Wspomaganie pamięci malucha! 9 skutecznych sposobów do wypróbowania w domu

Prawo autorskie: chepko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: chepko / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dobra pamięć jest umiejętnością, która znacznie ułatwia życie. Szczególnie przydatna okazuje się być w okresie nauki szkolnej, kiedy mały uczeń musi zmierzyć się z dużą ilością materiału. Matematyka, język polski, przyroda… wszystkie te przedmioty wymagają zapamiętania i opanowania mnóstwa nowych umiejętności. Jak pomóc dziecku sprostać temu zadaniu?

Problemy z pamięcią
Problemy z zapamiętywaniem mogą dotyczyć wszystkich dzieci, nawet tych które powszechnie uważane są za bardzo zdolne i nie ujawniały dotychczas problemów z nauką. Sześcioletnie dziecko dopiero zaczyna stosować swoje pierwsze strategie pamięciowe, testuje m.in. strategię powtarzania i sprawdza jej skuteczność. Nie ma jeszcze pełnego zasobu metod, które pomogą mu w skutecznej nauce. Zadaniem rodziców jest stworzenie dziecku optymalnych warunków do tej nauki. Nie pomogą w tym na pewno:
- mała ilość snu- niewyspanie obniża zdolność do skupienia uwagi i przypominania sobie wcześniej zarejestrowanych rzeczy
- zła dieta- wysokoprzetworzone produkty i nadmiar cukru powodują wahania cukru we krwii, które wpływają na wydajność umysłu, pamiętaj, że dziecko potrzebuje dużej ilości witamin i składników odżywczych
- stres- znacznie obniża zasoby pamięci
- brak aktywności fizycznej- może zahamować wzrost komórek mózgowych, co również osłabia pamięć

Ćwiczenie pamięci
Pamięć, tak samo jak inne zdolności, można też z dzieckiem ćwiczyć. Praktyka ta przydaje się nie tylko dzieciom, które mają problemy. Wykonywanie tych prostych ćwiczeń, pomoże wszystkim małym uczniom w lepszym radzeniu sobie ze szkolnymi wyzwaniami. W jaki sposób trenować pamięć?

Zadbaj, żeby dziecko zrozumiało to czego się uczy. Nikt z nas nie wspomina dobrze szkolnego „kucia na blachę” rzeczy, których nie rozumieliśmy. Dużo łatwiej zapamiętuje się zjawiska czy pojęcia, które umiemy wyjaśnić własnymi słowami. Upewnij się, czy maluch ma świadomość tematu, które próbujecie przyswoić, nie ważne czy to słówka z angielskiego, wiersz czy reguła matematyczna.
Używajcie obrazków i filmów. Interaktywnych pomocy naukowych jest w Internecie dostatek. Niektórzy ludzie lepiej zapamiętują obrazki czy filmy, warto więc przetestować tę formę przyswajania wiedzy.


Zachęcaj do zadawania pytań. Żeby zadać pytanie, musimy dobrze przetworzyć informację, którą właśnie usłyszeliśmy. Pozwala nam to ją utrwalić. Cierpliwie odpowiadaj na wszystkie pytania dziecka i zachęcaj je do zadawania kolejnych. Niech dobrze przemyśli treść, którą właśnie analizujecie.

Zapisz dziecko na lekcje muzyki. Według badań, dzieci, które rozwijają swoje zdolności muzyczne lepiej się uczą i zapamiętują fakty. Nie chodzi o to, żebyś robiła z dziecka muzycznego geniusza, ale proste ćwiczenia i zabawy rytmiczne pozwolą mu się rozwinąć. Podczas nauki w domu, próbujcie układać krótkie piosenki i rymowanki z najtrudniejszych zagadnień.

Zaciekawiaj dziecko. Jeśli uważamy jakąś dziedzinę za nudną, nie mamy motywacji, żeby ją zgłębiać. Niestety, dziecko nie ma wyboru i przez pierwsze lata nauki musi zmagać się z przedmiotami, które nie leżą w obszarze jego zainteresowań. Postaraj się, żeby wiedza z ich zakresu była podana w jak najciekawszej formie. Poszukaj związanych z tematem filmów, opowiadań, gier… wszystko, co choć trochę „odczaruje” nielubiany przedmiot będzie na wagę złota.

Ćwiczcie wizualizowanie. Dzieci mają bogatą wyobraźnię, dlatego wizualizowanie różnych pojęć przychodzi im niezwykle łatwo. Pokażcie im, jak mogą wykorzystać to w nauce. Zachęć malucha, żeby opowiedział ci jak widzi np. bohatera przeczytanej przez was książeczki albo rośliny o których uczy się na przyrodzie. Spróbujcie to razem narysować!

Grajcie w gry rozwijające umysł. Dbaj o to, żeby swój czas wolny, dziecko poświęcało nie tylko na odtwórcze, ale też na twórcze aktywności. Grajcie razem w gry- Scrabble, kalambury, rozwiążcie Sudoku… Dzięki temu maluch będzie ćwiczył swoje zdolności umysłowe.

Testujcie szkolną wiedzę. Nie musicie czekać na klasówkę, żeby przekonać się, czy dziecko przyswoiło wiadomości szkolne. Róbcie dodatkowe zdania, przeglądajcie podręczniki. Dzięki temu, maluch poczuje się dużo pewniej, kiedy przyjdzie dzień prawdziwego sprawdzianu wiadomości.

Źródło: parentingnation.in
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE