Przybyło do Nas zza oceanu. Podobnie jak Walentynki, Haloween czy imprezy z okazji rozwodu. I podobnie jak te przyjęło się. Baby shower, czyli przyjęcie organizowane dla przyszłej mamy to w dzisiejszych czasach obowiązkowy punkt 9cio miesięcznego oczekiwania na dziecko.
Zwyczaj organizowania kameralnych spotkań w gronie najbliższych kobiet, gdy jednak z nich miała zostać mamą, był znany już w XVIII wieku w krajach anglosaskich. Podczas popołudniowych spotkań przy herbacie panie obdarowywały przyszłą mamę prezentami dla niej i dla dziecka (były to upominki wykonywane ręcznie) a te bardziej doświadczone i służyły dobrą radą.
Dziś jednak samo spotkanie nie wystarczy. Dzięki 'prysznicowi' prezentów przyszła mama skompletuje wyprawkę dla malucha, a odrobina zabawy pomoże zrelaksować się przed zbliżającym się porodem. Pomysłodawczynie tego szaleństwa - amerykanki potrafią zrobić kilka tego typu imprez w czasie ciąży grupy – oddzielne dla koleżanek, oddzielne dla kobiet z rodziny. Polki nie pozostają w tyle.
Jaka jest recepta na modne i stylowe baby shower?
Zaproszenia
To zadanie należy do przyjaciółki/przyjaciółek przyszłej mamy. To one zresztą są głównymi organizatorkami zamieszania. Zazwyczaj brzuszkowe/ bociankowe (polskie nazwy) nie są przyjęciem-niespodzianką, ze względu na stan w jakim znajduje się główna bohaterka. Dlatego datę, miejsce i ramowy plan działania ustalcie wspólnie. Jeśli będziecie same, mieszkanie którejś z Was powinno wystarczyć. Ale jeśli dołączą do Was pociechy koleżanek, może warto rozważyć klubik albo restaurację z miejscem zabaw dla maluchów? Ale szczegóły to już misja specjalna dziewczyn.
Dekoracje i gadżety
Znacie płeć dziecka? Wspaniale! Sala może być wypełniona różowymi lub niebieskimi balonami. Jeśli jednak to wielka niewiadoma lub wielka tajemnica – poszalejcie z kolorami. Nie powinno zabraknąć wstążek z zawieszonymi na ich końcach smoczkami lub grzechotkami (jeśli w gronie gości są przyszłe mamy, mogą je wypożyczyć). Przyszła mama powinna siedzieć na „tronie” nie może więc zabraknąć wygodnego fotela. Rozpakowane prezenty możecie układać w wózku lub łóżeczku turystycznym. Na sznurze do prania możecie klamerkami przypiąć ubranka kupione specjalnie dla maluszka. To całkiem oryginalna i praktyczna dekoracja. Punkt obowiązkowy – kolorowe słomki, zabawne serwetki i gadżety z motywami dziecięcymi! I jeszcze jedno – podkład muzyczny. Najbardziej sprawdzą się dziecięce kołysanki, albo hity z młodości przyszłej mamy. Jeśli macie ochotę, to same możecie poszaleć z ozdobami np. z biżuterią ze smoczków.
Przekąski
W związku z oczywistym leitmotivem spotkania – również przekąski powinny być choć po części związane z narodzinami dziecka. Smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Koreczki z pomidorków koktajlowych i mozzarelli, szaszłyki z owoców, ciasteczka z bakaliami, świeżo wyciskane soki lub koktajle jogurtowe – to tylko kilka najprostszych pomysłów.
Tort z pieluch
To obowiązkowy element każdego brzuszkowego przyjęcia. Możecie kupić gotowe „wypieki” (ceny wahają się od 100 do 300 zł) lub wspólnie wykonać własne dzieło. Przepis? Kilka pieluszek, odrobina niemowlęcych akcesoriów, nadzienie z niemowlęcych ubranek, szczypta wyobraźni i gotowe!
Prezenty
Warto podpytać przyszłą mamę, jakich elementów wyprawki jej brakuje, lub co mogłoby jej się przydać. Mogą to być tylko drobiazgi – kosmentyki, ubranka lub zabawki dla malucha. Ale równie dobrze możecie zafundować ciężarnej jeden wspólny, większy prezent jak choćby laktator czy nosidełko. Warto poprosić przyszłą mamę o przygotowanie listy „życzeń”, żeby nie dublować upominków. Jeżeli jednak jesteście zdane na siebie – oto kilka podpowiedzi.
- poradniki dla rodziców lub kolorowe książeczki dla malucha. Na rynku jest szeroki wybór tych produktów,
- kocyki/ręczniki dla dziecka. Jeżeli rodzice wybrali już imię, można je spersonalizować,
- pieluszki – tych nigdy dość,
- ramka/album na zdjęcia. Mogą być wykonane własnoręcznie. Na pewno przyszli rodzice to docenią,
- jeśli jesteś utalentowana plastycznie możesz zaproponować przyszłym rodzicom malowanie lub udekorowanie pokoju dziecięcego,
- wykupienie kursu pierwszej pomocy,
- jeśli nie masz funduszy, możesz przygotować rodzicom bon na Twoje usługi, np. dwie godziny z maluchem, spacer lub kupn na przygotowanie obiadu dla przyszłych rodziców.
Konkursy
Na żadnym brzuszkowym nie może zabraknąć konkursów i gier towarzyskich. W końcu po to się spotkałyście! By się zrelaksować, pośmiać i spędzić trochę czasu w babskim towarzystwie. Tak, tak – również po to, żeby robić „babskie” rzeczy. Np. zorganizować karaoke do przebojów z dzieciństwa. Pamiętacie „Puszka-okruszka” i szlagiery Majki Jeżowskiej? Czas odkurzyć stare kasety! Obowiązkowy jest też quiz wiedzy o przyszłej mamie. Na koniec może konkurs kulinarny i degustacja dań ze słoiczków dla dzieci.
Istnieje kilka charakterystycznych rytuałów podczas baby shower. To przyozdabianie brzuszka ciężarnej, wykonanie gipsowego odlewu brzucha i tworzenie zaczarowanej bransoletki. Każda uczestniczka przyjęcia nawlekając na nitkę koralik składa jedno życzenie przyszłej mamie i jej maluchowi.
Pamiątki
To jedna z niewielu okazji, podczas których przyszła mama może zostać uwieczniona z brzuszkiem. Po latach z pewnością wzruszona obejrzy fotografie. Dlatego nie zapominajcie o zdjęciach. Fantastyczną pamiątką będzie również pamiątkowa księga w której każdy z gości wpisze coś od siebie. Możecie również przygotować dla przyszłej mamy kartki z życzeniami lub zamówić jakąś sexy koszulkę którą włoży podczas letnich spacerów z wózkiem.
Przyszła mama w wygodnym fotelu, obsypana kolorowym konfetti i usługujące jej przyjaciółki… Infantylne? Fakt. Ale takie jest założenie baby shower. Zanim więc skrytykujesz „kolejny amerykański wymysł” zastanów się przez moment, czy nie masz ochoty choć na jeden dzień zostać królową?