Jak dbać o skórę dziecka. Po pierwsze emolienty - potrzebny zakup czy zbędny wydatek?

Fot. Pixabay.com / [url=https://pixabay.com/pl/kochanie-st%C3%B3p-stopy-dziecka-k%C4%85piel-179377/]amyelizabethquinn[/url] / [ulr=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CCO Public Domain[/url]
Fot. Pixabay.com / amyelizabethquinn / [ulr=https://pixabay.com/en/service/terms/#usage]CCO Public Domain[/url]
Jak dbać o wrażliwą skórę maluszka? Kiedy się niepokoić? Kiedy sięgnąć po popularne emolienty? Dziecięca skóra jest szczególnie delikatna, dlatego wymaga szczególnej pielęgnacji.


Skóra nowo narodzonego dziecka nie ma łatwego zadania. Nowością dla niej jest kontakt z powietrzem, zawartymi w nim bakteriami i wirusami, promieniami słonecznymi, ale także… kosmetykami, które są na nią nakładane. Potem też nie jest łatwiej: skóra dziecka do czwartego roku życia jest szczególnie wrażliwa. To, jak zachowuje się skóra malucha jest kwestią indywidualną. Niektóre dzieci nie mają żadnych problemów, u innych wrażliwa skóra może stanowić spory problem. Jak sobie z nim poradzić?

Kłopotliwe atopowe zapalenie skóry
Przede wszystkim należy przestrzegać kilku prostych zasad. Przy wyborze ubranek dla dziecka stawiamy na przewiewne tkaniny. Zwracamy uwagę, by szwy były delikatne. Rezygnujemy z wszelkiego rodzaju naszywek, gdyż mogą one podrażnić skórę maluszka. Pamiętajmy, że coś, czego nawet nie poczuje dorosły może podrażnić małe dziecko. Dziecięcych ubranek nigdy nie pierzemy też z ubraniami dorosłych. Koniecznie używamy do nich specjalnych środków do prania dla dzieci, które są delikatniejsze niż środki przeznaczone do prania ubrań osób dorosłych.

Niekiedy jednak pomimo zachowania dużej ostrożności pojawiają się kłopoty. Najczęściej spotykaną dolegliwością jest atopowe zapalenie skóry. Rozwija się ono zazwyczaj pomiędzy trzecim a szóstym miesiącem życia, objawia się przede wszystkim wysypką na buzi oraz wewnętrznej stronie zgięć łokci i kolan, wyraźną suchością skóry. Jego przyczyn upatruje się w nadwrażliwości na niektóre alergeny, nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne. Wpływ na rozwój tej dolegliwości może mieć również zanieczyszczenie środowiska i występowanie sytuacji stresowych u dziecka. Problemy skórne dotyczą jednak nie tylko niemowląt. Coraz częściej odnotowywane są przypadki atopowego zapalenia skóry także u przedszkolaków.


Emolienty – tak czy nie?
Kiedy u naszego malucha zdiagnozowane zostanie atopowe zapalenie skóry należy przede wszystkim zastąpić używane kosmetyki tzw. emolientami. Są to specjalne preparaty natłuszczające skórę, które utrzymują odpowiedni poziom nawilżenia. Uwaga! Emolienty często polecane są wszystkim matkom niemowląt. Stosowanie tych preparatów w przypadku zdrowej skóry nie ma sensu. Decydujemy się na nie tylko wtedy, kiedy u naszego malucha stwierdzono atopowe zapalenie skóry.

Ulgę przynieść też może użycie specjalnych olejków do kąpieli, krochmalu, bądź płatków owsianych. Z otoczenia dziecka usuwamy kurz, sierść zwierząt, dbamy, by nie było ono narażone na gwałtowne zmiany temperatur.

Atopowemu zapaleniu skóry towarzyszy również kłopotliwe swędzenie. Trudno jest wytłumaczyć małemu dziecku, by nie drapało bolącego miejsca, bo to oczywiście pogarsza stan skóry. Poza tym dolegliwość ta miewa nawroty, może się też nasilać podczas grypy i przeziębienia. Wówczas nie pozostaje nic innego jak przestrzegać wszelkich zasad ze szczególną dokładnością.

Może zainteresować cię także:
Twoje dziecko ma uporczywy lub przewlekły kaszel? Sprawdź co to oznacza i jak możesz mu pomóc

Dziecięca skóra potrzebuje przede wszystkim delikatności
Nigdy nie mamy gwarancji, że naszemu dziecku uda się uniknąć atopowego zapalenia skóry i innych dolegliwości skórnych. Możemy jednak zachować pewne środki ostrożności, które mogą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Zwracajmy uwagę, by używać tylko delikatnych kosmetyków, przeznaczonych do dziecięcej skóry. Warto przy tym zwrócić uwagę na skład preparatu, sam dopisek „sensitive” na opakowaniu może nic nie znaczyć. Pamiętajmy też, że dziecko potrzebuje naprawdę niewiele preparatów pielęgnacyjnych. Kropelka specjalnego płynu do kąpieli i odrobina oliwki nawilżającej w zupełności wystarczą. W przypadku dzieci karmionych piersią można wypróbować również dodanie do kąpieli mleka matki. Będzie ono miało wpływ na odpowiednie nawilżenie skóry dziecka, a ponadto dostarczy skórze niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...