Jak wybrać odpowiednią zabawkę dla niemowlaka? Oto lista, którą musisz mieć w domu

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/en/baby-hand-infant-plays-587921/]cimabue[/url]/[url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage]CC0 Public Domain[/url]
Fot. Pixabay / cimabue/CC0 Public Domain
Wybór zabawki dla niemowlaka to nie taka łatwa sprawa. Na rynku jest ich mnóstwo, ale jak wśród nich wybrać te odpowiednie dla naszego dziecka? Te, które nie tylko zapewnią mu rozrywkę, ale przede wszystkim wspomogą jego prawidłowy rozwój i będą dla niego bezpieczne? Aby ułatwić wam nieco to zadanie, przygotowaliśmy listę zabawek, które z powodzeniem możecie wręczyć swojemu maleństwu.

1.miesiąc
Pole widzenia twojego dziecka zawężone jest do 20 – 30 centymetrów. Niewiele jest więc w stanie zobaczyć. Kolory także stanowią dla niego wyzwanie. Dobrym rozwiązaniem jest więc zawieszenie nad kołyską czarno-białej kartki lub balonika w wyrazistym kolorze. Gdy dziecko będzie na nie patrzyło, możesz powoli je przesuwać tak, aby maluch wodził za nimi wzrokiem.

2.miesiąc
Twoje dziecko widzi już znacznie więcej. Nie przegapi więc kolorowej, grającej i kręcącej się karuzeli zawieszonej nad łóżeczkiem. I choć nie złapie jej jeszcze rączką, za obracającymi się figurkami, będzie wodziło wzrokiem.

3.miesiąc
Idealna dla twojego dziecka będzie grzechotka. Nie jedna, a kilka. I najlepiej, aby miały różną strukturę. Choć dziecko w tym wieku nie potrafi jeszcze samodzielnie jej złapać, jeśli włożysz mu ją do rączki, już tak łatwo jej nie wypuści.

4.miesiąc
Mata edukacyjna – oferuje niemowlakowi mnóstwo wrażeń. I choć z powodzeniem możesz wprowadzić ją w życie twojego dziecka znacznie wcześniej, to właśnie mając cztery miesiące maluch będzie mógł w pełni z niej korzystać. Dobrze, jeśli obok kolorowych zabawek, wyposażona będzie również w plastikowe lusterko. Dzieciaki w tym wieku uwielbiają się w nich przeglądać!


5.miesiąc
Twoje dziecko pochwalić się może całkiem niezłą sprawnością manualną. Nie tylko patrzy na przedmioty, ale z powodzeniem próbuje je łapać. Potrafi również przekręcić się z plecków na brzuszek, ważne więc aby wokół niego były ciekawe, kolorowe i bezpieczne zabawki.
6.miesiąc
W tym wieku dziecko najbardziej interesuje się swoim ciałem - rączki i stópki z powodzeniem wkłada do buzi. Możesz więc podarować maluchowi wszystkie zabawki, które bezpiecznie będzie mógł wkładać do buzi. Zwróć uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, a także ich wielkość – tak, aby nie mogło ich połknąć.

7.miesiąc
Kolorowa książeczka. Najlepiej taka, która ma więcej obrazków niż tekstu. Historię możesz wymyślić sama, bo uwierz nam – w tym wieku to, co kolorowe jest najważniejsze.

8.miesiąc
Twoje dziecko potrafi już podnosić przedmioty i przekładać je z rączki do rączki. Poza grzechotkami, idealnym rozwiązaniem będą więc zabawki z guziczkami, przyciskami i pokrętami. Wszystko co się świeci i trochę hałasuje!

9.miesiąc
Wręczenie maleństwu przytulanki ma wreszcie sens! Teraz też idealnie sprawdzą się zabawki do ustawiania i budowania. Idealne będą więc klocki.

10., 11. i 12. miesiąc
Twoje maleństwo nie ma już większych problemów z przekładaniem klocków z kubełka do kubełka, z łączeniem elementów, a nawet łapaniem za sznurek i ciągnięciem za sobą bądź pchaniem samochodziku.

Gryzak -to idealna zabawka dla twojego maleństwa. Kiedy dać ją dziecku? Gdy potrafi już łapać przedmioty i/lub gdy, pojawiają się pierwsze zęby, aby lepiej poradziło sobie z nieprzyjemnym swędzeniem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE