciszę. Łatwiej będzie mu wówczas odpocząć i nabrać sił.
2. Najlepiej zadbać o to, by światło w pokoju było lekko przyciemnione – gdy organizm walczy z gorączką światło po prostu razi.
3. Nie zapominaj o podawaniu malcowi odpowiedniej ilości płynów – organizm który walczy łatwiej może się odwodnić.
4. Ubierz dziecko lekko, najlepiej w przewiewne, bawełniane ubranka. W ten sposób będziesz chłodziła jego ciało. Staraj się również wymienić ciepłą kołdrę na nieco lżejszy koc.
5. Wietrz pomieszczenia. Świeże powietrze na pewno pomoże. Dodatkowo pamiętaj o utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu, w którym odpoczywa dziecko.
6. Jeżeli cokolwiek cię nie pokoi natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Źródło: smartparenting.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE