12 najciekawszych badań psychologicznych 2015 roku! Sprawdź, jak wykorzystać je w swoim życiu

Psychologia jest dziedziną nauki, która rozwija się w niesamowitym tempie. Każdego miesiąca poznajemy coraz to nowsze wyniki badań, które mają mniejszy lub większy wpływ na nasze życie. Z okazji kończącego się roku, magazyn „Charaktery” postanowił zaprezentować przegląd 12 najbardziej intrygujących badań, których wyniki opublikowano w 2015 roku. Część z nich może przydać się nam w układaniu noworocznych postanowień!

1. Praca na nocne zmiany szkodzi
Zespół naukowców z Swansea University przebadał 3000 osób pracujących w systemie zmianowym. Okazało się, że praca na trzecią zmianę niekorzystnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne, jak i zdolności poznawcze pracowników. Ponadto, mózgi osób pracujących nocą dłużej niż 10 lat, funkcjonowały jakby należały do osób o 6 lat starszych! Po skończeniu pracy w systemie zmianowym, powrót do „normalnego” funkcjonowania zajmuje co najmniej 5 lat. Może więc warto pomyśleć o zmianie zawodu…

2. Dynamika znaków
Tym razem czujnemu oku naukowców nie umknęli kierowcy. Badacze z University of Michigan i Birgham Young University postanowili sprawdzić jakie znaki drogowe wzmagają szybkość reakcji kierujących pojazdem. Okazało się, że im bardziej dynamiczne obrazy przedstawione są na znakach (np. szybko poruszające się postacie), tym szybciej reagujemy na ich treść. Twórcy badania tłumaczą, że widok spokojnie spacerujących ludzi nie budzi w mózgu obawy, że wbiegną oni na jezdnię, stąd reakcje są wolniejsze. Ciekawostka: polskie znaki ocenione zostały jako „średnio dynamiczne”.

3. Szczęście w pigułce
Brytyjski psycholog profesor Richard Wiseman opracował 4 zasady pozwalające na zostanie szczęściarzem. Według przeprowadzonych przez niego badań są to: otwartość na zmianę, słuchanie własnej intuicji, wiara w to, że przyszłość będzie dobra oraz uczenie się na błędach i działanie pomimo niesprzyjających okoliczności. Dobrą informacją jest to, że umiejętności te można wypracować. Podobno po kilku miesiącach ich stosowania, osoby uważające się za pechowców, odnotowały znaczną poprawę jakości swojego życia.

4. Rozwód szkodzi sercu
To, że rozwód związany jest ze złamanym sercem wiadomo nie od dziś, naukowcy z Duke University dowiedli jednak, że szkodzi on też dosłownie. Na podstawie analizy prawie 16 tysięcy osób doszli oni do wniosku, że ryzyko ataku serca u kobiet po jednym rozwodzie wynosi 24 proc., a u wielokrotnych rozwódek aż 77 proc! U panów po jednym rozwodzie wskaźnik ten rośnie o 10 proc., natomiast u wielokrotnych rozwodników o 30 proc. Uważajcie na swoje serducha!


5. Magiczna moc spaceru
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda znaleźli sposób, aby uchronić się przed depresją. Okazało się, że 90 minut spaceru wystarczy, aby znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na tę chorobę. Ważne jest jednak, żeby przechadzka ta odbywała się na łonie natury, a nie tłocznymi, miejskimi ulicami!

6. Sztuka uwodzenia
Chciałbyś wraz z Nowym Rokiem poznać tajemną sztukę uwodzenia? Popracuj nad swoim poczuciem humoru! Naukowcy z University of Kansas odkryli, że humor jest jedną z najbardziej cenionych u partnera cech i sprawia, że automatycznie jest on oceniany jako bardziej ekstrawertyczny, towarzyski i przyjemny w kontakcie, a kobiety wykazują większą chęć podtrzymania z nim znajomości.

7. Serce pełne optymizmu
Osoby charakteryzujące się pozytywnym podejściem do życia mają dwukrotnie większą szansę na zachowanie zdrowia niż pesymiści. Do takich wniosków doszła badaczka z University of Illinois po trwających 11 lat badaniach 5 tysięcy dorosłych. Okazało się, że wraz ze wzrostem optymizmu rosną wskaźniki ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego. W nadchodzącym roku warto zainwestować w różowe okulary!

8. Głodny kupuje więcej
Naukowcy z uniwersytetów w Kalifornii i Minnesocie radzą, żeby przed wyjściem na zakupy porządnie się najeść. Głodni konsumenci wydają nawet 60 proc. więcej, niż syci! Okazuje się, że głód wpływa nie tylko na ilość kupowanego jedzenia, ale też rzeczy które nie nadają się do konsumpcji, takich jak spinacze biurowe czy telewizory plazmowe.

9. Po pomoc tylko na obcasach
Mężczyźni chętniej pomagają kobietom, które noszą buty na wysokim obcasie! Do takich wniosków doszedł badacz z Université de Bretagne-Sud. W swoim eksperymencie zbadał jak rodzaj obuwia noszonego przez kobiety wpływa na gotowość do pomocy ze strony mężczyzn. Okazało się, że ubranej w szpilki ankieterce, mężczyźni chętniej pomagali wypełnić ankietę oraz częściej podnosili zgubioną przez nią rękawiczkę.

10. Szata zdobi umysł
Podobno nie szata zdobi człowieka, a jednak okazuje się, że wpływa ona na sposób myślenia samego ubranego. Według badań Abrahama Rutchicka z California State University garnitur i garsonka sprzyjają myśleniu abstrakcyjnemu (pojęciowemu). Garnitur sprawia też, że czujemy się silniejsi. Elegancki ubiór jest więc prostym sposobem, żeby dodać sobie szyku i… odwagi!

11. Zaraź śmiechem przyjaciela
Śmiech jest dobrym sposobem na znalezienie bratniej duszy. Według badania Robina Dunbara, wspólne śmianie się sprzyja większej otwartości w kontakcie z drugą osobą, dzięki czemu łatwiej dzielimy się bardziej osobistymi informacjami. Zapraszając kogoś do kina warto więc wybrać komedię, a nie dramat czy horror.

12. Śpij na zdrowie!
Kto z nas nie lubi spać? Okazuje się, że naukowcy znaleźli dla śpiochów kolejny argument za tym, żeby zostać w łóżku jak najdłużej. Według Nicolas Dumay, dobry sen pomaga wzmocnić pamięć i przypomnieć sobie informacje do których dostępu nie mieliśmy przed położeniem się do łóżka. Czy to nie piękna wiadomość?

Źródło: charaktery.eu
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE