„Narcyz to człowiek zachwycający się swoją urodą, zakochany w sobie” - to bardzo zwięzła definicja umieszczona w „Słowniku Języka Polskiego”. Zwięzła, bo do słów: „zachwycający” i „zakochany” spokojnie można dodać jeszcze kilka przymiotników.
Skąd wziął się narcyz? Z mitologii. Narcyz był młodzieńcem niezwykłej urody. Gdy nachylił się nad strumieniem, by napić się wody, ujrzał własne odbicie, w którym bezgranicznie się zakochał. Dziś, narcyz to symbol człowieka zakochanego w sobie do szaleństwa.
Życie z człowiekiem posiadającym cechy osobowości narcystycznej do najprostszych nie należy, a internet pełen jest rad, jak przeżyć i ułożyć sobie życie z takim człowiekiem. My radzić nie będziemy. Podpowiemy za to, jak rozpoznać, że twój partner ma narcystyczne cechy osobowości. Czy brnąć w ten związek? Zdecyduj sama.
Czarujące początki
Gdy poznasz narcyza, będziesz pod wrażeniem jego klasy i zachowania. Niewykluczone, że na pierwszych spotkaniach witać cię będzie bukietem kwiatów i zabierać do najlepszych restauracji. I tak, wiemy: normalni (bez narcystycznych skłonności) mężczyźni również się tak zachowują. Nasza rada: nie angażuj się na początku zbyt mocno, niech zapali ci się przysłowiowa czerwona lampka. Daj sobie czas. Bądź ostrożna.
Zbyt...idealny
Przed lustrem stoi dłużej niż Ty? Pieczołowicie układa każdy kosmyk włosów? Może to świadczyć o tym, że po prostu dba o siebie, ale może to być dość niepokojący sygnał. Bo jeśli przesadnie dba o swój wizerunek, wrzuca do sieci mnóstwo „słit foci” wcześniej uważnie je wybierając, powinnaś być ostrożna. Możesz mieć do czynienia z „cudem istnienia”.
Dusza towarzystwa
Myśli, że jest królem życia. Ma wielu znajomych, których jednak nie często dopuszcza do głosu. Chce, aby wszyscy skupiali się tylko na nim...obsypywali go komplementami, podziwiali i doceniali. Ponadto, sprawia wrażenie wiecznie zadowolonego z siebie i beztroskiego.
„Tylko ja!”
Narcyz interesuje się wyłącznie sobą. Nie zapyta jak ci minął dzień, jak ci poszedł egzamin, czy po prostu co u ciebie słychać. Jego to nie interesuje. Zresztą, na pytania nie ma czasu – cały czas mówi bowiem o sobie.
Winna jesteś ty
Zawsze. Narcyz nie wie co to poczucie winy, a jeśli nawet wie – skrupulatnie to ukrywa. To ty zawsze jesteś winna i to ty powinnaś ponieść konsekwencje. Nie potrafi przyznać się do błędu, a słowa „przepraszam” nie ma w jego słowniku.
Samolub
Myśli tylko o sobie i wiecznie kombinuje jak by tu ugrać coś dla siebie. Więc jeśli masz ochotę na lasagne, a twój narcystyczny partner na sushi, bądź pewna, że tego wieczoru zjecie surową rybkę.
Manipulator
Genialny! Potrafi stawiać emocjonalne pułapki na innych ludzi i robić tak, aby postępowali zgodnie z jego widzimisię.
Bariery nie do przekroczenia
Choć wydawać się może, że narcyz to raczej otwarty człowiek, jest pewna granica, której nie pozwoli ci przekroczyć. Nie licz na to, że dowiesz się o jego słabościach i niezrealizowanych celach. Narcyz do słabości nigdy się nie przyzna - u niego zawsze wszystko jest super.
Niektórzy twierdzą, że narcyzem nie można się urodzić, że człowiek staje się nim dopiero w dorosłym życiu, i że najczęściej zostaje nim osoba, która w dzieciństwie żyła w ciągłej presji i przekonaniu, że w życiu trzeba być najlepszym.
Jeśli zaakceptujesz wszystkie cechy narcyza - może wam się udać. Musisz jednak liczyć się z tym, że będziesz zawsze na drugim planie.