"Umysł dziecka jest jak gąbka, która chłonie wszystko z otoczenia". 7 produktów, które zapewnią prawidłowy rozwój mózgu

Fot. alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Fot. alenkasm / 123RF Zdjęcie Seryjne
Mózg to niezwykle skomplikowany i wciąż bardzo tajemniczy organ. Aktywność neuronów mózgowych zaczyna się się już w 10. tygodniu po poczęciu, kiedy dziecko jest jeszcze w łonie matki. Kiedy się rodzi posiada już bilion komórek nerwowych i zadanie do wykonania. Jego praca polega na organizowaniu i łączeniu komórek w mózgu tak, by funkcjonowały zgodnie ze swoją rolą.

Mózg dziecka rozwija się z zawrotną prędkością i od pierwszej chwili życia dziecka powinniśmy dbać o jego prawidłowe funkcjonowanie. Dlaczego? Bo do ukończenia 6. roku życia mózg dziecka nabiera aż 80 proc. swojej sprawności.

Nie od dziś wiadomo, jak ważna dla rozwoju dziecka jest dieta. Dziś podpowiemy wam jakie produkty powinny znaleźć się na talerzu malucha, aby jego mózg rozwijał się prawidłowo.

Warzywa
I te zielone i te kolorowe mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Szczególnie polecamy szpinak, w którym znajduje się mnótwo kwasu foliowego, żelaza, a także antyoksydantów, które zadbają o rozwój zwojów mózgowych.

Jajka
Zawierają przede wszystkim lecytynę, która odpowiada za przewodzenie impulsów w mózgu i jest składnikiem tkanki nerwowej, a także poprawia pamięć.

Ryby
Czyli kwasy tłuszczowe omega - 3, które odpowiadają za wzrost i funcjonowanie mózgu. Warto wiedzieć, że mózg jest zbudowany w 60 proc. z tłuszczu. Zdrowe tłuszcze znajdziemy również w oliwie z oliwek, awokado, orzechach czy brokułach. Tłuszcze nienasycone chronią neurony i przyśpieszają przewodzenie impulsów.

Owsianka
Czyli, pyszne śniadanie! Główny składnik owsianki to oczywiście owies, który zawiera białko, witaminę B6 i B1, zdrowe aminokwasy, jest bogaty w magnez i żelazo. Dlaczego ma zbawienny wpływ na mózg dziecka? Ponieważ poprawia pamięć, koncentrację i dodaje energii na cały dzień.
Pomidory
Bogactwo witaminy B, C oraz beta-karotenu, a także cała masa innych potrzebnych witamin i składników mineralnych. Zawarty w pomidorach czerwony barwnik ochrania komórki (również nerwowe) przed działaniem wolnych rodników.


Pełnoziarniste produkty
Czyli pieczywo pełnoziarniste, ryż brązowy, makarony razowe, płatki, czy otręby. To przede wszystkim świetne źródło witamin z grupy B, ale również zastrzyk energii dla naszego mózgu.

Woda
Mózg w aż 80 proc. składa się z wody. Jej odpowiednia ilość gwarantuje prawidłowe przewodnictwo impulsów nerwowych.

Pamiętajcie, bardzo ważna jest regularność, a więc spożywanie pięciu posiłków dziennie: pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja.

A na koniec słowa Marii Montesorri, która powtarzała, że "umysł dziecka jest jak gąbka, która chłonie wszystko z otoczenia". Warto abyśmy my, rodzice, o to otoczenie zadbali.

Źródło: dietto.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE