Intensywna, niezbędna czy perfekcyjna? Sprawdź, jaką jesteś mamą

Fot. Flickr/[url=http://bit.ly/1MAynHK]Deni Williams[/url] / [url=http://bit.ly/mamadu]CC BY[/url]
Fot. Flickr/Deni Williams / CC BY
Jaką jesteś mamą? No, oczywiście, najlepszą kochaną, mądrą... A gdybyś miała wymienić kilka cech, które charakteryzują Twoje macierzyństwo? Co Ci przychodzi do głowy? Zdajesz sobie sprawę, jak typ Twojego macierzyństwa może wpłynąć na relacje z partnerem i dziećmi? Jak bardzo zmienił się Twój związek odkąd jesteście rodzicami?

Jeśli zdarzyło Ci się kiedykolwiek zastanawiać nad tymi kwestiami, poświęć chwilę i przeczytaj o trzech modelach macierzyństwa, grupujących kilka, dominujących w każdym z tych modeli cech. Autorką tej typologii jest Isabelle Dagenais – seksuolog i twórczyni Atelier dla mam – „Ku lepszemu macierzyństwu”.

Mama „intensywna”


Jest stale przy swoim dziecku. Mówi, że skoro je ma, to właśnie po to po, by się nim jak najlepiej opiekować. Rezygnuje z propozycji pomocy przy dziecku, wystrzega się niań. Nie zaprowadzi malucha do żłobka. Uważa, że rola matki jest najważniejszą rolą, jaką ma teraz do odegrania, ważniejszą niż rola żony czy partnerki. Ta postawa oddala ją od partnera życiowego. Mama „intensywna” przenosi wszystkie swoje opiekuńcze uczucia na dziecko. Odkłada swoją „kobiecość” na później, bo uważa, że ze wróci do niej kiedy dzieci podrosną. Lekceważy fakt, że u podstawy szczęśliwej rodziny leży udany, szczęśliwy związek dwojga. Jej partner zazwyczaj traktuje tę sytuację jako „przejściową” i spokojnie czeka na „lepsze czasy”. Dla mamy „intensywnej”, dobra matka to matka, która poświęca cały swój czas i miłość dzieciom.

Mama „niezbędna”


Łatwo ją rozpoznać. Bardzo uważnie wybiera osoby, pod których opieką zostawia dziecko i interweniuje natychmiast gdy tylko coś idzie nie po jej myśli. Często odrzuca oferty pomocy i uważa, że również pomoc taty nie jest jej potrzebna. Jest z tego bardzo dumna, to jej sukces. Być może stając się matką pierwszy raz w życiu odczuwa ze jest ważna i potrzebna? Niepotrzebny i lekceważony czuje się tymczasem jej partner... Mimo to, cierpliwie ustępuje we wszystkim ukochanej i czeka aż sama poprosi go o wsparcie. Mama „niezbędna” wierzy, że by być dobrą matką, trzeba być niezastąpionym – tylko ona pociesza, karmi i usypia, nikt nie może się z nią w tym równać.

Mama „perfekcjonistka”

Mama „perfekcjonistka” musi stale przewidywać, organizować i kontrolować. Nie ma za wiele czasu na odpoczynek. Martwi się wszystkim, co odstaje od codziennej, dobrze znanej rutyny. Żeby się czuć bezpiecznie, przewiduje wszystkie możliwości i stara się zawsze być przygotowana – w jej torbie jest wiele rzeczy „na wszelki wypadek”. W plecaku potrafi mieć nawet własne ciuchy na zmianę, gdyby na przykład pobrudziło je dziecko. Powierzy malucha opiece innej osoby, ale najpierw przekaże jej wszytskie (swoje) niezbędne porady (nawet pisemnie). Tata może przejąć inicjatywę i spakować sam torbę niemowlęcia, ale musi się liczyć z tym, że zostanie „sprawdzony” przed wyjściem. Nie powienien nic przeoczyć. Na pewno i tak często słyszy zarzut, że nic nie robi tak, jak trzeba. Może się też czuć lekceważony przez partnerkę. Mama „perfekcjonistka" uważa, że żeby być dobrą mamą trzeba mieć wszystko wcześniej zaplanowane i unikać sytuacji niekomfortowych, nieprzyjemnych i trudnych dla dziecka.

Stawanie się mamą to długi proces, bardzo złożony. Kształtujesz go w dużej mierze, nieświadomie. To jaką jesteś matką zależy od Twojej osobowości, tego jak zostałaś wychowana, jakie masz wartości i doświadczenia. Typy macierzyństwa opisane wyżej nie są reprezentatywne dla wszystkich mam. Warto dla samej siebie zastanowić się, jakie cechy dominują we mnie jako mamie i jak to wpływa na mój związek. Pamiętajmy, że pojawienie się dzieci, założenie rodziny to etap „testowy” dla naszego związku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE