Oto przepis na idealną nianię. Dowiedz się, jak wybrać opiekunkę, która pokocha twoje dziecko

Prawo autorskie: gemenacom / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: gemenacom / 123RF Zdjęcie Seryjne
Który rodzic nie ma czasem ochoty wyjść na noc lub odetchnąć w weekend bez dzieci? Tym bardziej jeśli urlop macierzyński dobiegł już końca, a swój czas trzeba dzielić między pracę i obowiązki domowe. Przychodzi taki moment, gdy podejmujesz decyzję o zatrudnieniu niani. Jaka powinna być wymarzona opiekunka?

Rodzice zwracają w pierwszej kolejności uwagę na trzy rzeczy: cenę, lokalizację i dostępność. Ale zaraza, zaraz? Czy naprawdę zostawisz swoją pociechę z pierwszą lepszą osobą? Nie zastanawiasz się nad tym, jakie metody wychowawcze stosuje? Czy ma odpowiednie kwalifikacje? Pomyśl również, w jakim wymiarze czasu będzie ci potrzebna opiekunka. Czy wystarczy, aby wpadała okazyjnie? A może potrzebujesz regularnej pomocy kilka dni w tygodniu?

1. Priorytety
Odpowiedz sobie na pytanie, jakie cechy niani są dla ciebie najważniejsze. Czy może być to osoba młoda oraz co liczy się dla ciebie bardziej: zdolności interpersonalne czy dyscyplina? Spróbuj wypisać na kartce cechy wymarzonej niani i wyobraź sobie jej profil.

Zastanów się, za co będzie odpowiedzialna osoba do pomocy. Zakupy, kąpiel, kładzenie dziecka do łóżka, wspólne odrabianie lekcji, czytanie książek – to tylko niektóre czynności warte rozważenia. Jedne osoby oczekują, że niania zastąpi rodzica, inne chcą tylko zostawić dziecko od czasu do czasu z osobą godną polecenia.


2. Zaufana osoba
Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług niani, która sprawdziła się w przypadku twoich znajomych lub rodziny. Jeżeli nikt nie zna takiej niani, zacznij szukać jej w miejscach, które cenisz prywatnie. Może to być bar, do którego lubisz chodzić na obiady ze swoim dzieckiem.

3. Agencja pośrednictwa
Zawsze masz możliwość zwrócenia się o pomoc do profesjonalnej agencji, która we własnym zakresie weryfikuje kompetencje opiekunek. Jednak zanim to zrobisz, porównaj ze sobą kilka ofert i poszukaj interesujących cię opinii w internecie. W tym przypadku największą rolę odgrywają kompetencje zatrudnionych, a nie cena.
Fachowi pracodawcy mogą zażądać od niani zaświadczenia o niekaralności, przeprowadzenia testów krwi, testów na gruźlicę, a nawet udziału w badaniach psychologicznych. Poza tym rezerwacja niani przez internet ma tę zaletę, że możesz dostać zniżkę dla nowego klienta lub skorzystać z innej promocji.

4. Ogłoszenie
Jeżeli nie chcesz zwrócić się o pomoc do pośrednika, zaryzykuj z ogłoszeniem w internecie. Opisz, na czym najbardziej ci zależy, ewentualnie zaproponuj stawkę godzinową.

5. Licencja
Opiekunka, która nie posiada odpowiednich papierów, dla wielu osób okazuje się być problematyczna. Trudno jest zweryfikować jej wiarygodność. Znacznie większe zaufanie wzbudzają certyfikowane nianie. Zapytaj kandydatkę, jakie kursy ukończyła, czy jest po specjalistycznych studiach i jakie ma doświadczenie zawodowe.

6. Referencje
Jeśli to możliwe, poproś o referencje. W przypadku prywatnej opiekunki, która nie jest reprezentowana przez żadną firmę, rodzice czasem zadowalają się telefonem do innych „klientów”. Entuzjastycznie nastawieni rodzice to jedna z najlepszych rekomendacji.

7. Dzień próbny
Możesz uczciwie podejść do tematu i zaproponować niani dzień próbny. Dzięki temu łatwiej będzie ci wyczuć, czy opiekunka złapała dobry kontakt z twoim dzieckiem. Dowiesz się także od swojej pociechy, jak upłynął jej czas, spędzony z nową osobą. Pod warunkiem, że potrafi już mówić! Bierz jednak poprawkę na to, że stosunek młodego członka rodziny do opiekunki od początku może być negatywny. Zdaj się więc na swoją intuicję i słuchaj głosu własnego serca.

Źródła: thebump.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE