Najlepsze zabawy bez... zabawek! Nie masz pomysłu, co zrobić z dzieckiem - oto odpowiedź

Fot. Flickr / [url=http://bit.ly/1TGzZ5p]Dan Cox[/url] / [url=https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/]Some Rights Reserved[/url]
Fot. Flickr / Dan Cox / Some Rights Reserved
Jeśli nie aplikacje i telewizja, to co? Żyjemy w dobie cyfryzacji oraz kultury obrazkowej. Półtoraroczne dziecko robiące zdjęcia smartfonem przestaje kogokolwiek dziwić, a w przestrzeni publicznej coraz częściej widzimy dorosłych z nosami utkwionymi w telefonach. Niestety, bezmyślne klikanie i gapienie się w ekran zabija wyobraźnię. Wiemy, jak uchronić przed tym twoje dziecko.

1. Gry społeczne
W miarę rozwoju dzieci coraz bardziej interesują się grami społecznymi. Dzięki interakcji z rówieśnikami uczą się panować nad swoimi mięśniami, nerwami, ale także – emocjami. Niektóre badania wskazują, że stymulowanie aktywności społecznej dziecka ma także pozytywny wpływ na rozwój jego mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić maluchom udział w grach motorycznych, ruchowych oraz innych zabawach w grupie.

Świetną propozycję dla kilkulatków stanowią baseny z gąbkami lub kulkami. Nie należy również ignorować zabaw z naszego dzieciństwa takich, jak „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy”, „Ciuciubabka”, „Baloniku mój malutki” czy „Zabawy w chowanego”.

2. Gry konstrukcyjne
Konstrukcyjne gry to wszelkiego rodzaju zabawy, które pozwalają dziecku manipulować jego otoczeniem, aby stworzyć coś nowego. Zaliczają się do nich nie tylko budowle z klocków Lego, ale także: tworzenie różnego rodzaju przyrządów z drewnianych elementów, budowanie domków na drzewach czy rysowanie kredą po ścianie. Dzięki konstrukcyjnym zabawom dziecko rozwija umiejętność budowania, układania, rysowania, a nawet komponowania muzyki.

3. Gry rozwijające wyobraźnię
Dzięki tym grom dzieci uczą się abstrakcyjnego myślenia. Muszą zmierzyć się z sytuacjami, w których nie znajdują się „tu i teraz”. Przygotowują się do radzenia sobie w różnych rolach życiowych, a przy okazji rozwijają słownictwo i uczą się elastycznego myślenia. Wszystko to odbywa się w bezpiecznym środowisku, gdzie nic im nie grozi.
To pole, na którym mogą dać upust swoim fantazjom, wcielić w życie nawet najbardziej szalone idee, stworzyć własne historie i dać dojść do głosu postaciom ze snu. Zachęcanie dzieci do zabaw w królestwa i własne krainy tworzy znakomity grunt do rozwoju ich wyobraźni. Innymi godnymi polecenia zabawami są gra w skojarzenia, zamiana rolami czy „Dokończ zdanie”. Wszelkie zajęcia, które wymagają od dzieci kreatywności, stanowią świetny kontrapunkt dla ogłupiającej telewizji i internetu.


4. Gry uczące logicznego myślenia
Do gier logicznych zaliczają się wszelkiego rodzaju rebusy, łamigłówki czy kalambury. Znakomitym przykładem tego typu gier są szachy. Nie tylko pomagają one dziecku odnaleźć się w warunkach rywalizacji, ale także wyrabiają w nim cierpliwość i zmuszają do wybiegania w przyszłość, a więc rozwijają abstrakcyjne myślenie.

5. Gry z zasadami
Gry, w których trzeba przestrzegać pewnych reguł, będą procentować w przyszłości, kiedy dziecko stanie przed koniecznością przystosowania się do ogólnie obowiązujących zasad życia społecznego. Wybór jest szeroki: od prostego „Zbijaka”, poprzez zabawę w „Mafię” i „Okręty”, na „Kółko i krzyżyk” skończywszy.

6. Gry ruchowe
Rodzicom nie trzeba tłumaczyć, że zajęcia ruchowe mają zbawienny wpływ na rozwój fizyczny dziecka. Piłka nożna, siatkówka, łyżwy, basen, taniec czy gimnastyka to tylko niektóre propozycje z bogatej oferty dla najmłodszych. Dzięki grom ruchowym można korygować wady postawy, wspierać prawidłowy rozwój układu mięśniowego, a przede wszystkim – stworzyć dziecku warunki, w których da upust swojej energii.

Źródło: childdevelopmentinfo.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE