"Kochanie, musimy porozmawiać". Nie bój się - poznaj 4 patenty na trudne rozmowy w związku

Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: gpointstudio / 123RF Zdjęcie Seryjne
W każdej relacji przychodzi taki moment, w którym trzeba jasno określić swoje oczekiwania i wizje dotyczące przyszłości. Niestety, to że wspaniale spędza wam się czas w kinie, łóżku czy na spacerach, nie gwarantuje tego, że będziecie w stanie stworzyć sprawnie i zgodnie działającą maszynę, jaką jest rodzina. Nie odkładaj trudnych rozmów na ostatnią chwilę, ale postaraj się też, żeby nie miały one formy policyjnego przesłuchania.

Chcesz wziąć ślub? Mieć dzieci? Dom?
Ostatnio widziałam w telewizji reklamę, w której młody chłopak podchodzi do dziewczyny i prosto z mostu oznajmia jej, że nie zamierza poznawać jej rodziców, ale będzie zapraszał ją do kina, że lubi imprezować, ale czasem chce z nią zostać w domu itd. Monolog trwa koło minuty i zawiera mnóstwo przydatnych z punktu widzenia jego potencjalnej dziewczyny informacji. Niestety, w życiu nie ma tak łatwo i często bywamy mile bądź niemile zaskoczeni poglądami partnera.

Dlaczego warto rozmawiać o oczekiwaniach? Przede wszystkim dlatego, że są one elementami przyszłości, która wam się marzy. Są wiec odbiciem przekonań na temat tego, jak według was powinno wyglądać idealne życie. Jeśli okaże się, że chcecie podążać zupełnie w innych kierunkach, to wasz związek może nie przetrwać tej próby. Niespełnione oczekiwania powodują bowiem żal i obwinianie drugiej osoby za swoje nieszczęście.

Poważne rozmowy nie zawsze są łatwe do przeprowadzenia, dlatego podpowiadamy wam 4 wskazówki, które pomogą wam łagodnie przez nie przejść:

1. Zadawaj otwarte pytania
Rozmowa to nie przesłuchanie, postaraj się wystrzegać pytań zaczynających się od „czy”, bo udzielona na nie odpowiedź, nie jest w stanie dać ci pełnego obrazu na temat przekonań drugiej osoby. Poza tym usłyszane „tak” na pytanie o chęć posiadania dziecka, nie precyzuje takich kwestii jak preferowana wielkość rodziny, czy wiek w którym twój partner chce ją założyć. Żeby poznać jego prawdziwe oczekiwania, postaraj się zadawać pytania otwarte. Przykłady: „Jak chciałbyś wychowywać dziecko?”, „Jak poradzimy sobie finansowo w przyszłości?”, „Co myślisz o naszej przyszłości?”. Oczywiście, początkowo możesz spotkać się z dużym zdziwieniem, ale te pytania mają w sobie dużą moc- nie sugerują żadnej, oczekiwanej przez ciebie odpowiedzi i dają przestrzeń do dyskusji.


2. Ustalcie rangi waszych oczekiwań
Podczas rozmowy o oczekiwaniach, planach i marzeniach trudno będzie uniknąć sprzeczności. Na pewno okaże się, że niektóre kwestie widzicie zupełnie inaczej. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Postarajcie się określić to jak bardzo poszczególne kwestie są dla was ważne. Możecie przyjąć roboczą skalę od 1 do 10. Niech każde z was indywidualnie ustali, co jest dla niego najważniejsze, a co schodzi na dalszy plan. To ułatwi wam tworzenie kompromisów! Zazwyczaj wśród oczekiwań partnerów istnieją rozbieżności.

Przykładowo, twój mężczyzna chciałby, żebyś po urodzeniu dziecka zrezygnowała z pracy, ty zupełnie sobie tego nie wyobrażasz, bo jest to część twojej osoby. Może okazać się, że jest to dla ciebie „dziesiątka”, a dla niego „szóstka”, co pozwoli mu uświadomić sobie, jak ważne jest twoje życie zawodowe. Dyskutowanie o znaczeniu poszczególnych spraw, pozwala lepiej się poznać i zrozumieć.

3. Znajdźcie punkty wspólne
Może zdarzyć się tak, że nie zgadzacie się w sprawie, która dla was obojgu jest jednakowo ważna. Jest to moment w którym możecie spróbować punktów wspólnych waszych odległych oczekiwań, możliwe że jakieś się znajdą i to na nich uda się wam zbudować kompromis. Przykładowo- jemu marzy się mieszkanie na wsi, a ty czujesz się kompletnym mieszczuchem. Szukając punktów wspólnych może okazać się, że jemu najbardziej zależy na dużym podwórku, a Ty cenisz sobie komunikację miejską. Dom znajdujący się blisko podmiejskiej kolejki spełni więc wasze wspólne oczekiwania. Warto w ten sposób szukać nowych rozwiązań!

4. Porozmawiajcie o marzeniach
Rozmowy o oczekiwaniach bywają trudne i obciążające, żeby więc zdjąć z was trochę tego ciężaru warto porozmawiać też o marzeniach. Tych najbardziej zuchwałych i odległych! Może on nigdy nie zdobędzie Mont Everestu, a Ty nie wybierzesz się w pieszą wędrówkę dookoła świata (chociaż, kto wie?), za to rozmowa o tak spektakularnych planach sprawi, że kwestia podziału obowiązków domowych wyda wam drobnostką. To dobrze, nabierzecie trochę dystansu, zanim wrócicie do spornej sprawy!

Dzięki tym kilku prostym wskazówkom, wasze rozmowy zyskają nowy wymiar. Może nie zawsze od razu uda wam się dograć wszystkie ważne kwestie, ale na pewno będzie to okazja, żeby lepiej się poznać i dowiedzieć się o swoim partnerze czegoś zupełnie nowego. Jeśli jednak marzysz o domu pełnym dzieci, a Twój mężczyzna na samo słowo „ojcostwo” robi się blady, może lepiej będzie rozstać się, zanim oboje zabrniecie za daleko. Tak czy siak, o pewnych rzeczach lepiej wiedzieć zawczasu!

Źródło: psychologytoday.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE