Chore dzieci w przedszkolu to niestety norma. Wystarczy jedno dziecko, aby w kilka dni zarazki dopadły całą grupę przedszkolaków. Wśród najczęściej występujących chorób w przedszkolu nie sposób nie wymienić: grypy, świnki, różyczki, ospy, czy innych infekcji wirusowych. Jednak dziś chcielibyśmy przyjrzeć się chorobie, o której nie wszyscy chcą mówić, ponieważ niesłusznie zaliczana jest do tych wstydliwych.
Mowa o wszawicy, przed którą niestety nie ochroni nas częste mycie głowy. To choroba zakaźna, którą można zarazić się przez bezpośredni kontakt z chorym. Wesz (ma około 2-3 mm) żyje nawet do 10 dni, a dziennie może złożyć 10 jajeczek. Po kolejnych kilku dniach wykluwa się kolejna dorosła wesz i bez pożywienia może przeżyć nawet 48 godzin. Kiedy już ugryzie, człowiek odczuwa nieprzyjemny świąd, a na skórze głowy pojawiają się czerwone plamki.
Jak walczyć z wszawicą?
Gdy już na skórze głowy dziecka zobaczysz niepokojące objawy wskazujące na wszawicę, swoje pierwsze kroki skieruj do apteki. Tam zdobędziesz bez recepty potrzebne preparaty i szampony, które pomogą uporać się z wszami. Do nich zazwyczaj dołączony jest specjalny gęsty grzebień, który przyda się w drugim etapie leczenia. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z poleceniami zawartymi na ulotce, preparaty zawierają bowiem bardzo silne i trujące składniki.
Leczenie krok po kroku
Gdy już umyjesz głowę dziecka preparatem, czas na rozczesywanie. Rób to powoli i dokładnie używając specjalnego grzebienia. Problem mogą stanowić jajeczka, czyli tzw. gnidy, których trudno się pozbyć. Należy dokładnie przejrzeć włosy, a jajeczka ściągać palcami. Jeśli po zabiegu dziecko skarży się na uporczywe swędzenie, nie denerwuj się. To normalne i powinno samo minąć. Przez kolejne dni (minimum tydzień) dokładnie oglądaj skórę głowy dziecka, ale również wszystkich domowników - wszawicą można bardzo łatwo się zarazić.
Jeśli po kilku dniach dojrzysz jajeczka znajdujące się tuż przy głowie, masz do czynienia prawdopodobnie z nawrotem choroby. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, tzn. że problem został zażegnany.
Zadbaj o dom
To bardzo ważne, aby wszystkie rzeczy z którymi chore dziecko miało kontakt zostały dokładnie wyczyszczone i wyprane w temperaturze przynajmniej 60 stopni. Jeśli pranie nie jest możliwe - dokładnie odkurzone. Wszy mogą bowiem przeżyć dwie doby poza skórą człowieka np. na ubraniach, czy ulubionym pluszaku dziecka.
I pamiętaj, jeśli twoje dziecko zachorowało, poinformuj o tym fakcie wszystkich rodziców dzieci, z którymi bawiła się twoja pociecha. Pozwoli to zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy.
Wizyta u lekarza
Jest konieczna, gdy chore dziecko nie skończyło jeszcze dwóch lat, ma alergię, astmę i gdy wszy pojawiają się na brwiach i rzęsach.