Planujesz rewolucję w swoim życiu zawodowym? Dopadła cię rutyna w aktualnym miejscu pracy? A może nie dogadujecie się ze współpracownikami? Niezależnie od powodu dla którego zdecydowałaś się na zmianę pracodawcy istnieje zestaw błędów, których powinnaś się wystrzegać.
Poszukiwanie nowej pracy to zawsze wyzwanie i zawsze odrobina nowego stresu w życiu. Niezależnie od tego jakie masz doświadczeni i jak wspaniały jest twój życiorys, upewnij się, że nie popełniasz któregoś z poniższych punktów.
1. Nieestetyczne CV
Zadbaj o to, by twoje Curriculum Vitae było nie tylko kompletne, ale również dobrze wyglądało. Nie warto wypisywać wszystkich osiągnięć – wystarczy wybrać te, którymi może być zainteresowany twój przyszły pracodawca. Odpowiednio sformatuj dokument i wybierz stosowne zdjęcie. Te wszystkie elementy są niezwykle istotne.
Jeśli wysyłasz również list motywacyjny postaraj się, by był napisany poprawnie, ale przede wszystkim by był nieszablonowy. Twój przyszły pracodawca doceni, ze napisałaś go specjalnie dla niego, a nie wymieniłaś tylko podstawowe dane.
2. Mało schludny wygląd
Ta zasada obowiązuje na co dzień, nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, że strój na który się zdecydowałaś jest odpowiedni. Że na koszuli nie ma plam od kawy a spódnica nie jest zagnieciona. Pierwsze wrażenie jest kluczowe, dlatego skontroluj również swój makijaż i fryzurę.
3. Brak świadomości swoich mocnych i słabych stron
Zastanów się, co jest twoją wadą, a co zaletą. W życiu zawodowym oczywiście. Pomyśl jak chciałabyś, aby wyglądała twoja ścieżka kariery, jak widzisz siebie w nowej pracy. I przede wszystkim przemyśl jakie pytania możesz usłyszeć i jak byś na nie odpowiedziała. Spontaniczność jest ważna i potrzebna, ale na ile możesz, na tyle postaraj się przygotować. Będziesz czuła się pewniej.
4. Nieznajomość rynku
Twój nowy pracodawca zapewne oczekuje, że wniesiesz do jego firmy coś nowego. Coś co ułatwi prowadzenie działalności, poprawi kondycję firmy, przyniesie dodatkowe zyski. Dlatego przygotuj się na tę rozmowę odpowiednio. Zapoznaj się z dotychczasową działalnością potencjalnego pracodawcy, zajrzyj na stronę internetową, poznaj cele, rynek na którym działa i odbiorców, do których trafia.
Nie zapomnij także sprawdzić kto jest konkurentem firmy i jak działa. Warto wiedzieć choć podstawowe rzeczy na ten temat, by otwarcie rozmawiać z osobą rekrutującą o własnym podejściu i pomyśle na realizowanie przyszłych zadań.
5. Brak inicjatywy
Jeżeli podjęłaś decyzję o zmianie pracy to nie czekaj, aż wymarzony pracodawca sam do ciebie zapuka. Zastanów się czego oczekujesz od pracy, co chciałabyś robić, jak wyobrażasz sobie zatrudnienie. Jeżeli jest firma, w której chciałabyś pracować po prostu odważ się do niej zgłosić. Napisz do osoby odpowiedzialnej, zaprezentuj swoje mocne strony, aspiracje i przede wszystkim pokaż, że jest przestrzeń, którą możesz się zająć.
6. Niewłaściwe zachowanie
To dość oczywiste, ale warto wspomnieć o tym aspekcie. Pamiętaj o stosownym języku, o podstawowych zasadach savoir vivre’u, na przerywaj osobie z którą rozmawiasz i nie podważaj jej kompetencji. A przede wszystkim nie pouczaj. Niektóre uwagi lepiej zachować dla siebie lub zaprezentować je później.
7. Działanie ostateczne
Jeżeli myślisz o zmianie pracy to nie rezygnuj od razu z tej, którą wykonujesz. Łatwiej szukać pracy mając świadomość, że póki co jesteś bezpieczna w starej. Poza tym, nawet jeśli na razie nie myślisz o opuszczaniu swojego pracodawcy monitorowanie sytuacji na rynku pracy nie zaszkodzi. Możesz ocenić jaka jest twoja „wartość” jak o pracownika. Może okazać się, że choć wcale nie myślałaś o zmianie pracy, w innym miejscu otrzymasz wyższe wynagrodzenie czy większą satysfakcję z tego, co robisz.