Książka dla dzieci bulwersuje. 30 tys. wierzących osób domaga się wycofania jej ze sprzedaży

Fot. Screen z YouTube / [url=https://www.youtube.com/watch?v=zLPpdUue6r8]Biblioteka akustyczna[/url]
Fot. Screen z YouTube / Biblioteka akustyczna
Przeciwnicy powieści Sophie Scherre pt. „Mała Nina” twierdzą, że autorka profanuje uczucia religijne. Instytut na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” uznał, że popularna książka dla dzieci jest „źródłem zgorszenia i zachętą do najcięższych grzechów”. Polskie „niewiniątka” mogły popełnić już wiele złych uczynków, ponieważ polskie wydanie ukazało się blisko rok temu.

Dziecko, które nie przyjmuje wszystkiego bezkrytycznie
Główną bohaterką jest pomysłowa dziewczynka, która przypadła do gustu zarówno rodzicom, jak i recenzentom. Dużo rozmyśla na temat życia i ludzkiej egzystencji, jest dociekliwa, a przede wszystkim – niewyidealizowana.

Różni się od postaci z innych książek dla dzieci także sytuacją rodzinną – to dziecko rozwodników, którego mama i tata dużo na siebie krzyczeli. Już sam fakt rozwodu może nie przypaść do gustu wielu katolikom. Sophie Scherre nie tylko łamie temat tabu, jakim jest rozstanie rodziców w dziecięcej literaturze, ale również tworzy swoistą „everygirl” – dziecko, którym było wielu z nas.

Pomysłowa ośmiolatka, która postanawia ochrzcić swoją świnkę morską szampanem – tak, jak statek, to według nich zły przykład dla innych dzieci. „Mała Nina” nie przyjmuje bezkrytycznie tego, co mówią jej na lekcji religii, ale zastanawia się nad naturą Boga i wszechświata. Między innymi usiłuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego katechetka twierdzi, że Bóg stworzył świat w siedem dni, skoro wszyscy wiedzą, że to nieprawda.
Miłość do Boga w dziecięcym wydaniu kością niezgody
Samodzielnie myśląca dziewczynka nie przypadła do gustu wielu internautom, którzy parę tygodni temu rozpoczęli lincz na wydawcy i księgarniach. „Mała Nina dokonuje profanacji Najświętszego Sakramentu!” - można przeczytać na jednym z forów internetowych.


Członkowie Warszawskiego Instytutu na rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” są wrogami numer jedne in vitro oraz obrońcami księdza Chazana, który odmówił wykonania aborcji kobiecie w ciąży z dzieckiem bez szans na przeżycie. Tym razem organizacja wystąpiła w obronie dziecięcej wrażliwości i uczuć religijnych najmłodszych.

Co prawda przedstawiciele fundacji nie wskazali ani jednego dziecka obrażonego na „Małą Ninę”, ale za to powołują się na art. 196 kodeksu karnego – ulubiony fragment polskich cenzorów, którzy do dziś na jego podstawie prześladują wielu znanych artystów. (Najbardziej kuriozalne przykłady dotyczą prac Katarzyny Kozyry i Doroty Nieznalskiej.) Wspomniany artykuł mówi, że „kto obraża uczucia religijne innych osób, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

30 tys. podpisów w jeden dzień
Pod petycją żądającą wycofania „Małej Niny” z dystrybucji w ciągu jednego dnia podpisało się 30 tys. osób. Ile z nich przeczytało książkę, nie wiadomo, sprzedaż na pewno nie była tak duża.

Bohaterka ma wiele interesujących przemyśleń, ale na pewno nie można jej zarzucić braku wrażliwości. Kiedy dowiaduje się od księdza, że hostia to „Baranek Boży”, postanawia zabrać opłatek do domu, żeby być bliżej niego. Niechcący upuszcza „Ciało Chrystusa” na ziemię, a ponieważ boi się, że ktoś może to zauważyć, przykrywa hostię butem. W konsekwencji – niechcący rozdeptuje krążek, a podeszwę buta wyciera chusteczką. To ten fragment książeczki wzbudza najwięcej kontrowersji.

Organizacja Ordo Iuris uważa, że opis „może wypełniać znamiona czynu zabronionego określonego”. Piętnuje wydawcę (jest nim wydawnictwo Wilga) i dystrybutorów książki (m.in. sieć salonów Empik).

Autor: Sophie Scherrer
Tytuł: Mała Nina
Tłumacz: Marta Krzemińska
Kategoria: Od 9 lat
Typ okładki: twarda
Liczba stron 256
Wydawca: Wilga

„Małą Ninę” w wersji papierowej można kupić w sklepie Grupy Wydawniczej Foksal

„Mała Nina” w wersji elektronicznej dostępna jest w Publio.pl

Źródło: youtube.com, wyborcza.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE