"Oddaj, to moje". Dość tego! 7 cennych rad, jak nauczyć dziecko dzielenia się

Co się dzieje, gdy w jednym pomieszczeniu znajdzie się kilkoro dzieci? Oczywiście wyrywanie zabawek, a każde z nich będzie mówiło „zostaw, to moje” lub „oddawaj!”. Jak sobie z tym poradzić i jak nauczyć dzieci dzielenia się? Podpowiadamy!

Dlaczego dzieci nie chcą się dzielić?

Małe dzieci po prostu potrzebują czasu, by pewnych rzeczy się nauczyć. Ich zachowanie nie wynika z przekory i samolubnej chęci przywłaszczenia wszystkiego – one najzwyczajniej w świecie myślą, że wszystko należy do nich. Należy podkreślić, że problem ten nie dotyczy tylko jedynaków. To jeden z elementów rozwoju, przez który każdy maluch musi jakoś przejść i to niezależnie od tego, czy ma rodzeństwo i czy uczęszcza do żłobka/przedszkola. Dzieci po prostu wyznają zasadę „to, co trzymam w ręku jest moje”.

Każdy rodzic chce mieć przyjazne i hojne dziecko. W dużej mierze to od nas – rodziców zależy, czy dziecko w przyszłości będzie umiało dzielić się z innymi. Dlatego od najmłodszych lat należy zadbać o właściwą socjalizację dziecka. Wpajać zasady, dotyczące współżycia społecznego i motywować do zmian. Jak ze wszystkim – dzieci muszą wiedzieć, że istnieją zasady, których trzeba przestrzegać.

Jak zacząć?

Naukę dzielenia należy więc rozpocząć w domowym zaciszu, najlepiej w relacji rodzic-dziecko, spotkanie dwóch egocentrycznych maluchów na początku nie przyniesie pożądanych rezultatów. Można pokazać dziecku co jest nasze, a co jego, a następnie zaproponować wymianę.

W kontaktach z innymi nie ma sensu krzyczeć na dziecko i wydawać poleceń „daj mu to, podziel się”. W takiej sytuacji zacznie jeszcze bardziej oponować i kurczowo ściskać zabawkę mówiąc, że to jego. Warto wytłumaczyć dziecku plusy, wynikające z dzielenia się. Może Tomek ma coś ciekawego, co i on mógłby pożyczyć? A może trzeba ustalić kolejność? Małe dzieci nie znają się na zegarku, tu z pomocą przyjdzie minutnik.
7 technik, które można wykorzystać w domu:


1. Dziel za nich

Powiedz „To mój baton, ale chętnie podzielę się z wami”. A następnie podziel przekąskę na wszystkich domowników.

2. Określaj zasady
Jeszcze przed wyjściem z domu powiedz „Weźmiemy tę zabawkę pod warunkiem, że będziesz się nią bawił z kolegami w piaskownicy”.

3. Pokaż, że rozumiesz
Okazuj dziecku empatię słowami „Rozumiem, że to może ci się nie podobać, ale należy dzielić się z innymi”.

4. Wybieraj gry
Proponuj takie gry i zabawy, które wymagają dzielenia się, choćby rzucanie piłki do siebie.

5. Zarządzaj czasem
Ustal ile czasu jedno dziecko będzie się czymś bawiło i po upływie tego czasu przekaż zabawkę drugiemu na takiej samej zasadzie.

6. Wzmacniaj samoocenę
Wytłumacz dziecku, że najważniejsze jest to, jacy jesteśmy, a nie to, co posiadamy. Ugruntowana samoocena jest bardzo ważna w kontaktach międzyludzkich nawet wśród dzieci.

7. Nie wymagaj zbyt wiele
Dwulatek w okresie buntu raczej nie zgodzi się na żadną współpracę. Pamiętaj, że egocentryczna postawa jest pewnym etapem rozwoju i mija, jeśli od małego uczymy dziecko zasad.

Pamiętaj, że każde dziecko jest wyjątkowe i uczy się w odpowiednim dla siebie czasie. Spróbuj uzbroić się w cierpliwość i po prostu dać dziecku możliwości do nauki i rozwoju, będąc samemu wzorem do naśladowania.

Źródło: Smart Parenting
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE