Jak szybko i skutecznie oduczyć dziecko sikania w pieluchę? 7 wskazówek, jak uniknąć mokrych wpadek w nocy

Fot. Flickr / [url=https://www.flickr.com/photos/donnieray/23270719822]Donnie Ray Jones[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Donnie Ray Jones / CC BY

Wszystkie wiemy, że pożegnanie z pieluchami potrafi trwać i trwaaaać. Nawet jeśli dziecko jest już odpieluchowane i w ciągu dnia chętnie biegnie na sedes lub do nocnika lub sygnalizuje nam swoje potrzeby fizjologiczne, to jednak jeszcze długo zdarzają się nocne wpadki. Trochę czasu musi minąć zanim dziecko nauczy się kontrolować pęcherz przez sen. Z naszymi wskazówkami etap ten można znacznie skrócić lub uczynić go chociaż odrobinę mniej uciążliwym. Jest jednak nieunikniony.


1. Jednorazowe podkłady higieniczne
W aptece można je kupić w różnych rozmiarach. Fakt, trochę kosztują, ale zdecydowanie ułatwiają dbanie o higienę i komfort maluszka. Dziecko potrafi zmoczyć się nawet kilka razy w ciągu jednej nocy, co w takiej sytuacji robić z zabrudzonym materacem? Jednorazowy podkład higieniczny jest w tej sytuacji idealnym rozwiązaniem.

2. Cerata
Jest tańsza niż jednorazowe podkłady, jednak korzystając z niej nie unikniesz nieustannej zmiany pościeli. Trzeba przygotować kilka zapasowych prześcieradeł i piżamek na zmianę. Zmiany może też wymagać pościel.

3. Budzenie na siusianie
U niektórych dzieci ta metoda się sprawdza. Obudź malucha zanim sama położysz się do łóżka i zaprowadzać na sedes/nocnik. Niektórzy rodzice ustalają sobie dwie pory w ciągu nocy, w których budzą dziecko na siusianie. U niektórych dzieci da się w ten sposób wypracować zwyczaj samoistnego budzenia się o danej godzinie i wędrówki do toalety.
4. Bielizna dla dorosłych
Na większość dzieci działa wszystko, co jest zarezerwowane dla „naprawdę dużych dzieci”. Skuteczne może się okazać zakładanie bielizny pod piżamkę i mówienie przed pójściem do łóżka, że w nocy stosujemy tę samą procedurę co w ciągu dnia. Czyli idziemy do łazienki, opuszczamy majteczki, siusiamy i podciągamy.


5. Ograniczenie picia przed snem
Metoda stara jak świat. Im mniej dziecko wypije wieczorem, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zsiusia się w trakcie snu. Nie powinno się stosować tej metody u dzieci, które w ogóle mało piją w ciągu dnia. Można w ten sposób doprowadzić do odwodnienia u dziecka. Jeśli jednak ten problem nie występuje, można ostatnie picie podać półtorej godziny przed zaśnięciem, a tuż przed pójściem do łóżka zabrać jeszcze dziecko do toalety.

6. Pieluchomajtki
Główną ich zaletą jest to, że przypominają prawdziwą bieliznę. Nie zakłada się ich jak tradycyjne pieluszki, a wciąga jak majteczki. Sama ta czynność jest pomocna podczas wdrażania procedury odpieluchowywania. Dziecko uczy się bowiem zdejmować i zakładać prawdziwe majtki dla dorosłych. Niestety głównym minusem pieluchomajtek jest to, że wchłaniają mocz, więc dziecko śmiało może siusiać przez sens i nie odczuje żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli od dłuższego czasu dziecko budzi się rano i pieluchomajtki są suche można z nich zrezygnować.

7. Nawyk siusiania przed snem
Mimo wszystko jest to jednak najważniejsza i najcenniejsza rada. Istotne, by jak najszybciej wyrobić u dziecka nawyk korzystania z toalety przed snem. Przecież my – dorośli też tak robimy. Dzięki temu minimalizujemy szansę nocnej wędrówki do łazienki.

8. Rozmowa
Przed pierwszą nocą bez pieluszki warto odbyć z dzieckiem poważną rozmowę. Potraktować je naprawdę serio, jak dorosłego człowieka. Nie grozić („jak się zsikasz do łóżka to pożałujesz”) i nie wyśmiewać („dalej będziesz nosił pieluchy jak dzidzia?”). Zaznaczyć, że nic się nie stanie, jeśli zdarzy się wypadek i pościel będzie mokra. Jednocześnie podkreślić, że to przełomowy moment, zarezerwowany dla Naprawdę Dużych Dzieci.


Źródło: Pop Sugar

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE