"27 godzin po porodzie nie jadłam, bo uznano, że mi się nie należy". Jak polskie porodówki głodzą matki

Kobieta w trakcie porodu może stracić nawet 50 000 kalorii... To ogromny wysiłek, po którym świeżo upieczoną mamę czekają kolejne wyzwania. W tym karmienie piersią, kolejny powód, dla którego jej posiłki powinny być niezwykle pożywne i lekkostrawne. Nie zaszkodziłoby, gdyby również były smaczne. Na większości polskich porodówek takie menu to jedynie bajka.


„Po czterech dniach pobytu czułam się wypłukana z witamin” – to najdelikatniejszy z komentarzy młodych mam, które wysyłają zdjęcia swoich posiłków z porodówek w ramach nowej akcji społecznej „Dałam życie, umrę z głodu” inicjatywy Lepszy Poród.


Reszta swoje śniadania, obiady i kolacje nazywają obrazowo: breja, syf, żarcie jak ze śmietnika. Kobietom serwuje się głównie pieczywo w najbardziej ubogiej w wartości odżywcze postaci – białego, nierzadko czerstwego chleba. Dodatki? Kawałeczek masła, pół serdelka albo łyżka twarogu lub pół kostki topionego sera.


Do tego zimna herbata z wiadra
Warzywa i owoce? Cząstka pomidora lub jabłko to już prawdziwy rarytas i raczej się nie zdarzają. Z obiadami jest jeszcze gorzej – bywa, że w ogóle nie da się zidentyfikować, co znalazło się na talerzu. Po smaku również ciężko to zgadnąć. O estetyce podania nie ma co wspominać.


„Dla szpitali mało ważne jest dobro pacjenta pod względem jedzenia. Nie przejmują się w tej chwili czy kobieta jest po ciężkim porodzie, czy unieruchomiony mężczyzna po wypadku i operacji potrzebują szczególnej troski pod względem odżywiania. Wszyscy traktowani są jednakowo, czyli według mnie, obojętnie i z ignorancją.” - komentuje sytuację, na oficjalnej stronie akcji Lepszy Poród, technolog żywienia Magdalena Matusiewicz.

Za ten obraz wini bezmyślne podążanie za redukcją kosztów i zamykanie szpitalnych kuchni na rzecz umów z firmami cateringowymi. Wygrywają najtańsze oferty – konsekwentnie o najgorszej jakości posiłków. Serwowane w ich ramach żywienie nie ma nic wspólnego z zaleceniami dietetyków i zaszkodziłoby na dłuższą metę nawet zdrowemu.

W wielu miejscach nie uwzględnia się nawet zaleceń lekarskich odnośnie konkretnej diety z przyczyn zdrowotnych – jedna z mam podzieliła się historią jak ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową, mimo upomnień, otrzymywała takie same posiłki jak inne kobiety. A jadłospis dla świeżo upieczonej mamy jest właśnie dietą specjalnych potrzeb – bogaty w składniki odżywcze, odpowiednio zbilansowanymi z kaloriami ma przywrócić ją do sił i wspomóc procesy laktacyjne.

Ważne jest też przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej czystej wody, bowiem karmieniu piersią herbata wprost szkodzi. Zawarta w niej teina może niepotrzebnie pobudzać maluszka. Na dodatek działa moczopędnie, a więc odwadniająco.

A może być inaczej
Do organizatorek akcji napływają również zdjęcia emigrantek – chwalą się swoimi posiłkami z Wielkiej Brytani, Norwegii, Szwecji czy Australii. Pierwszy posiłek jest odświętny, a pozostałe również nie pozostawiają wiele do życzenia. Kobieta wybiera z menu to, na co ma ochotę. Szwedzkie flagi włożone uroczyście w kanapki i podane z bezalkoholowym cydrem jabłkowym jako namiastki szampana, mogą u nas trochę śmieszyć.

Pokazują jednak ogromną przepaść mentalną miedzy tym jak postrzega się wagę przyjścia na świat kolejnego obywatela tam (gdzie nie ma problemów z przyrostem naturalnym), a w Polsce. Zdjęcia smacznych, zdrowych dań z naszego kraju nadsyłane są w symbolicznej ilości.

Na fanpagu „Posiłki w szpitalach”, który dołączył się do akcji Lepszego Porodu jedna z mam podsumowuje z ironią: „Niech cieszą się ci, którzy jeść dostają. Nie otrzymałam żadnego posiłku przez 27 godzin od porodu. Dlaczego? Ponieważ zostałam zarejestrowana po północy, co oznaczało, że w następnej dobie nie należy mi się żaden posiłek!”

Zdjęcia dań z „porodówek” można obejrzeć na fanapege’u Lepszy Poród i stronie www.lepszyporod.pl. Tam również można nadsyłać kolejne, najlepiej oznaczone #dalamzycieumrezglodu. Organizatorki liczą, że rozgłos w okół tego tematu zawstydzi choć część dyrektorów szpitali i zechcą bliżej przyjrzeć się, co podają do jedzenia swoim pacjentkom.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...