"Po porodzie będziesz emocjonalnym wrakiem". 9 faktów o ciąży, których nie powie ci żadna kobieta

Fot. Pexels / [url=https://www.pexels.com/photo/woman-child-doctor-hospital-3732/]skitterphoto.com[/url] / [url=https://www.pexels.com/photo-license/]CC0[/url]
Fot. Pexels / skitterphoto.com / CC0
Wokół tematu ciąży krąży wiele opowieści. Jedne matki określają ją stanem błogosławionym, inne z przekąsem twierdzą, że jeśli już stan, to przeklęty. Prawdą jest, że jeśli już pojawisz się w towarzystwie z ciążowym brzuszkiem, to zewsząd słyszysz gratulacje i złote rady. Przecież każdy ma w tym temacie coś do powiedzenia! Szkoda tylko, że tak mało z tych rad ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oto 9 faktów o ciąży, których prawdopodobnie nie usłyszysz, a powinnaś:

1. W ciąży nie powinno się jeść za dwoje.
Odmówienie ciężarnej jej kulinarnych zachcianek brzmi jak przestępstwo. Jesteś w ciąży, więc ci się należy. Co dokładnie? Frytki, ciastko, słoik Nutelli i mały kawałek pizzy, no może dwa kawałki, ewentualnie cztery. „Dobrze ci, możesz bezkarnie jeść, co chcesz”- wzdychają tęsknie koleżanki, choć brutalna prawda jest taka, że w drugim trymestrze potrzebujesz jedynie dodatkowych 350 kalorii, a w trzecim 450. Ups!

2. Ciąża jest trudnym okresem i masz prawo wcale go nie lubić
Ludzie lubią opowiadać ciężarnym o tym, jak cudowne doświadczenie ich spotkało. Wdawałoby się, że nie ma nic przyjemniejszego niż posiadanie ogromnego brzucha i związane z tym niedogodności. Oczywiście, dawanie nowego życia jest wspaniałe, ale sam czas ciąży niekoniecznie musi być dla ciebie równie wspaniałym przeżyciem. Nie czuj się złą matką, jeśli masz już dość biegania do łazienki, bólu pleców i niestrawności. Możesz kochać swoje nienarodzone dziecko, niekoniecznie kochając wszystko co związane jest z oczekiwaniem na poród.

3. Potrzebujesz ciążowych ubrań
Kobiety zazwyczaj starają się nosić swoje dawne ubrania tak długo jak jest to możliwe, oversize’owe koszulki, szerokie sukienki… wszystko po to, aby uniknąć tych okrutnych spodni z gumką w pasie! Niestety, przyjdzie moment w którym będziesz zmuszona się do nich przekonać i nagle okaże się, że są niesamowicie wygodne! Tak, coś za coś. Pocieszający jest fakt, że coraz więcej firm odzieżowych wypuszcza naprawdę stylowe ciążowe kolekcje.


4. Po ciąży będziesz musiała ćwiczyć, żeby wrócić do formy
Powrót do figury sprzed ciąży to marzenie wielu mam. Niestety, nie dzieje się to naturalnie i przyszłe mamy powinny być przygotowane, że żeby to osiągnąć czeka je ciężka praca. Opowiadanie ciężarnym bajek o tym, jak zaraz po urodzeniu dziecka, szybko i naturalnie wraca się do dawnych kształtów, wcale nie jest pocieszeniem, a wywieraniem presji. Oczywiście, są szczęściary, którym się to udało, ale to wyjątki, uwierzcie!

5. Nikt nie lubi, kiedy inni ludzie dotykają go po brzuchu
Wcale nie jesteś okropną osobą, kiedy czujesz, że najchętniej nakrzyczałabyś na kogoś kto czule głaszcze Cię po brzuchu. Ustalmy to wreszcie! To dziwne, krępujące i nieprzyjemne. Rozumiesz, że babcię, ciocię czy koleżankę wzrusza to, że rośnie tam nowe życie, ale to przecież Twój brzuch, hej!

6. To normalne, że możesz nie czuć się dobrze w swoim ciele
Ciało podczas ciąży przechodzi ogromną metamorfozę. Nagle coś, co dobrze znałaś i z czym się oswoiłaś, wygląda i zachowuje się zupełnie inaczej. Może być tak, że chociaż inni twierdzą, że wyglądasz kwitnąco, to Ty masz ochotę płakać, kiedy patrzysz w lustro. Wcale nie czujesz się atrakcyjna. Nie wypada mówić o tym głośno, przecież nosisz w sobie nowe życie, nie powinnaś narzekać na to, że zaokrąglił ci się brzuch… a jednak to prawda i masz prawo się tak czuć.

7. Po porodzie będziesz emocjonalnym wrakiem
Mało kto mówi kobietom w ciąży o tym, co będzie się działo w ich głowie po porodzie. Nawet jeśli nie padniesz ofiarą poporodowej depresji, to pierwsze dni, czy tygodnie z noworodkiem wcale nie będą łatwe. Hormony zafundują ci kolejkę górską, pełną niekontrolowanych emocji, wybuchów płaczu i napadów szczęścia.

8. Twój brzuch po porodzie raczej cię nie zachwyci
Niektóre kobiety twierdzą, że po porodzie dalej miały brzuch wskazujący na szósty miesiąc ciąży. Może nie zawsze jest aż tak ekstremalnie, ale jednak warto spakować do szpitalnej torby ciążowe jeansy. Po ciąży, mięśnie brzucha nie przypominają stali, a raczej kulkę miękkiego ciasta.

9. Poród może przebiegać bardzo płynnie
Straszenie przyszłych mam porodem należy do bardzo częstych praktyk. Każdy chce cię przygotować na najgorsze i niczym z rękawa sypie opowieściami o kilkunastogodzinnych porodach, komplikacjach, bólu… Tymczasem, jest naprawdę dużo pozytywnych historii dotyczących wydawania na świat nowego człowieka! Bardzo możliwe, że i u ciebie wszystko pójdzie szybko i sprawnie. Nie daj się terroryzować koszmarnymi wspomnieniami!

Źródło: parents.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE