Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? Zacznij od bajki terapeutycznej

Prawo autorskie: jannoon028 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: jannoon028 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Często nie wiemy, jak rozmawiać z dzieckiem. Nasze słowa mogą być dla niego przerażające, wprowadzać je w stan zakłopotania, przygnębienia i dezorientacji. Jednym ze skutecznych sposobów na dotarcie do najmłodszych jest bajkoterapia. Co więcej, opowiastki terapeutyczne może stosować praktycznie każdy, nie tylko terapeuta.

Jeżeli zastanawiasz się, czym bajka terapeutyczna różni się od zwykłej bajki i dlaczego warto wybrać właśnie tę formę, za chwilę rozwiejemy twoje wątpliwości. Ten nietypowy rodzaj opowiastki stanowi efektywne narzędzie wspomagające wychowanie. Przede wszystkim ułatwia obniżenie poziomo lęku, jakiego doświadcza młody człowiek. Najlepiej sprawdza się w przypadku dzieci od 3 do 9 roku życia.

Recepta na radzenie sobie z problemami
Ważne, aby opowiastka miała morał i była angażująca. Główny bohater powinien stawiać czoła podobnym problemom, przed którymi staje twoje własne dziecko. Pomoże to twojej pociesze zidentyfikować się z postacią z historyjki.
Anna Suligowska
Psychoterapeuta rodzinny

Zamiast czytać gotowe książeczki, warto stworzyć spersonalizowaną historyjkę z własnym dzieckiem w roli głównej. Jeżeli dziecko jest w wieku, który uniemożliwia rozmowę, można z nim porysować, pomalować albo spróbować opowiedzieć bajkę terapeutyczną. Warto poszukać w internecie opowiastek terapeutycznych albo osobiście wymyślić historyjkę, która może zaczynać się następująco: „W pewnym mieście mieszkała mała Ania, która kładła się na ulicy i krzyczała.”.

Bajka terapeutyczna powinna mieć szczęśliwe zakończenie. Ostatecznie dylemat głównego bohatera musi zostać rozwiązany, a dziecko – uzyskać podpowiedź, jak poradzić sobie w świecie rzeczywistym.

Bajka terapeutyczna zwierciadłem duszy dziecka
Dziecko często miewa problemy z werbalizacją swoich stanów emocjonalnych i nie potrafi radzić sobie z nimi samo. Bajka terapeutyczna pozwala przetłumaczyć to, co dzieje się w jego wnętrzu na język, który jest zrozumiały dla niego samego. Pomaga malcowi radzić sobie z trudnymi emocjami i jest pomocna w przypadku dzieci, które borykają się z brakiem akceptacji wśród rówieśników. Dzięki niej twój podopieczny będzie w stanie nazwać emocje, które nim targają i lepiej zrozumieć powody pojawienia się konkretnych uczuć.
Warto zwrócić uwagę na pozytywny aspekt bajki terapeutycnej w kształtowaniu osobowości dziecka. Poprzez opowiadanie spersonalizowanych historyjek można nauczyć dziecko tego, że każdy problem da się rozwiązać. Jeżeli pokażemy mu w ten sposób pozytywne wzorce, będzie mogło odnieść je do własnej sytuacji życiowej. Dzięki temu wychowanie malucha zacznie procentować w przyszłości. Jako dorosły człowiek twój potomek nie będzie unikać problemów, a sytuacje stanowiące wyzwania nie zaczną kojarzyć mu się z porażką.


Rozwijanie zdolności poznawczych
Dzięki bajce terapeutycznej dziecko może lepiej zrozumieć nie tylko siebie, ale także swoje otoczenie. Historyjki terapeutyczne z „happy endem” rozwijają w nim empatię, a jednocześnie wzmacniają poczucie własnej wartości.

Opowiastki terapeutyczne mają wiele ciekawych zastosowań. Jeżeli nie wiesz, jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy takie, jak śmierć czy choroba, sięgnięcie po bajkę terapeutyczną może rozwiązać ci usta, a przy okazji uczynić daną sytuację znośniejszą w oczach dziecka.

Historyjka na każdą okazję
Aby bajka terapeutyczna przyniosła efekt, nie należy niczego narzucać dziecku. To ono powinno wyciągnąć wnioski z usłyszanej historyjki, a dyskusję na temat opowiastki powinno się prowadzić wyłącznie na jego życzenie. Jeżeli dziecko odrzuca bajkę, pozwól mu na to. Możliwe, że samo zechce do niej wrócić po pewnym czasie. Pamiętaj też, że bajka musi się „odleżeć”, a efekty, jakie wywołuje, nie będą widoczne od razu.

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych bajek terapeutycznych na różne okoliczności. W księgarniach można znaleźć historyjki na temat pobytu w szpitalu, pierwszym dniu w przedszkolu, pojawieniu się nowego rodzeństwa, utracie rodzica oraz wiele innych. Przygotowana przez specjalistów oferta wydawnicza może być także inspiracją, aby stworzyć własną opowieść.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE