Jak dzieci okazują miłość? Oto zachowania, które są dowodem, że nas kochają - na pewno je znasz!

Prawo autorskie: kyolshin / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: kyolshin / 123RF Zdjęcie Seryjne
Niektóre dzieci potrafią być bardzo bezpośrednie – w rozczulający sposób wyrażają swoje uczucia. Inne rzadziej korzystają z języka ekspresji – są zagadkowe i trudniej je zrozumieć. Chociaż nie każdy maluch potrafi zwerbalizować to, co kryje się w jego sercu, tak naprawdę istnieje jeden, uniwersalny język miłości. Sprawdź, czy potrafisz się nim posługiwać i jak odpowiedzieć na dziecięcą czułość.

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, w jaki sposób miłość okazują dorośli, a jak robią to dzieci? Odpowiedź jest prosta, choć nie zawsze oczywista. Ludzie w każdym wieku stosują podobne metody mówienia „kocham cię”, mimo że nie zawsze używają w tym celu słów. Małe dzieci dopiero uczą się rozpoznawać emocje, a starsze stają się coraz bardziej powściągliwe w ich wyrażaniu. Zobacz, jak okazywać miłość różnym typom dzieci.

1. Kontakt fizyczny
Dziecko, które ceni przede wszystkim kontakt fizyczny, to tzw. przylepa. Tuli się do swoich rodziców, uwielbia pieszczoty i objęcia. Czuje się najbezpieczniej, kiedy mama (ewentualnie tata) znajduje się w pobliżu. Szczególnie maluchy potrzebują okazywania uczuć, chętnie przesiadują rodzicom na kolanach i cenią sobie ich towarzystwo. W przypadku starszych dzieci znakomicie sprawdza się trzymanie ich za rękę podczas zasypiania czy objęcie ramieniem.

2. Słowa afirmacji
„Tatusiu, zobacz, co narysowałem!”„Mamusiu, ładnie ci w tej sukience”. „Lubię serek”. Dzieci, które są skore do prawienia komplementów i chętnie mówią o swoich upodobaniach, także w ten sposób wyrażają miłość. Starszej pociesze sprawisz wiele radości, jeżeli napiszesz jej karteczkę, zakończoną słowami „kocham cię – mama”, będziesz ją chwalić, doceniać jej wysiłki i osiągnięcia. Zwracaj się do niej łagodnie, unikaj ostrej mowy i krytyki.
3. Czas tylko dla siebie
Niektóre dzieci często domagają się towarzystwa wybranego rodzica. Lubią spędzać z nim czas sam na sam, cenią sobie wspólne zabawy i pogaduszki. Jak odpowiedzieć na takie sygnały? Przede wszystkich okazać zainteresowanie. Maluchowi często wystarczy fakt bycia wysłuchanym. Wygospodaruj czas, który poświęcisz tylko jemu, poznaj jego ulubioną grę. Pozwól potomkowi asystować ci w kuchni czy podczas porządków, natomiast unikaj sformułowań, które świadczą o obojętności, np. „kochanie, idź się pobaw, mamusia musi teraz coś zrobić”.


4. Dawanie prezentów
Jeżeli twoja pociecha przynosi ci drobne upominki – żabki z papieru, kwiatki z krepiny, wianki, bukiety i inne drobiazgi, może to oznaczać, że właśnie w ten sposób pyta, czy ją kochasz. Spróbuj odwdzięczyć się tym samym. Kup dziecku niedrogi prezent, narysuj coś dla niego, przygotuj ładnie zapakowaną niespodziankę. Nawet niewielki gest wiele znaczy dla dziecka.

5. Chęć niesienia pomocy
Niektóre dzieci lubią czuć się potrzebne. „Kochanie, czy możesz podać mamusi ścierkę?” – zapytasz, a ono pobiegnie po nią tak szybko, jakby się paliło. Jak okazać miłość tego typu osobie? Przygotuj jej wyjątkowy posiłek po trudnym egzaminie, pomóż zrealizować trudny projekt, zapisz na wymarzone zajęcia dodatkowe. Również tego typu dzieci potrzebują miłości i zrozumienia.

Każdy człowiek jest inny i stosuje inne sposoby na okazywanie uczuć. Nie pozwól, aby niepowtarzalny głos twojego dziecka wpadł w próżnię. Mimo dzielących nas różnic wszyscy możemy nauczyć się uniwersalnego języka miłości.

Źródło: smartparenting.com.ph
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE