Jak wybrać odpowiednie imię dla naszego dziecka? Możliwości jest mnóstwo, a my planując ciążę mamy już często w głowie listę ulubionych propozycji. Wyobrażamy sobie małego Wojtusia, Kajtka czy Zosię i zastanawiamy się, czy to imię pasuje do naszego malucha. Wybór jest ogromny, wcale nie jest łatwo, zwłaszcza jeśli cała rodzina życzliwie próbuje ułatwić nam zadanie. Zdarza się, że w powietrzu wisi awantura, bo „rodzinna tradycja” nakazuje nam nadanie maluchowi imienia pradziadka, które wcale nam się nie podoba...
Nie dajmy się zwariować: decyzja należy tylko do nas – rodziców. Żeby było łatwiej, kierujmy się kilkoma prostymi zasadami.
1.Sprawdźmy jak proponowane imię brzmi z nazwiskiem
Unikajmy imienia, które rymuje się z nazwiskiem, lub jest do niego podobne. Nie chcemy przecież narazić dziecka na śmieszność i dowcipy kolegów i koleżanek. Nieciekawym połączeniem jest również zaproponowanie wyszukanego imienia (lub imienia obcego pochodzenia) do prostego nazwiska (np. Kevin Kowalczyk, Inez Kwiatek...).
2.Sprawdźmy, czy inicjały nie układają się w jakiś skrót
To ważne, jeśli zdecydujemy się na nadanie maluchowi podwójnego imienia. Inicjały mogą nam się wówczas ułożyć w trzyliterowy wyraz lub skrót, czasem dość niefortunny. Możecie być pewni, że koledzy dziecka to zauważą!
3.Sprawdźmy czy imię, które wybraliśmy brzmi ładnie w zdrobnionej wersji
Monia, Franio, Henio... Tak samo ładnie jak Monika, Franciszek czy Henryk? Czy te zdrobnienia Wam odpowiadają? Jeśli nie jesteśmy do nich przekonani, wybierzmy inne imię.
4.Nie kierujmy się modą
Nie wybierajmy imienia dlatego, że jest ono aktualnie popularne. Wyobraźmy sobie, że wchodzimy na szkolne boisko i wołamy: Mateusz! W odpowiedzi odwraca się dziesięciu chłopców o takim samym imieniu...
5.Nie wybierajmy imienia, które w połączeniu z nazwiskiem budzi skojarzenia ze znanymi osobami
Przykład? Jeśli macie na nazwisko Górniak, a córeczkę nazwiecie Edytka, to musicie się liczyć z komentarzami znajomych, nauczycieli i rodziców innych dzieci. A to z czasem może się stać po prostu męczące.
6.Nie wybierajmy imienia, które brzmi podobnie do imienia starszego rodzeństwa malucha
Dlaczego? Z tej samej przyczyny, dla której bliźniąt nie powinniśmy ubierać w identyczne ubranka. Nasze dzieci to odrębne, indywidualne istoty, ich imiona powinny jak najlepiej pasować do ich charakteru.
7.Sprawdźmy, czy wybrane imię pasuje również do dorosłej osoby
Imię pasujące do noworodka nie zawsze brzmi dobrze w „dorosłej” wersji. Szczególnie jeśli nasz maluch wyrośnie na adwokata, polityka (może nawet prezydenta?) czy prezentera TVP.
8.Sprawdźmy czy imię nie jest zbyt długie w stosunku do nazwiska
Bo jeśli jest, przygotujmy się na to, że najpierw my, a potem nasze dziecko, będziemy nieustannie poprawiać nauczycieli, urzędników, pracodawców przekręcających nasze dane.
9. Nie wybierajmy pod wpływem impulsu
Imię wybrane pod wpływem emocji może nam równie szybko przestać odpowiadać. Nie nadawajmy dziecku imienia aktualnie ulubionej koleżanki, czy podziwianego przez nas kolegi. Nie spieszmy się z rejestracją nowego obywatela, dajmy sobie czas by dokonać właściwego wyboru.
10. Wybierajmy razem z partnerem
Jeśli chcesz nazwać synka imieniem byłego chłopaka, nie oczekuj, że Twój mąż będzie entuzjastą tego pomysłu... Najlepiej oddzielnie przygotujcie listę ulubionych imion i decyzję podejmijcie razem.