Co jeśli nie przezwyciężymy kryzysu? Z czasem przestaniemy się kochać? Chyba każda osoba w stałym związku czasem zadaje sobie te pytania. I słusznie, bo mogą one pomóc zdiagnozować poważny problem wtedy, kiedy jeszcze da się nad nim pracować. Tylko jak rozróżnić drobnostki od sygnałów, które mogą zwiastować poważny kryzys w związku? Oto kilka podpowiedzi odnośnie tego, co powinno nas zaniepokoić.
1. Stajecie się coraz bardziej podejrzliwi wobec siebie
Czasem wystarczy jedna zdrada lub kłamstwo, by stracić zaufanie do partnera. Niekiedy bywa jednak tak, że zaufanie zanika stopniowo. Nawet nie wiesz kiedy zaczynasz ukradkiem sprawdzać telefon twojego partnera lub powątpiewać w jego prawdomówność gdy mówi, dokąd się wybiera. Taka utrata zaufania na dłuższą metę może niszczyć intymność w związku, potęgować stres. Nieustanne zastanawianie się nad tym, co zataja przed nami partner na pewno nie przysłuży się związkowi. I nie ma co liczyć na to, że taka podejrzliwość po prostu minie, ona może z czasem jedynie się nasilać. Dlatego gdy tylko się pojawi warto wspólnie zastanowić się, czy jest zasadna? Czy może jednak partner zasłużył na nieco więcej zaufania?
2. Nieustannie się kontrolujesz
Jedni lubią mówić drugiej osobie wszystko na swój temat, inni niekoniecznie. Takie różnice są zupełnie naturalne. Jeśli jednak przyłapiesz się na tym, że nieustannie zatajasz przed partnerem istotne dla ciebie fakty i informacje, pojawia się problem. Dlaczego tak się dzieje? Obawiasz się reakcji drugiej osoby? Krępujesz się? Podejrzewasz, że nie zrozumie? Że stracisz w jego oczach? Niestety ten rodzaj skrytości może zniszczyć bliskość między dwiema osobami.
3. Stale czujesz, że partner cię nie rozumie
Każda para przechodzi okres, kiedy ma poważniejsze niż zazwyczaj problemy z komunikacją. Każdemu czasem zdarza się nie słuchać drugiej osoby lub bagatelizować to, co ona mówi. Jeśli jednak masz wrażenie, że taki brak zrozumienia towarzyszy wam nieustannie, prawdopodobnie macie problem. Jeśli odnosisz wrażenie, że twoje życiowe marzenia, obawy, nadzieje są regularnie bagatelizowane, to niestety nie świadczy to dobrze o trwałości związku. Albo popracujecie nad wzajemnym zrozumieniem, albo warto będzie rozważyć poszukanie szczęścia u boku kogoś innego.
4. Czujesz, że twój partner stał się obcą osobą. Kiedyś znaliście się doskonale, rozumieliście się bez słów. Z biegiem lat każdy człowiek się zmienia, to zupełnie naturalne. Jeśli jednak widzisz u swojego partnera cechy, których kiedyś nie miał, całkiem inny temperament, a także nawyki i cele życiowe, które są ci obce to znaczy, że oddaliliście się od siebie. A związek z zupełnie obcą osobą do udanych należeć nie może.
5. Kieruje tobą przyzwyczajenie, brakuje ci emocji
Tak, codzienna kolacja po 7 latach związku nie jest tak ekscytująca jak pierwsza kolacja przy świecach, to naturalne. Już nawet nie wspomnimy o tym, jak ma się pośpieszne śniadanie całej rodziny do romantycznego śniadania w łóżku w czasach waszych pierwszych randek. Rutynowe działa bez namysłu są niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Jeśli jednak rutyna zaczyna dominować w życiu i zapominamy o bliskości, okazaniu zainteresowania partnerowi, daniu sobie kilku wyjątkowych chwil z życiowych partnerów stajecie się… współlokatorami. Zbyt wiele rutyny może zabić nawet najbardziej romantyczny związek.
6. Towarzyszy ci uczucie rozgoryczenia
Jeśli wydarzyło się między wami coś trudnego, zażegnaliście konflikt, minęło już sporo czasu, a tobie wciąż towarzyszy uczucie rozgoryczenia, to nie zwiastuje niczego dobrego. Również nawyki partnera, których nie potrafisz zaakceptować mimo usilnych starań mogą urosnąć do rangi dużego problemu. Dlatego warto przepracować te sprawy zanim zdążą rozdzielić was na dobre.