FAQ dla zdradzonych. Czyli 7 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, gdy przyłapałaś go na skoku w bok

Fot. [url=http://www.shutterstock.com/pic-274687205/stock-photo-hipster-couple-drinking-coffee-in-stockholm-old-town-they-re-sitting-face-to-face-the-man-is.html?src=csl_recent_image-6]William Perugini[/url]/Shutterstock
Fot. William Perugini/Shutterstock
Przyłapałaś go na zdradzie? I co teraz? Wypytywać o szczegóły i o tamtą kobietę? Odejść od niego? Jak się zachować? Eksperci znają odpowiedzi.

Gdy wyciekły dane niewiernych mężów i żon, którzy korzystali z serwisu Ashley Madison, by umówić się na seks z innym mężem lub żoną, ruszyła fala rozwodów. Dla niczego nie podejrzewających partnerów było to koszmarne przeżycie, wręcz emocjonalne tornado! Myśleli, że mają przy sobie lojalnych, szczerych i kochających towarzyszy życia, a prawda była zupełnie inna. Zdrada zmienia związek i niszczy wzajemne zaufanie.

Eksperci zauważyli kilka prawidłowości w zachowaniu osób, których małżonkowie zostali przyłapani na zdradzie:

- Zostawali detektywami. Żeby zdobyć twarde dowody zdrady przeszukiwali jego lub jej komputer, telefon, portfel, przeglądali wyciągi z kart kredytowych, emaile, smsy itd.
- Wpadali w obsesję dotyczącą zdrady. Cały czas podejrzewali, że partner nadal nie jest im wierny
- Skarżyli się na koszmary nocne, cierpieli na bezsenność lub nie mogli wstać z łóżka
- Wciąż odczuwali niepokój, mieli obniżony nastrój, depresję, izolowali się od otoczenia
- Czuli gniew, myśleli o zemście, słownie lub fizycznie znęcali się nad partnerem
- Unikali rozmów o zdradzie jednocześnie sięgając po używki: alkohol, papierosy, narkotyki, kompulsywne zakupy, jedzenie, hazard. Mieli nadzieję, że problem zniknie i wszystko wróci do normy.

Jeśli partner nas zdradził, czy w takiej sytuacji od razu myślimy o rozwodzie? Być może gdzieś przechodzi nam to przez głowę, częściej jednak po prostu zadajemy sobie pytanie „I co teraz?”.

Terapeuci opracowali 7 pytań, z którymi najczęściej spotykają się w gabinecie, gdy przychodzi do nich osoba zdradzona przez partnera.

Oto FAQ (Frequent Asked Questions) dla zdradzonych:

Czy powinnam się poddać, zrezygnować z walki o związek i poprosić o rozwód?
Rada dla Ciebie: Nie od razu. Chyba, że planowałaś rozwód już od jakiegoś czasu i czara goryczy się po prostu przelała. W innym przypadku, warto dać sobie przynajmniej pół roku na ochłonięcie i przemyślenie, co dalej chcę z tym zrobić. Potrzebna jest taka przerwa, by szok, w którym się znalazłaś trochę stopniał. To nie znaczy, że ty i partner musicie spać w jednym łóżku, jak gdyby nic. Nawet nie musicie razem mieszkać, jeśli tak zdecydujesz, ale separacja jest lepszym rozwiązaniem niż radykalna decyzja o rozstaniu. Warto w tym czasie poszukać wsparcia. Pójść do specjalisty zajmującego się terapia par, który pomoże wam odbudować zaufanie w związku i uzdrowić relację.

Co z dziećmi?
Rada dla Ciebie: Po pierwsze, trzeba zapewnić im bezpieczeństwo. Warto upewnić się, że twoje dziecko nawet przypadkiem nie trafi na pornograficzne strony, zdjęcia, czasopisma, których nie powinno oglądać, a które mąż być może kolekcjonuje.


Druga sprawa, to kwestia jak powiedzieć dziecku o niewierności. Pamiętaj, że cokolwiek powiesz teraz, nie będzie można już tego cofnąć. Warto więc unikać oskarżeń, szczegółów i niepotrzebnych komentarzy pod adresem męża. Cokolwiek się stało, twoje dziecko nie potrzebuje słyszeć żadnych wyroków, ani znać wszystkich szczegółów.

