9 rzeczy, których nauczysz dziecko dając mu klapsa. Przekonaj się, czy warto stosować tę karę

Prawo autorskie: fasphotographic / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: fasphotographic / 123RF Zdjęcie Seryjne
Spór o to, czy kary fizyczne mogą dziecko czegoś nauczyć, nie cichnie. Danie dziecku zwyczajowego „klapsa” wciąż jest w naszej kulturze społecznie akceptowalne. Nie zmieniły tego nawet wyniki badań, które wykazały, że stosowanie kar cielesnych może mieć wpływ na zmiany w mózgu, a mianowicie zmniejszyć w nim ilość istoty szarej.

Trzeba jednak przyznać, że stwierdzenie, że klapsy niczego dzieci nie uczą, jest błędne. Uczą one bardzo wielu rzeczy, jednak ich zwolennicy powinni zastanowić się, czy to właśnie to chcą przekazać swoim pociechom.

Poznaj 9 rzeczy, których nauczysz swoje dziecko, podnosząc na nie rękę:

1. Racja leży po stronie silniejszego.
Stosując kary fizyczne wysyłasz dziecku wiadomość, że to silniejszy decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Może w tym momencie jest to dla ciebie komfortowy układ, ale pamiętaj, że sytuacja kiedyś się odwróci i to twoje dziecko zacznie używać argumentu siły np. w kontaktach z kolegami. Wysyłając dziecku ten komunikat pokazujesz mu, że jedynym wyznacznikiem tego kto ma rację jest siła mięśni, a nie argumentów.

2. Większy ma prawo uderzyć mniejszego.
Skoro dziecko nie może cię uderzyć, a ty możesz uderzyć je, to łatwo wyciągnie z tego wnioski. Prawem silniejszego jest przemoc wobec słabszego. Tylko co stanie się, kiedy to twoje dziecko będzie tym większym? Możliwe, że to przekonanie wpływa na coraz powszechniejszy problem znęcania się nad starszymi osobami…

3. Przemoc jest rozwiązaniem problemów.
„Nie podoba mi się twoje zachowanie, więc uderzę cię i problem sam się rozwiąże.” W taki sposób dzieci tłumaczą sobie zachowanie dorosłych. Pamiętajmy, że uczą się one przede wszystkim przez naśladownictwo, sprawiamy więc, że włączają one przemoc do znanych im sposobów na rozwiązywanie problemów i sprawienie, żeby inni zrobili to co chcemy.


4. Coś ze mną jest nie tak.
Kiedy dziecko zostaje uderzone przez tę samą osobę, która wcześniej je chroniła, nie rozumie co się zmieniło we wzajemnych stosunkach. Winy zaczyna szukać w sobie. „Co ze mną jest nie tak, że mama już mnie nie przytula, tylko krzywdzi?”. Stąd bliska droga do niskiego poczucia własnej wartości.
5. Nie ma w tym nic złego, że rodzice krzywdzą dzieci.
Według najnowszych badań, stosowanie kar fizycznych powoduje upośledzenie funkcji poznawczych i długotrwałe trudności rozwojowe. Prawdopodobnie nie jest to celem wymierzanej przez ciebie kary, ale musisz się z tym liczyć. Tak samo jak z tym, że dziecko uwierzy w to, że rodzice mogą z premedytacją krzywdzić dzieci.

6. Nie można ci ufać.
Jak sądzisz, co myśli dziecko po otrzymaniu klapsa? Czy jest wdzięczne za tę lekcję i odbiera ją jako przejaw rodzicielskiej troski i miłości? Raczej nie… Czuje się zawiedzione i oszukane. Nadużyłeś jego zaufania, Ty, osoba do której zwraca się z każdym problemem. W relacji dziecko-rodzic tworzy się wtedy wyrwa, którą ciężko będzie odbudować.

7. Strach utrudnia wyciąganie trafnych wniosków.
Według naukowców niemożliwe jest wykonywanie złożonych operacji poznawczych pozostając pod wpływem strachu. Wyzwala on reakcję walki lub ucieczki, krew kierowana jest w większym stopniu do kończyn niż do mózgu. Uaktywniają się pierwotne, instynktowne reakcje organizmu w sytuacji zagrożenia. Jeśli więc chcesz, żeby twoje dziecko wyciągnęło z jakiejś sytuacji wnioski, postaraj się najpierw obniżyć mu poziom lęku, a nie go zwiększać.

8. Dziecko traci do ciebie szacunek.
Tracąc nad sobą panowanie, tracisz wiele w oczach dziecka. Kiedy myślisz o ludziach, których szanujesz, lubisz słuchać, ufasz im i traktujesz ich jako swoje wsparcie, to czy wyobrażasz sobie, że są to ci sami ludzie, którzy cię biją? Chcąc zaszczepić w dziecku wzorce prawidłowych relacji między ludźmi, musisz najpierw zadbać o waszą więź. Niech będzie dla dziecka punktem odniesienia.

9. Kłamstwo i manipulowanie jest lepsze niż kara.
Kary przede wszystkim uczą dzieci co robić, żeby ich uniknąć. Nie zawsze jest to jednak sposób, który mieli na myśli rodzice. Zakazana czynność dalej wydaje się być przyjemna i kusząca, lepiej więc nauczyć się tak lawirować, żeby uniknąć za nią odpowiedzialności.

Jak widzicie, kary fizyczne mają swój, całkiem spory oddźwięk w zachowaniu dziecka. Przynoszą jednak dużo więcej szkody niż pożytku, o ile w ogóle można mówić o jakimś pożytku z ich stosowania. Na szczęście, obecnie, znamy już dużo innych, bardziej skutecznych metod wychowywania dzieci. Warto się z nimi zapoznać!

Źródło: yahoo.com/parenting
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE