Bycie w związku nie jest łatwe. Jest przyjemne, radosne, satysfakcjonujące i daje poczucie bezpieczeństwa, ale jednocześnie potrafi być burzliwe, nudne, irytujące i podnoszące ciśnienie. Słynne zdanie "musimy porozmawiać" u wielu wywołuje niepokój i sprawia, że atmosfera dziwnie się zagęszcza. A przecież rozmawiać trzeba, a nawet warto, a im bardziej jesteśmy w związek zaangażowani, tym więcej pojawia się tematów koniecznych do poruszenia. Takie konwersacje pozwolą nie tylko na lepsze poznanie partnera i zbudowanie intymnej relacji, ale też na zaplanowanie wspólnej przyszłości i stworzenie solidnych podstaw trwałego związku.
Rodzina ( a zwłaszcza teściowie)
Rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, potem kuzyni, ciotki, wujowie, a po latach nawet stryjeczny brat drugiego męża świętej pamięci prababki. Im dalej w związek, tym więcej krewnych i powinowatych do zapamiętania. Jeśli zdecydujecie się na kolejny etap - zalegalizowanie waszego związku, wspólne zamieszkanie, przyjdzie czas na trudne rozmowy dotyczące teściów i prawdopodobnie temat ten będzie stale obecny w waszej relacji. A to mamusia odwiedza was zbyt często, a to nie interesuje się waszą nową rodziną wcale. Idealni teściowie też się zdarzają (podobno), więc przy odrobinie szczęścia może ominie cię kilka trudnych rozmów.
Dzieciństwo
Oglądanie rodzinnych albumów, wspomnienia ze szkoły, pierwsze przyjaźnie, zainteresowania i niepowodzenia - to wszystko, co miało wpływ na to, kim teraz jesteś jest ważne dla twojej drugiej połowy. Śmieszne historie ze szkolnej ławy, studenckie wybryki i grzeszki, których nikomu dotąd nie zdradziłaś sprawią, że więź z partnerem będzie się umacniać i staniecie się sobie bardziej bliscy.
Lubię - nie lubię
Wydaje się to całkiem banalne, ale w codziennej gonitwie łatwo zgubić jest właśnie takie najprostsze rzeczy. Wiedza o tym, co sprawia radość drugiej połowie, a co ją denerwuje, jakie ma potrzeby nasz partner, czego się obawia i nie lubi, jest kluczowa dla stworzenia trwałej relacji. Jaką kawę pije rano? Co robi w wolnym czasie? Jakiej muzyki słucha? Jakie filmy wybiera w kinie? Związek to nie tylko przyjemności, ale też i nauka drugiej osoby, jej upodobań i potrzeb. I ten proces nauczania właściwie nigdy się nie kończy.
Byłe związki
Może ten temat nie pojawi się od razu na pierwszej randce, ale przyjdzie czas, gdy trzeba będzie się nieco wyspowiadać. Nie ma sensu ani go omijać i oszukiwać, ani też koloryzować i dzielić się drobnymi szczegółami i detalami. Każdy ma swoją przeszłość i jeśli myślicie o poważnym i trwałym związku, musicie ją zaakceptować i nie oglądać się do tyłu - nie od dziś wiadomo, że najdalej zachodzą ci, którzy patrzą przed siebie, a nie wstecz.
Wspólne mieszkanie
U ciebie czy u mnie? W centrum czy na przedmieściach? Mieszkanie czy dom? To kwestie, które wymagają rozmowy, ustalenia priorytetów i możliwości, które posiadacie. Wspólne zamieszkanie to poważny krok, którego nie warto podejmować zbyt pochopnie. Dzieląc z kimś dom poznajesz jego prawdziwe oblicze, wszystkie dobre i złe strony. Jeśli pod jednym dachem oboje czujecie się komfortowo i jesteście szczęśliwi z podjętej decyzji, to gratulacje - wasz związek właśnie wszedł w kolejny etap i stał się mocniejszy.
Pieniądze
Finanse są częstą przyczyną rozpadu związków, więc jeśli nie chcesz by twój obecny partner zamienił się w eks, lepiej omawiaj domowy budżet na bieżąco i nie czekaj na moment kryzysowy. Podział wydatków, wspólne lub osobne konto, plany i inwestycje, ewentualne długi i kredyty to nie tylko sugerowane, ale konieczne tematy konwersacji - pamiętaj, że jeśli jesteście małżeństwem, pozostajecie we wspólnocie majątkowej. Ignorowanie tematu pieniędzy i całkowita niewiedza działać może tylko na twoją niekorzyść. A jeśli zdecydujecie się na potomstwo, znajomość waszych możliwości finansowych będzie niezwykle istotna.
Dzieci?
Czy obje chcecie mieć dzieci? Kiedy? Ile? Czy jesteście na to gotowi? Pamiętajcie, że powinna to być świadoma decyzja obojga partnerów wynikająca z miłości, a nie z nacisków, presji otoczenia lub wyrachowania. Dziecko oznacza gotowość na wielkie zmiany w waszym życiu i nowe ustawienie priorytetów - przestajecie być parą, a stajecie się rodziną. Często bywa i tak, że los sam decyduje i temat z hipotetycznego zamienia się na bardzo aktualny. Nie zapominajcie jednak o tym, że dziecko nie oznacza całkowitej transformacji w Mamę i Tatę - nadal przecież będziecie parą kochających się ludzi.
Styl wychowawczy
To temat, którego nie warto omijać myśląc "jakoś to będzie". Opieka nad maluchem, edukacja, sposoby utrzymania dyscypliny, podejście do zajęć dodatkowych, urlop wychowawczy - z tym zetkniecie się prędzej czy później. Lepiej szczerze porozmawiać na temat swoich wyobrażeń, oczekiwań, życzeń, obaw i lęków. Jako rodzice powinniście być dla siebie wsparciem, stać po jednej stronie i mieć pewność co do tej drugiej osoby w sytuacjach kryzysowych. Takimi rozmowami umocnicie nie tylko siebie jako rodziców, ale też jako partnerów w związku.