Najlepiej będzie, jeśli ty i twój parter usiądziecie razem przy dziecku i powiecie: „Twój tata i ja mamy teraz trochę problemów, ale pracujemy nad tym, żeby je rozwiązać. Wiemy, że wyczuwasz jakieś napięcie w domu, trochę nerwową atmosferę, ale to na pewno nie jest twoja wina. Chcemy cię o tym zapewnić. Oboje bardzo cię kochamy i zależy nam na tobie, nawet jeśli sytuacja w naszym domu nie do końca jest dla ciebie zrozumiała.” Jeśli dzieci mają jakieś pytania (a prawdopodobnie tak), warto odpowiedzieć na nie mając na uwadze ich wiek. Raczej uspokajamy i mówimy bardzo ogólnie
Do kogo zwrócić się po wsparcie?
Rada dla Ciebie: Po pierwsze się publikuj tej informacji na Facebooku lub innych mediach społecznościowych. Takie zachowanie może wyrządzić krzywdę nie tylko twojemu partnerowi, ale także tobie, dzieciom i innym członkom rodziny. Poza tym zemsta przynosi ulgę tylko na chwilę, na dłuższą metę nie poprawi twojego nastroju. Zamiast tego, poproś o wsparcie przyjaciół i rodzinę, którzy mogą słuchać cię bez osądzania. Możesz także zgłosić się do terapeuty, który zapewni ci obiektywną pomoc i porady. Nie jest on (w przeciwieństwie do rodziny) emocjonalnie zaangażowany w sprawę. On pomoże ci podjąć najlepszą dla ciebie i rodziny decyzję.

Chcę wiedzieć wszystko, czy to rozsądne?
Rada dla Ciebie: Zazwyczaj chcemy wiedzieć wszystko o zdradzie. A na pewno więcej niż partner, chce nam powiedzieć. I mamy do tego prawo! Według terapeutów zebranie tej wiedzy to integralna część procesu zdrowienia związku. Poza tym prawda czasami bywa mniej bolesna, niż te wszystkie historie wymyślane na poczekaniu przez niewiernych mężów. Możemy zaproponować taką rozmowę w obecności terapeuty, który może pomóc obu stronom zrozumieć motywy zdrady i jej następstwa. Niestety ukojenie bólu po zdradzie i przywrócenie zaufania w związku to trudna praca i zadanie dla obojga partnerów.

Jeśli częściej będziemy się kochać, czy wtedy on już mnie nie zdradzi?
Rada dla Ciebie: Niestety nie. Tysiąc razy NIE! Jeśli stracisz kilka kilogramów, ugotujesz jego ulubioną kolację, ubierzesz się seksownie, będziesz bardziej „otwarta” na seks, to w ten sposób nie zapobiegniesz jego niewierności. Pamiętaj: TO NIE TY JESTEŚ PRZYCZYNĄ ZDRADY. Więc nie siedź i nie myśl „Gdybym tylko była ładniejsza, młodsza, bogatsza itd…, to by się nie stało”. To po prostu nieprawda! A właściwie dlaczego chciałabyś iść do łóżka z kimś, komu już nie ufasz? Być może na chwilę poczujesz się lepiej, ale to na pewno niczego nie naprawi.

Czy mogę wprowadzić pewne zasady do naszego zwiazku?
Rada dla Ciebie: Koniecznie! Pierwsza z nich to „Nigdy więcej oszukiwania, zdrady, kłamstw, sekretów!” I to nie podlega negocjacji. Inne zasady, które warto wziąć pod uwagę: możliwość wglądu do jego maili, smsów, historii wybieranych stron internetowych - „gramy w otwarte karty”, prośba o udokumentowanie „podejrzanych” wydatków, powrót do domu o określonej porze, dzwonienie z informacją o spóźnieniu, „meldowanie się” w ciągu dnia itd. Jeżeli partner serio traktuje ratowanie waszego związku, zgodzi się przestrzegać tych warunków bez większego zamieszania.

Czy kiedykolwiek mu zaufam?
Rada dla Ciebie: Być może tak się stanie, ale tylko wtedy, jeśli on na to zapracuje. To niestety nie nastąpi tak szybko, jakbyś chciała. Może być ci trudno zaufać przez pierwsze 9 do 18 miesięcy. Możesz mieć długo wątpliwości, nawet jeśli zdrada już mu się nie zdarzy i partner przestrzega wyznaczonych przez ciebie granic i zasad. Pamiętajmy jednak, że to nie będzie już ten sam związek i to samo zaufanie. Ale to nic złego. To może być nawet dobre dla związku. Może się tak zdarzyć, że będziecie bliżej siebie niż kiedykolwiek. Wierzcie lub nie, ale zdarza się, że pary mówią o zdradzie, którą udało im się przepracować z terapeutą, jak o najlepszej rzeczy jaka im się trafiła. Ta sytuacja ujawniła pęknięcia w ich związku i zmusiła ich do pracy nad sobą i większego wysiłku by być lepszymi partnerami.

Źródło: psychologytoday.pl

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE