Po czym poznać, że dziecko nas kocha? 8 sygnałów, które świadczą o miłości

Fot. Flickr / [url= http://bit.ly/1g93KuJ ]Lauren Hammond [/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr / Lauren Hammond / CC BY
Spójrzmy na to „realnie”. Zmęczone i niewyspane do granic, nie otrzymamy z ust naszego niemowlęcia wdzięcznego zapewnienia „Kocham Cię Mamusiu. Dziękuję”. Jednak przywiązanie dziecka do rodziców to długi proces, a jego przesłanki możemy „wyłapywać” już od pierwszych wspólnych chwil. Na pociechę zmęczonym Mamom - kilka dziecięcych znaków miłości, których doświadczamy codziennie, bez słów!

Twoje dziecko „mówi” KOCHAM CIĘ, kiedy:

Wie, że Ty to Ty

Po kilku tygodniach od urodzenia, dziecko rozpoznaje swojego „codziennego” opiekuna i woli jego towarzystwo od towarzystwa innych osób. Prowadzone zapachem mleka i dźwiękiem jej głosu, odwraca główkę w jej stronę.

„Zaczepia” Cię

Zalotne spojrzenia, radosne gaworzenie, uśmiechy... Nie słuchaj tych, którzy mówią, że wczesny uśmiech Twojego dziecka to jedynie grymas. Pierwszy taki objaw szczęścia pojawia się między 6 a 8 tygodniem życia, a bodźcem może być właśnie widok Twojej twarzy, kojarzący się z poczuciem bezpieczeństwa.

Daje „mokre” buziaczki

Roczne dziecko może już słać całusy, a także obcałowywać (ślinić) te częsci Twojego ciała, które znajdują się w zasięgu jego ust:). Dzieci chcą nam w ten sposób „oddać” czułości, które same od nas otrzymują.

Nie odrywa od Ciebie wzroku

Już od urodzenia dziecko rozpoznaje maminy głos i zapach. Nastęnym krokiem będzie zatem powiązanie dzwięków i zapachów z czymś, co można zobaczyć. Na tym etapie dziecko uważnie „studiuje” twarz mamy, by lepiej zapamiętać to, co kocha i daje pocieszenie.

Wyciąga do Ciebie rączki

Około 6 miesiąca życia dziecka, rodziców czeka uroczy widok: maluch wyciąga do nich rączki, ufnie się przytula.

Odchodzi by za chwilkę wrócić

Kiedy dziecko zaczyna odkrywać świat zachowuje się zgodnie z zasadą „chciałbym, ale się boję”. Uwalnia się z Twych objęć i wyrusza „ku przygodzie”, by za chwilę wrócić i upewnić się, że Mama na pewno jest tam, gdzie się ją zostawiło.

Smuci się, gdy odchodzisz i cieszy się, gdy wracasz

Kiedy dziecko zaczyna rozumieć, że zakładanie butów i kurtki wiąże się z Twoim (naet chwilowym) odejściem, zacznie emocjonalnie reagować na takie zmiany garderoby. Buzia w podkówkę, łzy jak grochy i krzyk. Mama wychodzi. Za to, kiedy ponownie pojawisz się obok, zobaczysz najpięknijeszy z możliwych uśmiech. Czy to nie wspaniała oznaka przywiązania?

Rozrabia jedynie w Twojej obecności

No bo przecież jedynie przy Tobie, najbliższej osobie, może poczuć się naprawdę swobodnie... Wie, że jest bezpieczne, że „i tak” je kochasz...

Zanim złapie Cię „dół” wywołany przemęczeniem i natłokiem obowiązków, usiądz i odetchnij głeboko. Spójrz na swoje dziecko i pomyśl, ile otrzymałaś dziś znaków od Twojego Malucha. Znaków miłości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE