"Nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie". Jak przygotować dziecko na mrozy?

Fot. Pixabay / [url=https://pixabay.com/pl/dziecko-ch%C5%82opiec-zima-ma%C5%82e-dziecko-428396/] jarmoluk [/url] / [url=https://pixabay.com/pl/service/terms/#usage] CC0 Public Domain [/url]
Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain
Niestety wielkimi krokami zbliża się najmniej lubiany okres w roku. Już za moment temperatura spadnie na stałe poniżej zera, czekają nas zawieje i zamiecie. Rodzice małych dzieci z przerażeniem patrzą na termometry. Dlatego podpowiadamy jak zadbać o zdrowie maluszka zimą, ponieważ mróz nie jest powodem, by rezygnować ze spacerów i zabaw na świeżym powietrzu!

Pożywne śniadania
Nie od dziś wiadomo, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Szczególnie zimą warto zadbać by było nie tylko pożywne, ale także rozgrzewające. Oczywiście im starsze dziecko, tym łatwiej rozszerzyć mu dietę. Jednak nawet maluchom w okresie późnoniemowlęcym można zaserwować choćby kaszkę.

Krem ochronny
Szczególnie u małych dzieci, które spacery spędzają w wózku łatwo o odmrożenia. Można temu zapobiec stosując kremy ochronne. Wklepujemy je w skórę malucha tuż przed wyjściem na dwór.

Dodatkowy kocyk
Pamiętaj, że ty, pchając wózek i będąc w ruchu masz możliwość trochę się rozgrzać. Maluch w wózku odczuwa temperaturę nieco inaczej. Dlatego też warto zadbać o odpowiednie do pogody wyposażenie wózka. Przydatna może być wyściółka z runa owczego, śpiworek lub dodatkowy kocyk. Nie zapomnij o ciepłych rękawiczkach dla siebie!


Odpowiedni ubiór
Tutaj wiele zależy od tego, czy dziecko tylko leży/siedzi w wózku czy już spaceruje samodzielnie, a nawet biega. Ubieranie na cebulkę nie ma większego sensu, ponieważ spoconego malucha i tak nie należy rozbierać na mrozie. Dziecko leżące powinno więc mieć jedną warstwę więcej niż ty. To, które jest już mobilne można ubrać lżej. Nie wolno zapomnieć o ciepłej czapce, szaliku (warto rozważyć tak zwane „kominy” – są ciepłe i idealnie przylegają do ciała), rękawiczkach i nieprzemakalnych butach. Małe dzieci uwielbiają wskakiwać w śnieżne zaspy!

Regularne spacery
Najlepiej wychodź z dzieckiem codziennie na świeże powietrze. Nic tak nie hartuje organizmu malucha, jak regularna ekspozycja na niską temperaturę.

Może zainteresuje Cię także: Twoje dziecko ma uporczywy lub przewlekły kaszel? Sprawdź co to oznacza i jak możesz mu pomóc

Ogrzewanie
W domu nie rozkręcaj kaloryferów na maksimum. Wysoka temperatura wysusza powietrze, co powoduje także podrażnienie i przesuszenie śluzówek. Wystarczy, gdy w domu temperatura waha na poziomie 20-22 stopni. Nagłe, drastyczne zmiany temperatury szybko prowadzą do zachorowań. Pamiętaj, że wyjście z domu z dzieckiem zajmuje trochę czasu i zdarza się, że ubrany od stóp do głów maluch spoci się zanim jeszcze wyjdzie na mróz.

Witaminy
Nie tylko te, dostarczane w zdrowej, zbilansowanej diecie. Zima to także okres, gdy doskwiera nam brak słońca, a co za tym idzie – zwiększa się zapotrzebowanie na witaminę D, która jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju dzieci. Zapytaj pediatrę o optymalne dawkowanie tej witaminy w czasie zimy.

Dobra zabawa
Nastaw się pozytywnie! Zimowe wyjścia na dwór naprawdę nie muszą być udręką. Mówi się, że „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie” i tej zasady się trzymaj. Zima tak naprawdę nie trwa długo, dlatego warto wykorzystać każdą ilość śniegu na lepienie bałwana, wojnę śnieżną lub wyścigi na sankach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE