6 typów relacji - sprawdź jaką tworzysz. Wolisz destrukcyjne eksperymenty czy nieustanną rywalizację?

Choć każdy z nas jest inny i wyjątkowy, to nasze relacje i związki często przebiegają według kilku typowych, podstawowych scenariuszy. Można wyróżnić sześć najczęstszych rodzajów relacji, w jakie wchodzimy podczas całego naszego życia. Dowiedz się jaki związek tworzysz, co już poszło nie tak i czego potrzebujesz w związku.

1. Wzajemny Wzrost
Taka relacja ma miejsce wtedy, gdy dwie osoby są tak mocno zaangażowane w związek, że oboje ewoluują, dojrzewają – psychicznie i emocjonalnie. Dojrzałość emocjonalna ma w życiu ogromne znaczenie, a ten typ relacji faktycznie pomaga jej się rozwijać. Partner wzmacnia i motywuje swoją drugą połówkę do osiągnięcia tego, co zdawać by się mogło, było niemożliwe. Masz szczęście, jeśli jesteś w takim związku. Dbaj, by trwał jak najdłużej.

2. Komfortowa Cisza
Podobno „jeśli możesz z kimś milczeć, to możesz z nim wszystko”. Brzmi banalnie? A tak naprawdę to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi musimy się zmierzyć w związku z drugim człowiekiem. Wyobraź sobie, że czekacie w restauracji na obiad i milczycie, nie padają żadne słowa, nie rozmawiacie, choć nie jesteś pokłóceni, każdy rozmyśla o swoich sprawach. Czujesz się komfortowo i naturalnie z taką wizją? Gratulacje, najprawdopodobniej jesteś w spokojnym, ustabilizowanym emocjonalnie związku.
3. Zwykła Wygoda
Tego typu związki nie są ani dobre, ani złe. Opierają na jakiejś zależności. Partnerzy wiążą się ze sobą z wygody lub dla osiągnięcia jakiegoś celu – lepszy status społeczny, kariera zawodowa. Źle, jeśli jedna strona nie ma ukrytych intencji i nie jest świadoma, że ten związek to zwykła wydmuszka. Takie relacje kończą się jednak w momencie gdy obie strony (lub jedna) osiągną to, co chciały.


4. Destrukcyjny Eksperyment
Relacja, która ze strony jednego partnera przybiera bardzo egoistyczny charakter. Tak dzieje się, gdy ktoś wchodzi w związek z daną osobą tylko po to, by sprawdzić jak to jest. Najczęściej wybiera totalne przeciwieństwo, osobę, z którą do tej pory nawet nie przyszłoby mu do głowy, by się związać. Niestety takie eksperymenty najczęściej oddziałują w destrukcyjny sposób na obie strony.

5. Bezsensowne Zawieszenie
Jeden z najgorszych typów – ten związek powinien zakończyć się już wieku temu, a jednak ten moment odkładany jest w nieskończoność. Relacja już od dłuższego czasu się rozpada, a obie strony ze strachu bez bólem, cierpieniem, a przede wszystkim ze strachu przed samotnością nie potrafią ostatecznie zakończyć związku. Partnerzy oddalają się od siebie, są z dnia na dzień coraz mniej szczęśliwi, a coraz bardziej rozgoryczeni. Czasem trzyma ich ze sobą jedynie wspólne gospodarstwo domowe, dzieci. Zwykle takie związki i tak rozpadają się, mając za sobie kilka zmarnowanych lat i masę złych wspomnieć. Może czasem lepiej zakończyć coś z dnia na dzień?

6. Nieustanna rywalizacja
Ten typ relacji może być korzystny dla wielu par, jednak dla większości skończy się tragicznie. Konkurowanie ze sobą na przykład na płaszczyźnie zawodowej może działać mobilizująco na partnerów, powodować rozwój psychiczny i emocjonalny. Niestety istnieje także duże prawdopodobieństwo, że ukochany partner stanie się naszym największym wrogiem. Jeśli jesteś w takim związku – przystopuj!
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE